Památky socialistické a brutalistické architektury ve východní Evropě

Památky socialistické a brutalistické architektury ve východní Evropě 1

Ošklivé nebo vizionářské? Období architektury, na které by se mělo zapomenout, anebo odkaz, který stojí za to uchovat? Jen málo stavebních stylů mělo v oblasti střední a východní Evropy tak velký vliv (a způsobilo tolik kontroverzí) jako brutalistická architektura („socialistický realismus“) v dřívějším Východním bloku. Konec konců je to architektura spojená s likvidací židovského města v Bratislavě nebo se zavřením historických uměleckých kaváren v Budapešti. Fotogenická barokní a neoklasicistická nádhera byla zastíněna během pouhých 45 let režimu, který používal betonový funkcionalismus jako jedno z nejefektivnějších prohlášení o svých úmyslech.

A přestože šedivé výškové paneláky byly nejrozšířenějším obrázkem, který se dostal za „železnou oponu“, socialistické (brutalistické) budovy a památníky mají daleko od všeobecné nevzhlednosti. Jejich fantastický a nápadný design je jedním z důvodů, proč sem míří zahraniční turisté se zájmem o architekturu.     

 

Slovensko: stavební rarity z období socialismu  

Bratislava, kterou od Západu oddělovala pouze řeka Dunaj, byla ukázkovým příkladem bizardního designu tohoto období. Vyšplhejte se na kopec Slavín (na jehož vrcholu se tyčí 39 m vysoký obelisk připomínající osvobození Slovenska sovětskými vojsky v roce 1945). Odtud můžete na východě spatřit obrovskou převrácenou pyramidu a také něco, co vypadá jako létající talíř zavěšený nad Dunajem. První stavba je výstřední Budova slovenského rozhlasu, druhá je proslulé „UFO“, stavba podobající se vesmírné lodi umístěné nad Novým Mostem a pocházející z roku 1972. Uvnitř této stavby si můžete dát jídlo v luxusní restauraci ve výšce 80 m, anebo sem vystoupit kvůli pohledu z ptačí perspektivy na město včetně sídliště Petržalka na jih odtud; jedná se o největší panelákové sídliště ve východní Evropě.   

Pokud máte zájem o další výpravy za socialistickou architekturou v Bratislavě, kontaktujte agenturu Authentic Slovavia, která se specializuje na prohlídky památek z tohoto období.

 

Maďarsko: Memento Park 

Výlet za brutalistickými budovami ve střední Evropě by nebyl kompletní bez návštěvy budapešťského Memento Parku. Zde je shromážděno více jak 40 soch v nadživotní velikosti, které jsou symboly připomínající dobu socialismu v Maďarsku. Stalinovy obří boty vysoko na podstavci dávají tušit, jak rozměrná byla původní socha (vysoká 25 m), než byla stržena během Maďarské revoluce v roce 1956. Ještě bizarnější je památník republiky rad: obří podobizna dělníka v běhu, který vlastenecky zdvíhá vlajku a zaťatou pěst proti všem nepřátelům státu. Přestože jsou tyto sochy až absurdně kolosální, stále sdělují, jak velkolepě musely působit v době své vrcholné slávy.     

 

Brutalistické památky v Bulharsku a Rumunsku 

Bulharsko nenásledovalo trend odehrávající se západně odtud a neuchovalo si své památky brutalismu, takže mnohé z budov byly zvenčí poničeny. To je škoda, protože společně nabízejí poutavý pohled na architekturu své doby.   

Bývalá budova komunistické strany Bulharska je největší stavbou brutalismu v Bulharsku. Stojí na hoře Buzludža v pohoří Balkán (Stará Planina) a dnes působí dramatickým (i když zdevatovaným a znesvěceným) dojmem. Když však byla postavena (což trvalo 7 let a vyžadovalo 6000 dělníků), mohla se budova chlubit dvěma velkolepými hvězdami z rudého skla o velikosti 12 m umístěné na pylonu vysokém 70 m, čímž předčila i ty Kremlu. Mramorový vstup byl popsán vlasteneckými verši a freskami znázorňujícími komunistické hrdiny Marxe, Engelse, a také bulharského vůdce Todora Živkova.  

Snad nejvíce ironická stavba z období socialismu je rumunská přehrada Vidraru, kde 10 m vysoká socha Prométhea (hrdina řeckých bájí, který ukradl bohům oheň a přinesl ho lidem) připomíná jeden z největších projektů hydroelektráren ve Východním bloku.

 

Chorvatsko: architektonické rozlety fantazie

Chorvatský památník v Podgariči je památník obětem II. světové války pocházející z roku 1967. Vypadá jako kombinace futuristické vesmírné lodi a pomstychtivého dravého ptáka a působí, jako by v horách v severním Chorvatsku právě přistál z jiné galaxie.  

 

Registrace v hotelu v sovětském stylu  

Pokud chcete přímější zkušenost se socialistickou architekturou, není lepší způsob, než se v podobné stavbě ubytovat. Vydejte se do Salute Hotelu v Kijevě na Ukrajině, který zde zaplňuje zející mezeru mezi hotely ze sovětského období a stylovým moderním pohodlím. Postaven byl v roce 1984 a podobá se kontrolní věži na letišti, avšak jeho 90 pokojů je vkusně vyzdobeno a ze svých balkonů nabízí skvělé výhledy na město.