Pamatuji si, když jsem poprvé přečetla inzerát o nabízené práci, až do konce. Dříve jsem se vždy zastavila v polovině čtení s myšlenkou, že asi všechny požadované kritéria splňovat nebudu. Tak jsem prostě stlačila červený křížek a čekala na další ,, vhodnější „pracovní nabídky. Naštěstí mi moje čekání na zázrak netrvalo dlouho a uvědomila jsem si, že bych měla konečně jednat.
Zareagovala jsem hned na několik inzerátů tím, že jsem kromě profesionálního životopisu poslala, i motivační dopis. Jelikož jsem studentka, hledala jsem si práci na brigádnické pozici, což bylo podstatně lehčí než hledat práci na trvalý pracovní poměr. Nicméně konkurence je v oblasti marketingu na trhu skutečně velká. A proto jsem musela hledat způsob, jak se od ní odlišit. Během mé dosavadní praxe jsem přišla na několik zajímavostí, které v souvislosti s pohovory skutečně zafungovaly.
Jedinečnost
Co tak místo klasických motivačních úvah, napsat v motivačním dopise něco osobnější, zvýšení významu, cílenější? Zkusit se na firmu kde chcete pracovat podívat jako na svého přítele? Samozřejmě, že tomuto příteli na vašem prvním ,, rande „neprozradíte ihned všechny informace, ale příjemně ho oslovíte svými přednostmi. Z listu nebo CV- čka můžete udělat svou prezentaci, portfolio, nebo video, které bude narozdíl od běžného papíru, vizuálně atraktivní
Image
Fakt, že se jedná o formální událost nemusím zvlášť zdůrazňovat, avšak zkusme na pracovní půdu vyrazit se psychologickou strategií. Ta spočívá v sebeprezentaci pomocí oblečení. Tentokrát přes samotnou barvu. Podle vědců, je na pracovní pohovor nejvhodnější použití barva právě modrá, protože se spojuje s korespondencí, informacemi či pracovními uniformami ,, poslů dobrých zpráv. „Červenou barvou ukazujete svému budoucímu šéfovi- sílu, zelenou – důvěryhodnost a bílou – respekt a úctu.
Důvěra
Tu si budujeme ještě před tím, než přijdeme na samotný pohovor. Základ pro to abychom něj byli pozvaný může být díky přidaným rokem praxe, skutečně dobrý. Problém může nastat již při samotném výběru, kdy se na pohovoru ukáže, že přece jen neovládáte ten excel na excelentní úrovni, nebo že ani nemáte skutečný zájem, se do vzdělávání vůbec pustit. Nejlepším řešením, je uvádět pravdivé informace a zaměstnavateli ukázat snahu a silnou motivaci, která vás požene vpřed na cestě k vysněné pozici.