Pěší turistika v pohoří Ťan-Šan v Kyrgyzstánu

Pěší turistika v pohoří Ťan-Šan v Kyrgyzstánu 1

Biškek a jeho okolí nabízí řadu krásných míst, avšak pohoří Ťan-Šan je skutečnou přírodní atrakcí Kyrgyzstánu.

Biškek slouží jako de facto metropole víz pro země střední Asie, takže mnoho cestovatelů zde stráví nějaký čas; může to být poklidných pár dní u kazašského turistického víza nebo očistec při čekání na turkmenské tranzitní vízum. Město, které leží uprostřed severního Kyrgyzstánu hned nad pohořím Ťan-Šan představuje skvělou základnu pro krátké výlety do hor. Nejkratší výlety zaberou jen necelou hodinu, takže se najde výlet pro každé – i kratší – mezipřistání.

 

Jeden den – průzkum Národního parku Ala-Archa

Nejjednodušší a nejbližší možnost je vypůjčit si v půjčovně v Biškeku auto, kterým se za necelou hodinu dostanete z centra do horského tábora (alplager) v kaňonu Ala-Archa. Ten představuje oblíbený cíl pro místní i turisty, a to nejen kvůli své blízkosti: hlavní stezka vede asi 18 km kolem řeky Ala-Archa, údolím s jalovcovými (archa) křovinami, které daly parku jméno. Kratší, ale náročnější pěší trasa vede na ledovec Ak-Sai a k chatě Racek ze sovětského období (která dnes slouží jako základna pro horolezce). O něco více samoty budete mít, když se vydáte po trase z tábora alplager zpátky po hlavní silnici asi 1 km až k mostu, který vede přes řeku na západ a strmě stoupá kolem hřbitova horolezců, a dál až k dolině Adigene vysoko nahoře.

Zaplatíte maximálně 20 USD za jednu cestu autem z Biškeku do alplageru, anebo – pokud máte více času než peněz – 25 kyrgyzských somů za cestu minibusem (maršrutka) č. 265 od bazaru Osh Bazaar v Biškeku do vesnice Kashka-Suu jižně od vchodu do parku; odtud počítejte s alespoň 20 km po svých do alplageru. Většina cestovatelů nakonec stopuje, ačkoli autostop kdekoli na světě představuje riziko.

 

Dva dny – relaxace v údolí Issyk-Ata

Když po 2 hodinách jízdy z Biškeku vystoupíte z minibusu a branou vejdete do komplexu sanatorií Issyk-Ata, je to jako vkročit do nikdy nekončícího sovětského léta. Najdete zde odpočinkové budovy a jídelny v pastelových barvách pro hosty ze zemí bývalého SSSR, kteří sem míří dodnes. Historickou dominantou je socha V.I. Lenina tyčící se na podstavci v horní části města. V horách o něco dále ale čekají jiné zážitky – pohled na současný život v zemi, což může znamenat (v závislosti na ročním období) sběr hub, pasení ovcí nebo lov. Pokud se sem dostanete ve správnou dobu, tj. na jaře či na začátku léta během sezony hříbat, budete mít jedinečnou příležitost ochutnat kumis: mírně fermentované kobylí mléko, které se v zemi těší velké oblibě. Asi 8 km od zadní brány letoviska se nad údolím tyčí hora Byty (4018 m), která rozděluje stezku mezi ledovcovou stěnou 10 km na východ a menším jezerem 9 km na západ.

Z Východního autobusového nádraží v Biškeku jede 5x denně maršrutka č. 16 do Issyk-Ata; je dobré stihnout spoj v 8,30 nebo 11,30 ráno, abyste měli alespoň půl dne na stezce. Přijďte na místo brzy, abyste si zajistili sedadlo, jinak riskujete, že budete celou cestu stát v přeplněném minibuse.

 

Tři dny – od jezera Alaköl do Zlatých lázní

I když se to může zdát příliš, chtít projít půl země během túry zahrnující dvě noci, nadšení z toho, že stojíte v průsmyku nad mnohobarevným jezerem Alaköl a relaxace při koupání v horkých pramenech v přírodní rezervaci Altyn-Arashan pro mnohé představuje vrchol jejich návštěvy Kyrgyzstánu. Pokud hned za svítání vyrazíte ze Západního nádraží v Biškeku, obědvat už můžete ve městě Karakol, a počátkem odpoledne už být na trase do národního parku v údolí Karakol. Přestože prvních 16 km cesty kolem řeky Karakol působí idylicky, nejkrásnější výhledy se nabízí až po 17 km druhý den při výstupu na vrchol Ala-Köl (3500 m) a cestě přes strmý průsmyk do údolí Arashan s prameny.  

Poté, co jste během dvou dní vystoupali a zase sešli převýšení téměř 1800 m, zaplatit 200 somů za koupel v soukromé chatě u termálního pramene v Altyn-Arashanu jistě přijde jako nepatrná částka – a následující den 17 km z kopce k nejbližší autobusové zastávce ve vesnici Ak-Suu jako nenáročná procházka. Pamatujte také na to, že zdejší termální prameny jsou ohřívány podzemním radonem, který má podle mnohých léčivé účinky, ale ve vyšších dávkách způsobuje rakovinu.

Z centra Karakolu jede maršrutka č. 101 končící u vchodu do národního parku (8 somů). Až se budete vracet z Altyn-Arashanu, počkejte na maršrutku č. 350 na okraji Ak-suu, kde se setkávají dvě zpevněné silnice a míří do centra vesnice.

 

Čtyři a více dní – kolik zvládnete unést?

Pokud máte čtyři a více dní, severní Kyrgyzstán pro Vás bude turistický ráj. Zastavte se v trekingovém svazu Kyrgyzstánu Trekking Union of Kyrgyzstan, kde můžete zjistit další možnosti túr a koupit si mapy. Vícedenní túry lze vytvořit spojením několika menších údolí, když se vydáte přes průsmyky mezi nimi. Dále existuje nespočet možností z údolí Chuy, které obklopuje metropoli, a ještě více jich je v horách u jižního břehu jezera Issyk na cestě do Karakolu. Obzvlášť doporučovaná bývá stezka o délce přes 40 km se dvěma smyčkami, která vede dvěma údolími jižně od vesnice Kegeti (3 hodiny na jihovýchod od Biškeku). Ale v každém případě si důkladně ověřte trasu v mapách, než se vydáte do průsmyku. Pokud byste museli volat záchranáře, domů je to daleko…

Transkavkazská stezka v Gruzii 

Jak na to

Pokud cestujete bez potřeb pro kempování, Trekking Union půjčuje (za poplatek) vybavení ve svých kancelářích v Biškeku a v Karakolu. Budete-li v Biškeku přes víkend, trekingový svaz organizuje krátké pěší túry do míst v okolí a občas také vícedenní výlety do vzdálenějších regionů. Pokud byste si vybavení chtěli koupit, nejlepší ceny má prodejna sportovních potřeb Alex.kg v Biškeku, ale dražší prodejna RedFox má také dobrý výběr.

Co se týče jídla, nejvhodnější je zásobit se hlavními potravinami a kořením v bazarech v Biškeku. Bazar Oš nabízí největší výběr v centru města, bazar Ak-Emir ale mívá lepší kvalitu.

Kempování v divočině je v Kyrgyzstánu zcela legální a bez problémů prakticky všude, kde najdete rovný kus země. Pokud budete v blízkosti jurtového tábora, prokažte jim nejprve laskavost a požádejte o svolení – je velmi pravděpodobné, že pak skončíte s šálkem teplého čaje a místem na koberci, pokud o to budete stát.

Ideální doba pro pěší turistiku v Kyrgyzstánu je od července do poloviny září; do hor je možné se vydat od poloviny května do poloviny října, ale počasí je chladnější a Vy byste se měli podle toho vybavit. 

Stihia – hudební festival u vyschlého Aralského jezera