Austrálie je země snů. Od posvátných legend Aboriginců o Době snění, kdy velcí duchové vyčarovali korálové útesy, deštné pralesy a rudé pouště, až po lidi cestující pohodlně letecky, kteří Austrálii popisují jako destinaci svých snů – v každém případě zasluhuje naši pozornost. Nejmenší kontinent a největší ostrov světa je téměř stejně tak velký jako USA, ale jeho obyvatelstvo odpovídá pouze státu New York, a žijí tu živočišné druhy patřící k nejbizarnějším na Zemi. Austrálie je také zemí závratných kontrastů a mimořádných krás. Na pobřeží naleznete rušná velkoměsta, velké písečné ostrovy, pravěké deštné pralesy a jeden z nejúžasnějších přírodních divů světa – Velký bariérový útes. V Rudém centru (Outback) kontinentu nabízejí drsné národní parky a červené pouště prostředí pro cestu za dobrodružstvím Vašeho života. Když k tomu připočtete atmosféru odlehlého místa a přátelské lidi, není divu, že Austrálie je na předních místech mezi destinacemi, kam se cestovatelé z celého světa chtějí podívat alespoň jednou za život.
Opera v Sydney, Nový jižní Wales
Když je řeč o australském Sydney, většina lidí si představí budovu Opery. Slavná budova (UNESCO) umístěná na ostrohu Bennelong Point má tvar obří lastury nebo vlajících plachet a představuje jednu z nejslavnějších architektonických ikon světa. Už její poloha je úžasná: ze tří stran ji obklopuje voda a z jihu s ní sousední Královská botanická zahrada (Royal Botanic Gardens). Dánský architekt Jørn Utzon zvítězil v mezinárodní soutěži o její návrh, ale od projektu odstoupil poté, co došlo k technickým a finančním problémům. Stavba byla dokončena v roce 1973 a stála 10x více, než činil původní rozpočet. V té době už Utzon opustil Austrálii a nikdy se tam nevrátil, aby se na své velkolepé dílo podíval. Dnes zde můžete shlédnout představení, dát si večeři v některé z restaurací nebo si prohlédnout hlavní atrakce Opery při komentované prohlídce. Stavba zahrnuje divadelní sály, studia/ateliéry, koncertní sál, výstavní prostory a kinosál. Prohlídka interiéru Opery jistě stojí za to, ale její úžasnou architekturu nejlépe oceníte z dálky. Jedno z nejlepších míst, odkud můžete tuto významnou pamětihodnost Sydney fotografovat, je skalní útvar Mrs Macquarie’s Chair v Royal Botanic Gardens. Nebo můžete vyplout z přístavu vyhlídkovou lodí či trajektem a udělat snímky z hladiny, když budete proplouvat kolem. Opera v současnosti prochází nákladnou rekonstrukcí, která má trvat asi 10 let, ale po jejím skončení bude pokračovat v provozu.
Mořská rezervace Velký bariérový útes, Queensland
Při návštěvě Austrálie si nemůžete nechat ujít Velký bariérový útes (UNESCO), přírodní div a jeden z největších žijících organismů na Zemi. Je tak rozsáhlý, že je viditelný i z vnějšího vesmíru. Jeho návštěva je nutností především pro milovníky potápění, šnorchlování, průzkumu ostrovů a přírody. V roce 1975 byl založen Mořský park Velký bariérový útes na ochranu jeho křehkých ekosystémů. Ty zahrnují více jak 3000 korálových útesů, 600 kontinentálních ostrovů včetně skupiny Whitsundays, a také 300 krásných ostrůvků a mangrovových ostrovů u pobřeží. Je jedním ze 7 divů přírodního světa, kdy národní park se táhne po délce 2300 km kolem státu Queensland na východním pobřeží Austrálie. Není divu, že je Velký bariérový útes jedním z nejlepších míst v zemi na potápění a šnorchlování. Ohromující škála mořského života zahrnuje měkké a tvrdé korály, více jak 1600 druhů tropických ryb, žraloky, dugongy, delfíny, želvy, rejnoky a zévy obrovské. Pokud ale raději chcete zůstat v suchu, můžete si útes prohlédnout z podmořských vyhlídkových stanic nebo lodí s proskleným dnem. Cestovatelé mají mnoho možností, jak navštívit Velký bariérový útes. Mohou se vydat na vyhlídkovou plavbu kolem ostrovů, podniknout vyhlídkový let, vyrazit na jednodenní výlet na ostrovy nebo šnorchlovat a potápět se u útesů. Hlavní počáteční body pro výlety představují na pevnině města Cairns, Port Douglas a lokalita Airlie Beach.
Národní park Uluru-Kata Tjuta, Severní teritorium
Hluboko v australském Rudém středu se zvedá Uluru (Ayers Rock), jeden z nejfotografovanějších přírodních divů na kontinentu. Výrazný červený monolit tvoří srdce a ústřední bod Národního parku Uluru-Kata Tjuta (UNESCO), společně spravovaného organizací Parks Australia a původními majiteli země, národem Aṉangu. Uluru, což v domorodém nářečí znamená „místo stínů“, se tyčí do výšky 348 m nad okolní plání, většina jeho objemu je však skrytá pod povrchem země. V parku se nachází také červené zaoblené skály nazvané Kata Tjuta (Olgas). Když slunce klesá na obloze, scházejí se diváci, aby pozorovali, jak se v posouvajícím se světle mění barvy skalních útvarů Uluru a Kata Tjuta. Skvělý způsob, jak poznat tyto posvátné lokality, představuje prohlídka vedená domorodými aboriginskými průvodci a správci parku.
- Stopy předků – dávná síť stezek australských Aboriginů
- Australské vnitrození – Outback
- Alice Springs a okolí
Most v Sydney, Nový jižní Wales
Spolu s budovou Opery patří most v Sydney (Sydney Harbour Bridge) k hlavním architektonickým ikonám Austrálie. Místní mu přezdívají „Věšák na kabáty“, avšak impozantní stavební počin představuje největší ocelový most s jedním obloukem na světě. Dokončen byl v roce 1932, o 40 let dříve než Opera. Jednou z hlavních turistických aktivit v Sydney je výstup na vrchol mostu v doprovodu průvodce, odkud se můžete těšit z pozoruhodných výhledů na přístav a město. Most tyčící se 134 m nad přístavem má délku 500 m a spojuje oblast Severní břeh s centrálním obchodním okrskem v Sydney. Kromě stezky pro pěší po mostě vedou dvě železniční tratě, a také 8 jízdních pruhů pro silniční provoz; směr každého jízdního pruhu je možné přehodit tak, aby vyhovoval plynulosti provozu. Pohled na historii a stavbu mostu nabízí muzeum umístěné na jihovýchodním molu.
Zajímavost: Paul Hogan, známý z filmů Krokodýl Dundee, pracoval jako malíř-natěrač na mostě předtím, než se mezinárodně proslavil jako herec.
Národní park Blue Mountains, Nový jižní Wales
Krásný NP Blue Mountains (Modré hory, UNESCO) je rájem pro pěší turistiku a představuje oblíbený cíl pro jednodenní výlety ze Sydney: je vzdálen 81 km autem od města. Park pojmenovaný podle modrého oparu, který vyzařuje z eukalyptových stromů (blahovičníků), chrání více jak 664 000 akrů divočiny. Při jeho návštěvě můžete prozkoumávat dramatické soutěsky, vodopády, domorodé skalní umění a pěší stezky o celkové délce 140 kms. Nejslavnější atrakcí NP Blue Mountains jsou vysoké pískovcové formace nazvané Three Sisters (Tři sestry). K dalším atrakcím patří železnice Katoomba Scenic Railway, nejstrmější na světě, která cestující dopraví do údolí Jamison Valley tunelem ve skalní stěně až do prastarého lesa. Pak jsou zde lanovky Skyway, Scenic Cableway a dřevěný chodník Scenic Walkway, které nabízejí výhledy z výšky na husté lesy. K oblíbeným aktivitám v parku patří pěší turistika, slaňování, lezení po skalách, horská cyklistika a jízda na koni.
Hlavní přírodní divy Austrálie
Kultura v Melbourne, Victoria
Melbourne, druhé největší město Austrálie, je oblíbenou zastávkou v programu mnoha návštěv země, především pro milovníky kultury. Galerie, divadla, restaurace, obchody a typicky evropská atmosféra jsou hlavními atrakcemi kulturního města na březích řeky Yarra. Je to zelené město s mnoha parky, zahradami a otevřenými prostory zabírajícími téměř třetinu jeho celkové rozlohy. Melbourne nabízí široký výběr kulturních atrakcí. Můžete obdivovat mistrovská díla v Národní galerii Victoria (National Gallery of Victoria), shlédnout představení v komplexu divadel a koncertních síní Arts Centre Melbourne nebo zamířit na Náměstí Federace (Federation Square). Zde můžete procházet australské umění v galerii Ian Potter Gallery a seznámit se s filmovou kulturou v zemi v Australském centru pro pohyblivé obrázky (ACMI) (Australian Centre for the Moving Image). Dáváte-li přednost přírodě, vydejte se po Stezce Dědictví Aboriginců v Královské botanické zahradě (Royal Botanic Gardens). A pokud je Vaším hlavním zájmem sport, podívejte se na zápas na stadionu Melbourne Cricket Ground. V létě je nejoblíbenějším v zemi sportem kriket, zatímco v zimě Austrálii ovládne fotbal. Melbourne nabízí také bohatou historii. Spatřit zde můžete velkolepé viktoriánské budovy, které vznikly díky australské zlaté horečce v 19. století, a také můžete zdejší historii pocítit při nakupování v elegantních arkádách tržnice Queen Victoria Market, kde místní nakupují zboží už více jak století.
Pláž Bondi, Nový jižní Wales
Opálená těla, světlý písek, baťůžkáři a příboj – když to vše shrnete, budete mít jednu z nejslavnějších pláží v zemi i ve světě. Jen 15 minut autem od centra města se nachází Bondi Beach, skvělé místo, kde můžete okusit plážovou kulturu v Sydney. Můžete se opalovat na zlatém písku, surfovat na vlnách nebo se za horkého letního dne zchladit v moři (ale držte se mezi vlajkami). Jen pár měst světa si může nárokovat tak lákavý kus písku a moře ve své bezprostřední blízkosti, takže není divu, že je to jedna z nejlepších pláží v Sydney. Navíc se tu setkáte také s trochou historie: na pláži Bondi najdete jeden z nejstarších klubů záchranářů na světě. Také dál od pobřeží najdete spoustu možností aktivit. Můžete se vydat po pobřežní pěší trase z Bondi do Bronte, která začíná na jižním konci pláže a pokračuje asi 6 km podél pobřeží a pískovcových útesů. Pokud dostanete hlad, kolem najdete mnoho kaváren a restaurací. Také se můžete vydat na nedělní trhy hledat výhodné koupě nebo si zaplavat v pobřežním oceánském jezeře. Bondi má ale také svoji divokou stránku: scházejí se zde davy turistů i místních, aby oslavili Vánoce nebo přivítali příchod nového roku. Jedná se o oblíbené místo pro cestovatele.
Dobrá rada: pokud se budete chtít na Bondi Beach vykoupat, ujistěte se, že jste mezi červeným a bílým praporkem. Vyskytují se zde silné přílivové vlny, které často smetou nic netušící plavce na moře, především na jižním konci úseku o délce 1 km.
Národní park Daintree, Queensland
NP Daintree, který spadá do skupiny chráněných oblastí Vlhké tropy–Oblast přírodního dědictví na dalekém severu Queenslandu, patří k nejstarším ekosystémům na zemi. Oblast patří východním Aborigincům Kuku Yalanji a mnohé zdejší přírodní prvky mají pro domorodé obyvatele velký duchovní význam. Park zahrnuje dvě hlavní části: Mossman Gorge, kde se křišťálově čisté vody řítí po žulových balvanech, a Cape Tribulation, jedno z nejkrásnějších míst, která můžete v Austrálii navštívit. Deštný prales se setkává s korálovými útesy u bílých písčitých pláží kolem Korálového moře. Nádherný úsek pobřeží je jedním z pár míst na světě, kde se setkávají dva nejbohatší ekosystémy na Zemi. Úžasná biodiverzita v parku zahrnuje více jak 18 000 druhů rostlin a širokou škálu druhů zvířat, k nimž patří kasuár, krokodýl, obří otakárek modrý nebo plachý klokan pralesní. Letovisko Port Douglas jižně od parku představuje skvělou základnu, kde si můžete zařídit safari do divočiny v parku.
.
Ostrov K’Gari (Fraser Island), Queensland
K’Gari (Fraser Island), který je na seznamu UNESCO, je jedním z unikátních míst v Austrálii. Leží mezi městy Bundaberg a Brisbane u východního pobřeží Austrálie a jedná se o největší písečný ostrov na světě. Naleznete zde téměř nekonečné úseky písku a moře, tyrkysově modrá jezera, smaragdově zelené deštné pralesy, zvlněné duny a fascinující živočišné druhy. Přejete si trochu adrenalinu? V takovém případě výlet vozem 4WD podél břehů se silným příbojem představuje jedno z předních outdoorových dobrodružství v zemi. Na větrné pláži 75 Mile Beach můžete spatřit rezavé trupy lodních vraků, dále jsou zde barevné pískovcové skály The Cathedrals a bublající jezírka plná ryb nazývaná Champagne Pools. Vydat se do vnitrozemí je neméně vzrušující. K hlavním atrakcím patří křišťálově čisté potoky a sladkovodní jezera, některá napájená prameny, jiná ukrytá mezi vysokými písečnými dunami, a prastaré deštné pralesy s úžasnou rozmanitostí rostlin a živočichů. Ve vodách plavou žraloci, delfíni a velryby, zatímco na souši můžete spatřit psa dingo, netopýry, vakoveverku létavou a více jak 300 druhů ptáků. Milovníci přírody naleznou na ostrově také spoustu dalších možností aktivit. Můžete se vydat na výlet spojený s pozorováním velryb či na plavbu při západu slunce, podniknout túru po stezkách v deštném pralese v okolí centra Central Station, vyplout po řece Eli Creek nebo se vznést nad pozoruhodnou krajinu při vyhlídkovém letu. Na Fraser Island se dostanete trajektem z Rainbow Beach a Hervey Bay, dvou hlavních přístavních měst. Zásadní je mít vozidlo 4WD, protože na ostrově nejsou zpevněné silnice.
Národní park Kakadu, Severní Teritorium
Pokud jde o oblasti divočiny, Národní park Kakadu představuje to nejlepší z Austrálie. Zabírá více jak 19 840 km2 v Severním Teritoriu a je to druhý největší národní park na světě. V jeho hranicích naleznete monzunové deštné pralesy, mangrovové bažiny, řeky, strže, staré skalní malby, mokřiny a vodopády. Kakadu je domovem široké škály druhů živočichů. Kromě mnoha savců, plazů a ryb zde žije také přes 300 druhů ptáků, zatímco v mokřinách číhají sladkovodní i mořští krokodýli. Budete-li chtít si prohlédnout pestrý ekosystém parku, zúčastněte se vyhlídkové plavby po vodních tocích nebo podnikněte pěší túru po rozsáhlé síti stezek. Také se můžete vydat na vyhlídkový let. Během období sucha snadno podniknete výlet do NP Kakadu z města Darwin, které je vzdáleno jen asi 3 hodiny cesty autem. V období dešťů (listopad-duben) bývá mnoho silnic i atrakcí zavřeno kvůli silným záplavám, ale vodopády a mokřiny bývají v té době nejzajímavější.
Velká oceánská cesta, Victoria
Velká oceánská cesta (Great Ocean Road, B100) je jedna z nejkrásnějších silničních tras na světě. Byla zbudována proto, aby poskytla zaměstnání v době Velké hospodářské krize, a silnice o délce 300 km vede kolem skalnatého jihovýchodního pobřeží Austrálie, kde se klikatí podél strmých útesů nad mořem. Vede od surfařského centra-města Torquay do města Allansford nedaleko Warrnamboolu. K hlavním atrakcím na Velké oceánské trase patří Národní park Port Campbell, kde najdete větrem a vlnami vytvarované skalní formace známé jako 12 Apoštolů (Twelve Apostles), Londýnský most (London Bridge), Oblouk (Arch) nebo Loch Ard Gorge. Z letadla tyto skalní formace vypadají jako obří ulomené kousky puzzle rozmístěné podél pobřeží bičovaného příbojem Jižního oceánu. Na Velké oceánské cestě najdete spoustu zajímavých možností aktivit. Udělejte si zastávku v Australském národním muzeu surfování (Australian National Surfing Museum) v Torquay, surfujte na proslulých vlnách u pláže Bells Beach, zdržte se v přímořském resortu Lorne nebo se vydejte pozorovat velryby ve Warrnamboolu. Milovníci přírody mohou prozkoumávat eukalyptové lesy, deštné pralesy plné kapradi, pěší turistické stezky a vodopády v Národním parku Great Otway.
Město Broome, Západní Austrálie
Broome na severu Západní Austrálie bylo kdysi světovou metropole produkce perel. Dnes je to vzkvétající turistické centrum a vstupní brána do pozoruhodného regionu Kimberley. Hlavní atrakcí Broome je pláž Cable Beach. Zdánlivě nekonečný úsek bílého písku a tyrkysového moře je jednou z nejlepších pláží v Austrálii a jízda ne velbloudech při západu slunce zde patří k nejoblíbenějším aktivitám. Turisté míří také na pláž Town Beach, aby byli svědky jevu známého jako Schody na měsíc (Staircase to the Moon). K tomuto jevu dochází za určitých podmínek v době od března do října, kdy měsíční světlo vytváří optickou iluzi schodů vedoucích na měsíc. K dalším atrakcím v Broome patří červené skály s vyhlídkou Gantheaume Point a Krokodýlí park Malcolma Douglase, kde se můžete zblízka setkat s krokodýly, kasuáry a klokany. Pokud hledáte možnosti aktivit ve městě, můžete oprášit něco z místní historie v Historickém muzeu v Broome nebo shlédnout film pod hvězdným nebem ve venkovním kině Sun Pictures. K oblíbeným aktivitám v Broome patří rovněž návštěvy perlové farmy, lodní výlety s pozorováním velryb a dobrodružné aktivity v oblasti Kimberley.
Kangaroo Island, jih Austrálie
Příroda je na prvním místě na Kangaroo Island („Klokaním ostrově“). Ostrov leží u pobřeží poloostrova Fleurieu na jihu Austrálie a na jeho plážích s měkkým pískem skáčou klokani, v křišťálově čistém moři dovádějí lachtani a tučňáci a na vonících eukalyptových stromech sedí koaly. Také potápění je zde vynikající: v mírných vodách můžete zahlédnout rybu známou jako mořský drak (řasovník rozedraný) a potápět se k vrakům lodí u pobřeží ostrova. Hlavní atrakce ostrova Kangaroo Island přitom vytvořila příroda: spatříte zde nápadné větrem vymodelované skalní formace známé jako Remarkable Rocks („Pozoruhodné skály“) a Admirals Arch v NP Flinders Chase. Kromě toho můžete prozkoumávat zdejší rozsáhlé jeskynní systémy, surfovat na vysokých dunách a vyhlížet místní živočichy při túře po scénických pěších stezkách, které vedou po vysokých útesech nad mořem a skrz krásné lesy. Také milovníci jídla si přijdou na své: v nabídce místních restaurací najdete např. krémové sýry, ligurijský med a čerstvé dary moře. Na ostrov se dostanete přímým letem z Adelaide, anebo můžete plout trajektem z města Cape Jervis na poloostrově Fleurieu.
Poznámka: V roce 2020 ostrov Kangaroo Island zdevastovaly požáry buše, ale v současnosti probíhá jeho obnova, takže atrakce se znovu otevírají veřejnosti.
Národní park Cradle Mountain-Lake St. Clair, Tasmánie
NP Cradle Mountain-Lake St. Clair je jedním z turistických klenotů ostrova Tasmánie a ráj pro milovníky přírody. Lesknoucí se jezera, zubaté doleritové vrcholy, vysokohorská vřesoviště a husté lesy jsou charakteristické pro zdejší syrovou ledovci tvarovanou divočinu. K nejtypičtějším prvkům v parku patří Mount Ossa (1616 m), nejvyšší vrchol Tasmánie. Jak asi tušíte, zdejší prostředí je vynikající pro pěší turistiku. K oblíbeným stezkám patří trasa Weindorfer Walk, okruh dlouhý 6 km vedoucí hustými lesy, a trasa Lake Dove Walk s dechberoucími výhledy na horu Cradle Mountain (1545 m). Když budete stát na vrcholu Cradle Mountain, můžete se těšit z fantastických výhledů na centrální vysočinu. Zkušení pěší turisté se mohou pokusit zdolat trasu Overland Track (80 km), která vede jižním směrem od údolí Cradle Valley až ke krásnému jezeru Lake St. Clair, nejhlubšímu v Austrálii. Když budete prozkoumávat park, můžete zahlédnout proslulého tasmánského čerta (ďábla medvědovitého), vombata, klokana wallaby, klokana znamenaného (thylogale) či ptakopyska, kromě mnoha jiných druhů bizarní a úžasné fauny.
Horizontální vodopády a region Kimberley
Kimberley nabízí hojnost dobrodružných aktivit. Zabírá severozápadní roh Austrálie a je to odlehlý drsný region s červenými skalami, zejícími stržemi, vyprahlými pouštěmi a pobřežím s útesy, které si přímo říká o průzkum. K předním lokalitám pro dobrodružství v Kimberley patří Horizontální vodopády. Mohutný příliv vysoký až 11 m se řítí dvěma úzkými stržemi, přičemž vytváří fascinující jev. Nasedněte na tryskový člun a vydejte se přes moře a kypící vodopády. Město Broome představuje vstupní bránu. Odtud se můžete vznést (letadlem, helikoptérou) nad rudé útesy na pobřeží a shlížet na více jak 800 ostrovů tvořících Souostroví Buccaneer. Poté můžete zamířit na sever k divokým plážím na mysu Cape Leveque a navštívit farmy na perly a domorodé komunity. Také se můžete vydat vozidlem 4WD na safari výlet po silnici Gibb River Road, jedné z nejproslulejších tras pro výlety 4WD v zemi. V Kimberley najdete také pozoruhodné vodopády Mitchell Falls a NP Purnululu se skalami Bungle Bungle (UNESCO) – pozoruhodné skalní formace ve tvaru včelích úlů byly objeveny teprve v roce 1983. Podnikněte túru po pěších stezkách, navštivte posvátná obřadní místa se skalními malbami Aboriginců nebo se vzneste nad park při vyhlídkovém letu a s návštěvou diamantového dolu Argyle.