15 ztracených měst

15 ztracených měst 1

V roce 1939 učinil americký novinář a dobrodruh Theodore Morde pozoruhodný objev. Hluboko v honduraském deštném pralese narazil na rozpadající se odkaz dávné ztracené civilizace, které se (poněkud absurdně) říká „Bílé město opičího boha“. Když se vrátil do USA, vše detailně popsal a přísahal si, že se na místo vrátí a provede řádné vykopávky. Jeho přání však zůstalo nesplněno: v roce 1954 byl nalezen oběšený ve svém pokoji, což bylo označeno za sebevraždu, a poloha ztraceného města zemřela spolu s ním. To ale nezastavilo další lidi v pátrání po ztracené civilizaci, kdy mnozí z nich věřili, že se jedná o tajemné Bílé město (Ciudad Blanca) z honduraských legend. Také dnes hledáme a nacházíme dosud neznámé civilizace, možná také proto, že kultura je obklopující působí tak lákavě a svůdně – přiznejte si, že jste také někdy snili o tom, že naleznete ztracenou Atlantidu. Zde uvádíme některé z nejzajímavějších ztracených měst z celého světa.

Stonehenge, Anglie

Objev ztraceného města často vyvolá více otázek, než jich zodpoví. Tím narážíme na Stonehenge, který poprvé archeologicky zkoumal už ve 20. letech 17. století vévoda z Buckinghamu. Kamenný kruh byl postaven téměř tři tisíciletí před naším letopočtem a usuzuje se, že kameny byly vybrány proto, že se jedná o litofony, tj. po úderu vydávají zvuk. Co však není dodnes s jistotou objasněno, je skutečnost, jak tehdejší kultury dokázaly přesouvat kameny vážící mnoho tun.

 

Petra, Jordánsko

Starověké město Petra vytesané do pískovcových skal v jordánské poušti bylo pro západní svět neznámé až do roku 1812, kdy na něj náhodně narazil švýcarský objevitel Johann Ludwig Burckhardt. Její historie sahá téměř do roku 9000 př.n.l. a dnes je Petra jednou z nejvýznamnějších turistických atrakcí Blízkého východu. Organizace UNESCO ji popsala jako „jednu z nejvzácnějších památek lidského kulturního dědictví.“  

 

Tikal, Guatemala

Pyramidy v Tikalu, vyčnívající nad koruny deštného pralesa na severu Guatemaly, jsou centrem rozsáhlého mayského města, které bylo opuštěno v 10. století. Odlehlé sídlo, které je jedním z nejlepších příkladů svého druhu. Znovuobjeveno bylo v roce 1848 guatemalským politikem a německými novináři, kteří zkoumali místní zprávy o ztraceném městě.

 

Machu Picchu, Peru

Je těžké uvěřit, že nejoblíbenější turistická atrakce Jižní Ameriky byla okolnímu světu neznámá až do roku 1911. Machu Picchu postavili Inkové kolem roku 1450 a vysoko položené ztracené město bylo opuštěno v době španělského dobývání země, skryté a chráněné okolní hustou džunglí. Místní o něm věděli už dávno, ale až americký cestovatel Hiram Bingham ho ukázal světu; později se vrátil na místo provádět vykopávky. Dnes se jedná o památku chráněnou UNESCO a jeden z nejlepších příkladů incké architektury.

 

Terakotová armáda, Čína

Jako obyčejný den začal 29. březen 1974 pro jednoho Číňana, ale skončil mimořádně. Zchudlý zemědělec vyšel ven kopat studnu ao pár hodin později nevědomky objevil Terakotovou armádu. Armáda více jak 8000 vojáků v životní velikosti byla dílem Čchin Š‘-chuang-ti, úplně prvního čínského císaře. Když v roce 210 př.n.l. umíral, přál si být pohřben s těmito sochami, aby ho chránily v posmrtném životě; a jeho mauzoleum skutečně zůstalo nedotčené více jak dvě tisíciletí.

 

Pompeje, Itálie

Výbuch Vesuvu v roce 79 n.l. sice zničil život v Pompejích, ale popel spadlý na město ho zároveň zakonzervoval v přesném stavu po více jak 1500 let. Znovuobjeveno bylo v roce 1599 a vykopávky nabídly fascinující pohled na římskou civilizaci zachycenou v okamžiku smrti. Lidé i zvířata byli nalezeni zamrzli v čase a jejich postavy vyjadřující hrůzu a zděšení mohou návštěvníci dnes spatřit. Je to morbidně fascinující.

 

Ani, Turecko

Zbytky opuštěného města leží rozeseté v jinak pustém údolí v turecké provincii Kars. Je těžké uvěřit, že to v roce 1045 byla metropole Arménského království, kdy se jí přezdívalo „Město 1001 kostelů“. Ani bylo opuštěno, obléháno Mongoly, Gruzínci a Turky, pak opuštěno a z velké části zapomenuto. Znovuobjeveno bylo až v roce 1892, kdy zde proběhly první vykopávky.

 

Herakleion, Egypt

Pokud byste chtěli navštívit ztracené město Herakleion, museli byste si přinést potápěčské vybavení. Starověká metropole, dlouho považovaná pouze za legendu, byla znovu objevena v roce 2000 během průzkumu egyptského pobřeží. Moře ji zaplavilo před asi 1200 lety a potápěči mohli spatřit dávno ztracené poklady, jako jsou obří sochy, sarkofágy a zlaté mince. Pravděpodobné je to stejné město, které jiné zdroje označovaly jako Thonis.

 

Palenque, Mexiko

Ve Střední Americe je hojnost ztracených mayských měst, ale jen málo je jich tak kompletních jako Palenque. Město pocházející z roku 226 př.n.l. se může chlubit mayskou architekturou, skulpturami a basreliéfy patřícími k nejlepším, jaké známe. Zatím bylo odkryto pouze asi 10 % města a zbytek zůstává ukrytý v husté džungli, která obklopuje velkolepou lokalita chráněnou UNESCO.

 

Angkor Wat, Kambodža

Na místě komplexu Angkor Wat, který je dodnes duchovním centrem Kambodži, se nacházela od 9. do 15. století různá významná centra Khmérské říše. K nim patří dnešní Angkor Wat, jeden z novodobých Sedmi divů světa, který byl donedávna jen málo navštěvován kvůli přítomnosti Rudých Khmérů v okolí. Po zániku jejich režimu od počátku 90. let počty turistů strmě vzrostly, z necelých 10 000 na více jak dva miliony v roce 2013. Chrámový komplex byl postaven tak, aby byl v souladu s vesmírem, přičemž skutečně astronomický úkol byla doprava 5-10 milionů pískovcových bloků, z nichž každý váží 3 tuny, na jejich místo.

 

Mohendžodaro, Pakistán

Obyvatelstvo Mohendžodara, což v překladu znamená poněkud strašidelně „Kopec mrtvých“, je stále opředeno tajemstvím. Bylo to jedno z velkých sídel civilizace v údolí řeky Indu (Harappská kultura), opuštěné už 3700 let. Znovuobjevil ho v roce 1922 R.D. Banerji, archeolog z agentury Archaeological Survey of India. Samotná velikost a sofistikovaný plán města naznačují, že se jednalo o pokročilou, ač tajemnou kulturu.

 

Národní park Mesa Verde, USA

15 ztracených měst 2

Zbytky hliněných obydlí naskládaných na sebe vyčnívají ze skalních stěn nebo jsou schovány v jeskyních v Národním parku Mesa Verde v Coloradu. Fascinující vesnice byly kdysi domovem dávných pueblových Indiánů žijících v Severní Americe, potomků prvních osadníků, kteří sem přišli kolem roku 7500 př.n.l.. Dnes jsou součástí největší archeologické rezervace v USA, která zahrnuje téměř 5000 archeologických lokalit, mj. 600 obydlí vytesaných do skály.

 

Trója, Turecko

Starověká Trója, město stírající hranici mezi mýtem a historií, bylo místem, kde se odehrála poslední Trojská válka, která je známá především tím, že se při ní Řekové ukryli v obrovském dřevěném koni, aby získali přístup do města.  Archeologové umístili zbytky sídla nedaleko pobřežního města Çanakkale v Turecku, kde dnes můžete spatřit obrovského koně, což je rekvizita z filmu Troja (2004).

 

Ktésifón, Irák

Město Ktésifón vybudované kolem roku 500 př.n.l. bylo významnou císařskou metropolí starověké Parthské říše a v té době jedním z největších měst světa. Jediná stavba, která dodnes stojí, je velkolepý oblouk v Ktésifónu Tāq Kasrā, největší nezpevněný cihlový oblouk na světě. Před americkou invazí do Iráku žila kolem prosperující komunita, ale dnes zchátral stejně tak jako zbytek města. V roce 2013 slíbila irácká vláda rekonstrukci Tāq Kasrā do podoby jeho dřívější slávy, aby z něj mohla být turistická atrakce.

 

Hvalsey, Grónsko

Severské ruiny se nacházejí na na ostrově Hvalsey v Grónsku a kdysi se jednalo o vikinské sídlo. Kamenný kostel pocházející z 12. století nechala postavit rodina Erika Rudého (tuto přezdívku neměl kvůli barvě vlasů…), zakladateli prvního severského sídla v Grónsku. Vedle kostela se nacházejí dvě kamenné haly a 14 domů.