Většina lidí by nepomýšlela na lyžování v Maroku, Pákistánu nebo Íránu – ale proč ne? Pokud Vás už nebaví mainstreamová lyžařská letoviska, zde uvádíme 18 netradičních až nekonvenčních míst, kde můžete lyžovat. Pamatujte však na to, že na některých budete lyžovat mezi namířenými samopaly.
Masikryong, Severní Korea
Severní Korea má jediné luxusní lyžařské centrum, které je projektem vůdce Kim Čong-una, jímž chce zvýšit počet turistů přijíždějících do země. Návštěvníci najdou v Masikryongu 110 km tras s prachovým sněhem a prázdné sjezdovky, ale také venkovní obrazovky propagující vůdce a politické záležitosti. Po dni stráveném lyžováním mohou hosté odpočívat v hotelu se 120 pokoji, který má k dispozici saunu, masáže, salon krásy a ledové kluziště.
Hladomor nebo luxusní dovolená? V Severní Koreji najdete obojí.
Mauna Kea, Havajské ostrovy, USA
Skutečně je možné lyžovat i na Havaji! Sopka Mauna Kea (což v překladu znamená „Bílá hora“) sice nenabízí vleky, mapy stezek ani zařízené lyžařské centrem, ale díky nadmořské výšce 4205 m zde občas v době od prosince do února napadne slušná sněhová nadílka, takže je ideální na lyžování backcountry. Večer se pak můžete večer bavit na pláži – kde jinde byste našli takovou kombinaci?
Bamján, Afghánistán
Nejsou zde žádné vleky ani značené lyžařské trasy, takže cesta sem je skutečně jen pro zkušené a odvážné. Bamján v centrálním Afghánistánu leží asi 180 km západně od metropole Kábulu. Vzhledem k situaci v zemi se budou úřady nejspíš snažit Vás od cesty odradit. Avšak afghánské svahy mají stále své věrné příznice, kteří sem cestují buď na dobrodružné výlety, nebo na každoroční lyžařský závod Afghan Ski Challenge.
Malam Jabba, Pákistán
Lyžařské centrum Malam Jabba v údolí Svát v Pákistánu vyhodil v roce 2006 do vzduchu Taliban, ale bylo obnoveno a v roce 2011 znovu otevřeno. Leží ve výšce 2804 m v pohoří Karákóram a má jeden vlek a malou půjčovnou vybavení pro lyžaře a snowboardisty. Nejbližší letiště je Saidu Sharif vzdáleno 48 km. Počítejte však s netypickou večerní zábavou, protože alkohol je v Pákistánu zakázaný.
Dizin, Írán
Írán má více jak 10 lyžařských oblastí, ale obecně známá jsou jen 3 lyžařská centra (Dizin, Shemshak a Darbandsar) v pohoří Alborz. Dizin je z nich největší a nejrozvinutější a je známý svým suchým prachovým sněhem, který hojně padá od prosince do dubna. Pokud byste se sem chtěli vydat, je potřeba nejprve letět do Teheránu a pronajmout si zde auto s řidičem, nebo nebo si u konkrétního lyžařského centra objednat „balíček“, který zahrnuje dopravu tam a zpět. Do lyžařských center se z Teheránu dostanete po dvou trasách: kratší vede přes Shemshak (71 km), ale silnice bývá někdy kvůli silnému sněžení uzavřená. Druhá možnost vede přes Karaj (Karadž), což znamená 50 km navíc. Dizin nabízí 4 vleky a půjčovnu potřeb pro lyžaře.
Tiffindell, Jihoafrická republika
V Jihoafrické republice je možné jet na safari a lyžovat v jeden den, a to díky Tiffindell, jedinému lyžařskému letovisku v zemi. Nachází se v nadmořské výšce 2720 m na vrcholu Ben Macdhui ve Východním Kapsku, přičemž obvykle nabízí sníh k lyžování od poloviny června do poloviny srpna. O večerní zábavu se pak stará Ice Station 2720, nejvýše položená hospoda v zemi.
Hermon, Izrael
Hora Hermon se tyčí na jedné z nejkontroverznějších hranic světa s Izraelem na jedné straně a Sýrií a Libanonem na druhé. Ale díky 14 sjezdovkám včetně 2 černých, sáňkování a dalším zimním aktivitám je centrum velmi oblíbeným cílem místních a nabízí skvělé podmínky pro lyžaře všech úrovní. Vrchol hory navíc skýtá mimořádné výhledy.
Nejnebezpečnější města, kam stojí za to se vydat
Oukaïmeden, Maroko
Když se řekne Maroko, co si představíte? Marrákeš, bazary a horko? Větrné pláže v As Sawíra (Essaouira)? Nebo sjezdovky v Oukaïmedenu (Ukayemdanu)? To poslední asi zatím ne, ale přestože se jedná o málo známou destinaci, v Oukaimdenu naleznete dobré svahy, které začínají ve výšce 2600 m v pohoří Atlas. Centrum je vzdáleno 80 km od Marrákeše a má 2 vleky, půjčovnu vybavení a pár hotelů poblíž.
Etna, Sicílie, Itálie
Představa lyžování na aktivní sopce, která pravidelně vypouští kouř z centrálního kráteru, nemusí být ten pravý šálek kávy pro každého, ale pro milovníky adrenalinu je sjíždění zasněžených svahů Etny nutností. Najdete zde 2 centra – Piano Provenzana a Nicolosi, z nichž druhé je větší a je vybaveno vleky.
Ben Lomond, Tasmánie, Austrálie
Zapomeňte na slunce, pláže a grilované krevety: nejjižnější stát Austrálie láká na lesknoucí se sníh, po kterém mohou milovníci dobrodružství svištět na trasách s pozoruhodnými výhledy od července do začátku září (zima na jižní polokouli). Lyžařská vesnice je součástí Národního parku Ben Lomond, takže ji v zimě pravidelně navštěvují vombati a klokani rudokrcí. Takže mějte po ruce fotoaparát a připravte se na neobvyklé snímky roztomilých vačnatců.
Mzaar Kfardebian, Libanon
Sníh asi nebude to první, co by Vás napadlo, když je řeč o Blízkém východě, ale má Libanonu hned 6 lyžařských resortů, mezi nimiž vyniká Mzaar Kfardebian. Na dokonalém prachovém sněhu v nadmořské výšce 2465 m byl podle vize Sheikha Salima proměněn Mzaar v moderní mekku lyžování ležící na svahu hory. Nabízí více jak 80 km fantastického sněhu a lyžařský pas ve všední dny jen za 50 000 libanonských liber (33 USD/25 GBP) – takže Alpy mohou počkat do příští sezóny.
Olympos/Chionistra, Kypr
Lyžařský park na hoře Olymp v pohoří Troodos na Kypru je zařízen na téma mytologie, takže zde můžete lyžovat na Afrodítě nebo jet na Diovi. Jedná se o nejjižnější lyžařské centrum v Evropě, kde jsou vleky a stezky pojmenovány po starořeckých bozích (Hermes, Hera), i když ve skutečnosti je zdejší spolehlivost sněhu už méně božská.
Gulmarg, Indie
Gulmarg v Kašmíru, který spadá do Indie, se stále více dostává do povědomí skalních lyžařů, ale je třeba pamatovat na nové napětí mezi Indií a Pákistánem poté, co Indie v srpnu 2019 změnila status Jammu (Džammú) a Kašmíru. Pokud však hledáte dobrodružství, zdejší neudržované himálajské svahy jsou divoké a určitě stojí za to. Měli by se sem však vydávat pouze zkušení lyžaři a snowboardisté.
Jahorina, Bosna a Hercegovina
V roce 1984 se v Sarajevu konala zimní olympiáda – v té době byla země součástí Jugoslávie a o pár let později v 90. letech byly kdysi upravené sjezdovky v Jahorině zničeny během Bosenské války. Dnes se Jahorina nachází v Bosně a Hercegovině a lyžařské centrum bylo znovu vybudováno, takže se opět jedná o přední destinaci pro alpské lyžování, snowboarding a lyžování cross-country s 11 vleky a 25 km lyžařských svahů. Je však třeba se držet vyznačených stezek, protože ve volném terénu dodnes probíhá čištění od min.
Fanské hory, Tádžikistán
Obchodníci na dávné Hedvábné stezce patrně považovali hojné sněhové srážky spíše za překážku než za požehnání a krásný prachový sníh v pohoří Fann míjeli bez povšimnutí. Pokud se dnes chcete vydat do této hornaté oblasti, je třeba pečlivě plánovat, především během zimních měsíců, kdy sněhové bouře mohou region pokrýt na celé týdny. Zdejší neudržované svahy však nabízejí prachový sníh patřící k nejlepším, jaký můžete kde najít.
Cerro Castor, Argentina
Cerro Castor ležící 26 km od města Ushuaia je dlouhodobě oblíbeným místem argentinských lyžařů a může se chlubit prvenstvím coby nejjižnější lyžařský resort na světě. Díky ledovým podmínkám po celý rok se těší nejdelší lyžařské sezóně v Jižní Americe a je možné zde lyžovat v nadmořské výšce jen 200 m. V resortu je k dispozici je 12 vleků a více jak 30 lyžařských tratí.
Union Glacier Camp, Antarktida
Žádný jiný lyžařský resort se nepodobá Union Glacier. Zapomeňte na vleky a dráhy, tohle je autentická turistika na lyžích, která lyžařům skýtá příležitost překročit kilometry drsného izolovaného terénu pokrytého sněhem v době jižního léta (listopad-leden) – ano, teploty zde skutečně zůstávají pod bodem mrazu i v letních měsících. Kromě lyžování v terénu (backcountry a cross-country) zde naleznete také udržovaný okruh pro jízdu na horských kolech fat-bike. A protože se jedná o odlehlou oblast, vydejte se sem s turistickou společností a počítejte se značnými náklady.