15 aktivit v Nikósii na Kypru

15 aktivit v Nikósii na Kypru 1

I když není velká a vše je zde schůdné pěšky, nabízí toho kyperská metropole Nikósie (Lefkósie) opravdu hodně. Můžete poznávat její staletou historii, od benátských, byzantských a osmanských památek až po obytné okrsky procházející znovuzrozením.

Během cesty si můžete udělat zastávku a dát si tradiční kávu, a také zvážit návštěvu tradičních lázní starých celá staletí. Nebo můžete prozkoumávat nově přebudované hlavní náměstí, které je dílem světoznámého autora. Kromě toho za Zelenou linií leží Severní Nikósie (Lefkoşa).

 

Nové náměstí Plateia Eleftherias v Nikósii

V prosinci 2021 představila Nikósie své přebudované centrální náměstí Plateia Eleftherias. Vytvořila ho pozdní Zaha Hadid, která byla známá vlnícími se tvary a křivkami svých významných projektů po celém světě, včetně nového letiště v Pekingu a stadionu pro MS 2022 v Kataru. Projekt se od začátku potýkal se zpožděním a ekonomickými problémy, a také měl značnou skupinu odpůrců. Ale výsledky jsou působivé, kdy plynulé tvary od studia Zahy Hadid představují dramatické prohlášení pod starými hradbami. Stovky místních stromů skýtají stín na třídách pro pěší a v sérii menších parků. 

 

Zelená linie 

15 aktivit v Nikósii na Kypru 2

Zelená linie dlouhá 300 km je nárazníková zóna OSN a barikáda, která odděluje dvě části metropole Kypru, Nikósii a Severní Nikósii, už od roku 1974. Prochází srdcem Nikósie a vydat se po klikatící se trase kolem ní představuje pozoruhodný pěší výlet. Začněte ho na východní straně starého města na severním konci ul. Leoforos Athinas, kde kovová brána a bunkr OSN označují konec silnice. Zabočte doleva do Antasias Toufexi lemované řadové domky, z nichž některé jsou zrenovované a jiné odkrývají vnitřek z nepálených cihel, a pak doprava do Axotheas, kde cesta končí náhle dalším betonovým bunkrem. Odtud pokračujte kolem zdi ulicemi, uličkami a náměstími převážně jihozápadním směrem. Všimněte si, jak si obyvatelé poradili s pěti desetiletími rozdělení města, ať už zasazením květin na barikádách nebo ochranou oken pytli s pískem. Na ul. Ledra Street přijdete ke kontrolnímu stanovišti, odkud se vydejte první odbočkou doleva arkádou v ul. Stoa Tarsi. Pokračujte západním směrem do Artimidos s dalším bunkrem, a pak klikatě do Pafou, kde najdete římskokatolický kostel Svatého Kříže vedle zabarikádovaného pahýlu ulice, s baštou Roccas přímo za Vámi.

 

Vyhlídka Shacolas Tower Observatory

Shacolas Tower Observatory skýtá výhledy do daleka na celou Nikósii a pohoří za ní z 11. patra výškové budovy. Pod okny najdete plakáty v angličtině poukazující na konkrétní budovy a okrsky, a na trasu Zelené linie protínající město.

 

Kostel archanděla Michaela Trypiotis

Kostel archanděla Michaela Trypiotis s kopulí pochází z roku 1695, kdy patrně nahradil starší gotický kostel na stejném místě. Uvnitř najdete třpytící se souhvězdí ve tmě, jak se odráží světlo od stovek zlatých ikon, některé z počátku 15. století. Exteriér byl vybudován ve franko-byzantském stylu, který je napodobením gotických prvků z Francie a byzantských detailů tradičně používaných řeckou pravoslavnou církví. Můžete vidět vlivy pocházející od dvou různých vládců: Lusignanů z Francie, kteří byli na Kypru aktivní od 12. do 15. staletí, a Benátčanů, kteří vstoupili do hry na začátku 16. století.

 

Mešita Omeriye

Mešita Omeriye pochází ze 14. století, kdy na tomto místě stál augustiniánský kostel Panny Marie, a její minarety pocházejí z doby otevření současné stavby v roce 1571. Pověst říká, že to bylo první místo, které Turci použili k náboženským účelům po své invazi téhož roku. Jedná se o fungující mešitu, která slouží arabskému a asijskému muslimskému obyvatelstvu Nikósie. Ne-muslimové se mohou podívat dovnitř mimo dobu modliteb, pokud dodrží etiketu oblékání a vyzují si boty.

 

Katedrála svatého Jana Teologa

Poté, co v 16. století osmanští Turci převzali moc, se museli křesťané v Nikósii uskromnit. Ale neodešli zcela do podzemí, jak můžete vidět na katedrále svatého Jana Teologa (Agios Ioannis), která pochází ze 17. století. Nachází se ve dvoře Kulturní nadace arcibiskupa Makariose III. a diskrétní exteriér kostela zakrývá honosný interiér s bohatými freskami z 18. století. Lesk obstarávají zlatem pokryté dřevořezby a zavěšený křišťál.

 

Půvabná čtvrť Chrysaliniotissa

V nápadném kontrastu k Zelené linií rozdělující město je čtvrť Chrysaliniotissa, gentrifikovaný obytný okrsek na okraji starého města. Desetiletí zanedbávání vedla k tomu, že se jeho elegantní domy z počátku 20. století vyhnuly asanaci. Dnes se půvab okrsku dočkal plného uznání a vlna renovací navrátila fasádám jejich bývalou krásu. Obyvatelé zde vytvářejí maličké zahrádky s pouze pár rostlinami v květináčích. Úzké uličky skýtají klidné útočiště z rušnějších vedlejších ulic ve starém městě. Udělejte si zastávku v Chrysaliniotissa Crafts Centre, kde najdete řemeslníky vytvářející tradiční kyperské výrobky v 8 dílnách kolem centrálního dvora.

 

Benátské hradby z 16. století

Benátské hradby kolem starého města jsou natolik neobvyklé, že když je uvidíte na mapě nebo leteckém snímku, nezapomente jejich tvar svěhové vločky. Procházka po nich a po přilehlých příkopech patří radostem v Nikósii. Hradby pocházejí z roku 1567 a vybudovali je benátští panovníci na obranu před osmanskými útočníky. Bohužel jim to však nevyšlo: v roce 1570 osmanští Turci přistáli ve městě Larnaka a zaútočili na zdejší opevnění, přičemž přišlo o život více jak 50 000 obyvatel. Ale hradby zůstaly stát od té doby na svém místě. Z původních 11 bašt bylo 5 pečlivě zrestaurováno, zatímco ostatní jsou součástí rozdělující Zelené linie. Dalších 5 se nachází v Severní Nikósii (Lefkoşa), kde se pomalu rozpadají.

 

Brána Famagusta 

15 aktivit v Nikósii na Kypru 3

Nejfotografovanější stavbou v Nikósii je brána Famagusta na východní straně města. Pochází z benátského období v 16. století a je nejlépe zachovalá z původních 3 bran, které kdysi vedly do starého města, s nadčasovými dřevěnými vraty a svažující se fasádou, za níž je tunel vedoucí skrz hradby. Za tunelem vpravo se nachází malá venkovní aréna, kde se v létě konají koncerty.

 

Okrsek Laiki Yitonia

Laïki Yitonia (což v překladu příhodně znamená „oblíbený okrsek“) je jediný otevřeně turisticky orientovaný okrsek ve starém městě. Podařilo se mu obejít houfy překupníků, kteří by se Vás snažili nalákat do restaurací s průměrným jídlem, a jeho úzké uličky přetékají starosvětským půvabem. Stojí za to si sem udělat odbočku, když budete prozkoumávat jižní části starého města.

 

Městské koupaliště

Za horkého letního dne není třeba se plahočit kolem pobřeží ani se spokojit s návštěvou muzea, protože se můžete osvěžit v dobře udržovaném městském koupališti. Nachází se v severozápadním rohu města, je obsluhováno plavčíky a obklopeno veřejnou zahradou se stinnými palmami.

 

Lázně Hamam Omerye z 16. století

15 aktivit v Nikósii na Kypru 4

Staří Římané byli inspirací pro osmanské Turky, kteří zpopularizovali lázně hammam: tradiční lázně se sérií místností, kde najdete teplou a studenou vodu, a k tomu parní lázeň. Hamam Omerye z 16. století byl zrestaurován do své původní honosnosti a jeho luxusní zařízení je přístupné veřejnosti. Můžete si dopřát řadu teplých i studených koupelí, masáže, tělový peeling a jiné kúry.

 

Středověký festival v Nikósii

Během pětidenního Středověkého festivalu v dubnu se v Nikósii konají akce, které oslavují jeho středověkou minulost města. Můžete očekávat bezplatné komentované prohlídky, koncerty, přednášky a speciální výstavy, vše se středověkou tématikou. K hlavním lákadlům patří ukázky řemesel určené pro dospělé i děti.

Kypr – slunce, písek a starověké civilizace

Tradiční káva v Haratsi

Kouzlo Haratsi, tradičního obchodu s kávou z 30. let 20. století, spočívá v tom, že se zde změnilo jen velmi málo. Hluboko ve starém městě a nedaleko Zelené linie nenajdete v pozadí hudbu ve stylu New Age ani minimalistický dekor. Místo toho postavíte opotřebovanou židli tak, aby stála aspoň trochu rovně, a pokud bude ráno, dopřejete si radiční snídani v podobě oliv, grilovaného nebo čerstvého sýra halloumi, chleba, rajčat – a samozřejmě kávy. V kteroukoli denní dobu si můžete dát řeckou kávu podávanou sketo, tj. velmi silnou a hořkou, bez cukru.

Hlavní turistické atrakce Kypru 

Umění v galerii Diachroniki

Připojte se ke sběratelům umění, kteří přicházejí z celého světa, aby se probírali uměleckými díly v této významné galerii. Galerie Diachroniki přináší díla předních kyperských umělců, tak jako umělců, kteří se ostrovem inspirovali. Expozice nabízejí vše od obrazů, skulptur a leptů až po starožitné mapy a tisky.

Akční nabídka ubytování: