Oblast Guianas (Guayanas, Guiany) zahrnuje tři jihoamerické země, Guyanu, Surinam a Francouzskou Guyanu, které se tak dobře ukrývají pod porostem jihoamerické džungle, že i nadšenci do zeměpisu mívají problém je na mapě ukázat. Ty, kdo jsou dostatečně neohrožení, aby se sem vydali, odmění zdejší panenské pralesy, které jsou domovem zvířat patřících k největším a nejvzácnějším na kontinentu, syrová původní kultura a pozoruhodně bizarní směsice historie. Informací je málo a infrastruktury ještě méně, přičemž je šance, že zde potkáte jen hrstku dalších cestovatelů. Je to blátivá destinace nepřipojená k modernímu světu, která vyžaduje mít spoustu peněz v hotovosti místo platební karty (bankomaty jsou vzácné), otužilé pozadí (nezpevněné silnice plus opotřebované díry rovná se obřím hrbům), a také staromódní smysl pro dobrodružství.
Nepotřebujete však umět španělsky nebo portugalsky – kvůli koloniální minulosti oblasti (nebo i současnosti, jak je tomu v případě Francouzské Guyany, která je stále departmentem Francie) se v Guyaně mluví anglicky, v Surinamu holandsky a ve Francouzské Guyaně pochopitelně francouzsky. Celý region je etnický mišmaš potomků Indiánů, evropských kolonistů, uprchlých afrických otroků a potomků zadlužených asijských dělníků. Kvůli jeho geografii je severní pobřeží a jeho kultura více karibská než jihoamerická. Všechny tři země je možné navštívit po pevnině nebo malým letadlem (zkuste Surinam Airways) a každá země nabízí vlastní jedinečné zážitky. Pokud budete mít čas navštívit pouze jednu nebo se rozhodujete, které dát přednost, můžete se řídit následujícím.
Ze všech tří Guian má Guyana nejméně infrastruktury a nejhorší pověst co se týče bezpečnosti, přesto je to fantastické místo pro cestovatele. Věštšina lidi si objedná výlety all-inclusive do vnitrozemí zahrnující minimálně jeden pobyt v indiánské vesnici a safari s pozorováním zvířat, kde mohou s trochou štěstí spatřit mravenečníka velkého, jaguára, harpyji pralesní, kajmana černého, vydru obrovskou, arapaimu (největší šupinatou sladkovodní rybu světa) a mnoho dalších. V jiném případě pravidelné spojení minibusy a lety (nejspolehlivější je Trans Guyana Airways) fungují mezi metropolí Georgetown a městem Lethem u hranice s Brazílií, i když samostatné cestování do chat v džungli vyžaduje trpělivost, plánování předem a pokud možno spoustu peněz, pokud si nakonec budete muset najat vozidlo 4WD s řidičem. Zkuste stopovat zásobovací vozidla ubytovacích chat nebo si zaplatit místního průvodce, který Vás sveze na své motorce, abyste snížili náklady. Všechny lety i autobusy vedou přes značně nebezpečnou, přesto půvabně koloniální metropoli Georgetown. Když zde budete, neměli byste si nechat ujít jednodenní výlet malým letadlem k vodopádu Kaieteur Falls (foto), největšímu vodopádu s jedním proudem na světě a jediným vodopádem takového rozsahu a krásy, který budete mít jen sami pro sebe bez dalších turistů v dohledu.
Paramaribo je nejživější ze všech koloniálních metropolí v Guianách. Když budete ve městě, můžete si vypůjčit kolo a vydat se na samostatný výlet kolem gigantické řeky Commewijne navštívit staré plantáže a přírodní lokality plné tropického ptactva. Při západu slunce podnikněte plavbu po řece a dívejte se po růžových říčních delfínech (delfínovec amazonský), kteří se obvykle objeví a hrají se vedle lodi. Zdejší noční život kterýkoli den v týdnu znamená spoustu místních a holandských turistů bavících se na tanečním parketu. Pak se vydejte mimo město, protože – stejně tak jako v Guyaně – většina kouzla Surinamu spočívá v jeho divokém vnitrozemí. Kulturní atrakcí džunglí Surinamu jsou Maroons, potomci uprchlých otroků, kteří obnovili africký způsob života hluboko v lesích a po staletí byli v podstatě zapomenuti. V mnoha vesnicích byly nedávno otevřeny chaty s ubytováním pro turisty, od luxusních s bazénem až po základní přístřeší, kde si můžete pověsit hamaku. Většina lidí si rezervuje výlety all-inclusive, ale je možné se téměř ke všem chatám dostat veřejnými autobem či lodí, což je ideální řešení pRo odvážné a neohrožené batůžkáře.
I když se Francouzská Guyana může chlubit nejvyšší životní úrovní v regionu, cestování v ní je nejobtížnější ze všech tří Guian. Je zde draho kvůli používání eura, ale ještě větší překážkou je, že místní doprava je omezena a do vnitrozemí je možné se dostat pouze při nepříliš častých výpravách, které je potřeba zorganizovat s dostatečným předstihem. Ale i nezávislí cestovatelé mohou návštěvu země zvládnout a užít si ji. Poznejte francouzsko-karibský šarm metropole Cayenne, kde můžete trávit čas s vychlazeným pivem nebo s café au lait ve venkovním baru v koloniálním stylu. Mimo město můžete zamířit na Ďábelské ostrovy (Îles du Salut), které leží u pobřeží a jsou známé svými strašidelnými a zároveň fascinujícími vězeňskými tábory, jako je proslulý Ďáblův ostrov (Île du Diable). Můžete ho navštívit při jednodenním výletě a přenocovat v Auberge des Iles du Salut nabízejícím pár pokojů ve starých ubikacích stráží. Další vězeňské tábory najdete v městečku St Laurent du Maroni na hranici se Surinamem, kam se můžete vydat s organizovaným výletem, nebo vyplout po řece Maroni na návštěvu indiánských a maroonských vesnic; ty si objednáte v turistické kanceláři ve městě.
Dobrodružství, příroda a domorodé kultury: Guyana, Jižní Amerika
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…