Ošklivé nebo vizionářské? Období architektury, na které by se mělo zapomenout, anebo odkaz, který stojí za to uchovat? Jen málo stavebních stylů mělo v oblasti střední a východní Evropy tak velký vliv (a způsobilo tolik kontroverzí) jako brutalistická architektura („socialistický realismus“) v dřívějším Východním bloku. Konec konců je to architektura spojená s likvidací židovského města v Bratislavě nebo se zavřením historických uměleckých kaváren v Budapešti. Fotogenická barokní a neoklasicistická nádhera byla zastíněna během pouhých 45 let režimu, který používal betonový funkcionalismus jako jedno z nejefektivnějších prohlášení o svých úmyslech.
A přestože šedivé výškové paneláky byly nejrozšířenějším obrázkem, který se dostal za „železnou oponu“, socialistické (brutalistické) budovy a památníky mají daleko od všeobecné nevzhlednosti. Jejich fantastický a nápadný design je jedním z důvodů, proč sem míří zahraniční turisté se zájmem o architekturu.
Bratislava, kterou od Západu oddělovala pouze řeka Dunaj, byla ukázkovým příkladem bizardního designu tohoto období. Vyšplhejte se na kopec Slavín (na jehož vrcholu se tyčí 39 m vysoký obelisk připomínající osvobození Slovenska sovětskými vojsky v roce 1945). Odtud můžete na východě spatřit obrovskou převrácenou pyramidu a také něco, co vypadá jako létající talíř zavěšený nad Dunajem. První stavba je výstřední Budova slovenského rozhlasu, druhá je proslulé „UFO“, stavba podobající se vesmírné lodi umístěné nad Novým Mostem a pocházející z roku 1972. Uvnitř této stavby si můžete dát jídlo v luxusní restauraci ve výšce 80 m, anebo sem vystoupit kvůli pohledu z ptačí perspektivy na město včetně sídliště Petržalka na jih odtud; jedná se o největší panelákové sídliště ve východní Evropě.
Pokud máte zájem o další výpravy za socialistickou architekturou v Bratislavě, kontaktujte agenturu Authentic Slovavia, která se specializuje na prohlídky památek z tohoto období.
Výlet za brutalistickými budovami ve střední Evropě by nebyl kompletní bez návštěvy budapešťského Memento Parku. Zde je shromážděno více jak 40 soch v nadživotní velikosti, které jsou symboly připomínající dobu socialismu v Maďarsku. Stalinovy obří boty vysoko na podstavci dávají tušit, jak rozměrná byla původní socha (vysoká 25 m), než byla stržena během Maďarské revoluce v roce 1956. Ještě bizarnější je památník republiky rad: obří podobizna dělníka v běhu, který vlastenecky zdvíhá vlajku a zaťatou pěst proti všem nepřátelům státu. Přestože jsou tyto sochy až absurdně kolosální, stále sdělují, jak velkolepě musely působit v době své vrcholné slávy.
Bulharsko nenásledovalo trend odehrávající se západně odtud a neuchovalo si své památky brutalismu, takže mnohé z budov byly zvenčí poničeny. To je škoda, protože společně nabízejí poutavý pohled na architekturu své doby.
Bývalá budova komunistické strany Bulharska je největší stavbou brutalismu v Bulharsku. Stojí na hoře Buzludža v pohoří Balkán (Stará Planina) a dnes působí dramatickým (i když zdevatovaným a znesvěceným) dojmem. Když však byla postavena (což trvalo 7 let a vyžadovalo 6000 dělníků), mohla se budova chlubit dvěma velkolepými hvězdami z rudého skla o velikosti 12 m umístěné na pylonu vysokém 70 m, čímž předčila i ty Kremlu. Mramorový vstup byl popsán vlasteneckými verši a freskami znázorňujícími komunistické hrdiny Marxe, Engelse, a také bulharského vůdce Todora Živkova.
Snad nejvíce ironická stavba z období socialismu je rumunská přehrada Vidraru, kde 10 m vysoká socha Prométhea (hrdina řeckých bájí, který ukradl bohům oheň a přinesl ho lidem) připomíná jeden z největších projektů hydroelektráren ve Východním bloku.
Chorvatský památník v Podgariči je památník obětem II. světové války pocházející z roku 1967. Vypadá jako kombinace futuristické vesmírné lodi a pomstychtivého dravého ptáka a působí, jako by v horách v severním Chorvatsku právě přistál z jiné galaxie.
Pokud chcete přímější zkušenost se socialistickou architekturou, není lepší způsob, než se v podobné stavbě ubytovat. Vydejte se do Salute Hotelu v Kijevě na Ukrajině, který zde zaplňuje zející mezeru mezi hotely ze sovětského období a stylovým moderním pohodlím. Postaven byl v roce 1984 a podobá se kontrolní věži na letišti, avšak jeho 90 pokojů je vkusně vyzdobeno a ze svých balkonů nabízí skvělé výhledy na město.
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…