Pět robotů, které vám v budoucnu ukradnou práci

Pět robotů, které vám v budoucnu ukradnou práci 1

Mnozí experti tvrdí, že do roku 2025 bude jeden ze tří pracujících robot. Pokud vás zajímá, v nichž zaměstnáních již o lidi nebude zájem, čtěte dál.

 
Image: 0077024443, License: Rights managed, A RQ-4 Block 20 Global Hawk high altitude long endurance unmanned aerial reconnaissance plane of  U.S.A. Air Force is pictured at the Farnborough Airshow, Britain, 19 July 2010. UPPA/FACUNDO ARRIZABALAGA, Place: FARNBOROUGH,UNITED KINGDOM, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, UPPA News

Vojáci
Zřejmě nejděsivější, ale zároveň i největší pokrok dosáhla robotika v oblasti vojenství. Stačí se podívat na bezpilotní letouny, které dokáží rozsévat zkázu aniž by se musel pilot obávat o svůj život. V budoucnu se však na bojištích objeví i roboty, které do velké míry převezmou úkoly obyčejných pěšáků. Jedním z nich je PETMAN, jehož vyvíjejí Američané

 
PKA2be0fe_robot

Finanční analytici
Smyslem práce finančních analytiků je z velké části předpovídat vývoj událostí v oblasti ekonomiky. S příchodem nových robotů schopných sbírat, ukládat a třídit data však pro lidi ztratí tato práce smysl. S počítači se prostě nebudou moci měřit.

Řidiči
Nejde o žádné sci-fi, nakolik auta bez živých řidičů již existují a je jen otázkou času, kdy se dostanou do ostrého provozu. Společnost Google například tvrdí, že funkční autonomní vozidlo schopné jezdit v běžném provozu uvede na trh již za pět let. Pokud by se tak stalo, o práci by přišli nejprve taxikáři, a později zřejmě i ostatní placeni řidiči.

 
googlerobotvision

Reportéři
Roboty zřejmě nikdy nebudou schopny dělat investigativní žurnalistiku či psát beletrii. O práci se ale mohou obávat například někteří sportovní redaktoři. Na trhu se totiž již dnes objevuje software, do kterého stačí zadat data (například počet gólů, vyloučení, sestavy a podobně) a on sám vygeneruje zprávu ze zápasu.

Farmaceuti
Když vám lékař předepíše recept, v lékárně vám lék nemusí vydat hned, protože na jeho namíchání potřebuje lékárník určitý čas. Už dnes ale existují roboti, kteří lékárníky hravě zastoupí. Jsou rychlejší, nechtějí plat a nemýlí se. Takový automatický systém přípravy léků úspěšně funguje v některých amerických nemocnicích a například v roce 2012 se při míchání nespletl ani jednou.