Dublin sice nepatří k nejlevnějším destinacím v Evropě, ale nenechte se tím odradit; některé z nejlepších atrakcí a aktivit jsou zcela zdarma. Od pěších prohlídek města přes tiché zahrady až po místa spojená s Oscarem Wildem a Samuelem Beckettem – zde je náš průvodce irskou metropolí, aniž byste museli vytahovat platební kartu.
Zcela zadarmo se můžete procházet v dlážděném areálu Trinity College, přední univerzity v Irsku, po stopách slavných absolventů, jako je Samuel Beckett, Bram Stoker a Jonathan Swift. Můžete obdivovat elegantní nádvoří, neoklasicistickou architekturu a (pokud počasí dovolí) se natáhnout v kriketovém areálu nedaleko hospody Pavilion Bar.
Místní historik Donal Fallon vytvořil 3 krátké tématické prohlídky s podcasty ve spolupráci s Fitzwilliam Hotel 5*. Prohlídky Vás provedou historickými atrakcemi Dublinu, jeho georgiánskými náměstími, místy spojenými s Velikonočním povstáním 1916 a základními zastávkami pro milovníky módy.
Tip: Nemusíte být hostem luxusního Fitzwilliam Hotelu, abyste mohli podcasty používat; stačí si poslechnout reklamu, abyste získali přístup.
Sbírka starých knih, svitků a dalších uměleckých předmětů bibliofila Alfreda Chestera Beattyho je umístěna ve dvou patrech pozoruhodného muzea Chester Beatty Library, které si můžete prohlédnout zcela gratis. Dále zde probíhají aktivity se vstupem zdarma, jako jsou hodiny jógy a qigong (čchi-gong ) na střešní zahradě v letních měsících. Během týdne se konají bezplatné prohlídky pro veřejnost.
Tip: Na stránkách muzea najdete informace o aktivitách. Na bezplatné lekce jógy je třeba se přihlásit předem (a přinést si s sebou vlastní podložku).
Milovníci historie ocení sbírku keltských a středověkých pokladů v irském Národním muzeu www.museum.ie . Nejslavnější artefakty jsou Tara Brooch (brož) a Ardagh Chalice (kalich) coby vynikající příklady keltského umění práce s kovy, ale stojí za to se podívat také na „těla z bažin“ v expozici Král a oběti: jsou to 4 těla z keltského období v různých stádiích konzervace.
Bezplatné prohlídky oficiální rezidence irského prezidenta, Aras an Uachtaráin www.president.ie , pěkného palladiánského sídla (jehož design inspiroval architekta Bílého domu ve Washingtonu DC), začínají každou sobotu u Návštěvnického centra Phoenix Park a fungují na principu „první přijde, první mele“.
Tip: Někdy se stane, že se prohlídka nekoná kvůli státním záležitostem, takže si vždy nejprve ověřte situaci na stránkách Aras an Uachtaráin.
Budova bývalé nemocnice ze 17. století v anglicko-holandském stylu (inspirovaná Invalidovnou v Paříži) dnes hostí jednu z předních galerií moderního umění v zemi s pěknou sbírkou současného irského umění, a také prací některých významných moderních malířů včetně Picassa a Miróa. Až si prohlédnete špičkovou sbírku v muzeu IMMA www.imma.ie , projděte se po budově a krásné zahradě.
Zdarma se můžete procházet kolem stánků na trhu Temple Bar Food Market, který se koná každou sobota na nám. Meeting House Square. A pokud Vás zláká vůně všech těch lahodných jídel, jistě využijete nabídku vzorků zdarma.
Náhrobky na největším a historicky nejvýznamnějším pohřebišti v zemi působí jako přehlídka velikánů irské historie, protože zde byla pohřbena většina předních Irů posledních 150 let, včetně politiků Daniela O’Connella a Charlese Stewarta Parnella. Hřbitov zřídil O’Connell v roce 1832 pro lidi všech vyznání, což byla velkorysá odpověď na to, že protestantské hřbitovy odmítly pohřbívat katolíky. Nabízené tematické prohlídky můžeme jedině doporučit, i když za ně se už něco platí.
Tip: Svoji návštěvu můžete spojit se zastávkou v Národní botanické zahradě, která má rovněž vstup zdarma a nalézá se hned vedle.
K nejzajímavějším procházkám ve městě patří 800 m dlouhá vyvýšená cesta Great South Wall vedoucí k majáku Poolbeg (úvodní foto) – červené věži uprostřed Dublinského zálivu.
Tip: Nejlepší je vydat se sem v době západu slunce za jasného dne, kdy budete mít úžasný výhled na záliv a město za ním.
Stálá sbírka umění v Národní galerii pokrývá sedm staletí a zahrnuje skvělé dílo od Caravaggia a zajímavé portréty nejvýznamnějších postav Irska.
Tip: Stojí za to se zúčastnit některé z bezplatných prohlídek, které probíhají o víkendech. Prohlídka v neděli v 12,30 je navržena s ohledem na pro mladší publikum.
Žádné vstupné se neplatí na tradiční program probíhající každý večer v O’Donoghue’s, vyhlášené hospodě, ve které v 60. letech získávali své ostruhy legendární The Dubliners.
Tip: Celý zážitek je lepší s pitím v ruce, takže byste měli obětovat pár eur.
Tato pobočka irského Národního muzea se nachází ve velkolepé neoklasicistické budově Collins Barracks z počátku 18. století. Dnes je zde umístěna eklektická směsice historických memorabilií, designu a řemesel. Věnujte pozornost expozici zabývající se povstáním v roce 1916 a expozici věnované designérce Eileen Gray.
Krásné zelené útočiště severně od centra města, historické skleníky a klidná atmosféra přispívají k tomu, že Národní botanická zahrada www.botanicgardens.ie stojí za návštěvu v kterémkoli ročním období. Všimněte si také hbitých veverek.
Galerie města Dublinu – Hugh Lane, z níž většina je umístěna v budově Charlemont House od Williama Chamberse, se zaměřuje výhradně na moderní a současné umění, se silným zastoupením irských umělců. K hlavním lákadlům patří impresionistické obrazy ze sbírky Lane Bequest a věrně zrekonstruovaný ateliér „ďábelského malíře“ Francise Bacona.
Prohlídkou největšího parku ve vnitřním městě v Evropě byste klidně mohli strávit celý den. Phoenix Park je domovem obrovské populace jelení zvěře – stačí sejít z cesty do lesa a rozhlédnout se.
Dr. David Livingstone přestřihl pásku této pobočky Národního muzea věnované Přírodní historii v roce 1857 – a od té doby se změnilo jen málo. Podivné, prašné a velmi viktoriánské „Mrtvé zoo“ patří k nejlepším muzeím svého druhu v Evropě.
Pobřeží Dublinu nabízí řadu pláží se zlatavým pískem. V části Southside si můžete vybírat z pláží Sandymount, Sandycove a Seapoint, které vyhledávají místní vyznavači plavání v moři. Na Seapoint najdete bývalou obrannou věž Martello, v níž je dnes umístěno ústředí Genealogické společnosti Irska. V části Northside naleznete Dollymount Strand, 5 km dlouhý úsek pláže v pozadí s komíny okrsku Poolbeg a pobřežním předměstím Howth Head obklopeným Přírodní rezervací North Bull Island.
Dublinbike má ve městě více jak 100 výpůjčních míst s více jak 1000 kol, kdy trik spočívá v tom vypůjčit si a vrátit kolo do 30 minut, abyste ho mohli používat bezplatně. Pokud byste potřebovali kolo na delší cestu, stačí vzít jiné kolo a jet.
Tip: Před vypůjčením kola musíte zaplatit menší poplatek jako předplatné; všechny podrobnosti jsou na stránkách společnosti, a také si můžete bezplatně stáhnout aplikaci.
Tříhodinová pěší prohlídka města od Sandemans začíná na Barnardo Square na ul. Dame Street každý den v 11 a ve 14 hodin (ale může jich být i více, to závisí na období).
Tip: Na této „bezplatné“ prohlídce se doporučuje dát spropitné (dobrovolný dar). Původci jsou informovaní, energičtí a je s nimi zábava, takže si příspěvek zcela zaslouží.
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…