Poprvé v Londýně

Poprvé v Londýně 1

Lidé, kteří přicházejí do Londýna poprvé, často mají typické představy, či spíše předsudky: gentlemani v buřinkách, hrozné jídlo, ještě hroznější hrozné počasí, spousta historie a slavných budov. Tato klišé ale obvykle nepředstavují skutečný Londýn; sice výše uvedené najdete, když budete opravdu chtít, ale stejně tak můžete v kosmopolitní metropoli, jako je Londýn, najít cokoli jiného, budete-li se skutečně snažit.

Londýn není jen prosycen multikulturalismem, on je jím definován. Žijí zde lidé z 270 různých zemí světa mluvící více jak 300 jazyky. V  metropoli spojující národy by bylo možné během 24 hodin např. ochutnat etiopské dušené maso, absolvovat hodinu salsy, prohlédnout si artefakty ze starověkého Egypta, dát si vietnamské pho a poslechnout si dechovku v bavorské pivnici.  To ale neznamená, že se identita Londýna pouze skládá ze součástí z celého světa: i vlastní svébytnosti má habaděj. Hlavní atrakce jsou špičkové, často bezkonkurenční, a skutečně stojí za návštěvu. Ať už jste ve městě poprvé nebo posté, vždy je v Londýně co objevovat.

Hlavní turistické atrakce Londýna

Jak se do Londýna dostat

Mnoho zahraničních návštěvníků přichází do Londýna letecky, i když cestování vlakem je na vzestupu spolu s tím, jak lépe chápeme uhlíkový dopad letecké dopravy. Dálkové autobusy představují nízkonákladovou možnost, jak se dostat do metropole. Vlaky Eurostar spojují Londýn s Belgií, Francií a Nizozemskem. Většina dálkových letů přistává na letišti Heathrow. Lety z Evropy a Blízkého východu přistávají také na letištích Gatwick a Stansted, zatímco letiště Luton a London Southend obsluhují pouze ekonomické aerolinie. Všechna letiště jsou spojena vlakem s centrem Londýna, ale jen letiště London City a Heathrow jsou v síti londýnského metra.

 

Nejlepší okrsky v Londýně

Londýn bývá často popisován jako sloučenina různých „vesnic“ spíše než jako jedno sídlo. I když pár okrsků může vzdáleně připomínat vesnici (možná kromě Notting Hillu a Richmondu), jistě platí, že různé části mají různou atmosféru, takže může být dobré si jej podle toho rozdělit, když si budete prohlížet pamětihodnosti. Hlavní propojené oblasti – West End, South Bank a City of London – leží na obou stranách řeky a jsou cílem většiny návštěv, především turistů, co jsou zde poprvé, ale je zde rovněž mnoho dalších míst, která stojí za průzkum.

Battersea – okrsek, park a elektrárna

Kde se najíst

Těžko si představíte typ jídla, který by v Londýně nebyl k dostání. Ve městě najdete doslova všechny kuchyně světa, od A do Z. Nejvyšší koncentrace restaurací je ve West Endu, od levných čínských bister v Soho až po gastronomické divy v Mayfair. South Bank („Jižní břeh“) nabízí spoustu spolehlivých řetězců a některé skvělé gastropuby, kde jídlo berou stejně tak vážně jako pití. Londýnské City je během týdne rušné, ale promění se v město duchů, když bankéři a makléři zamíří domů na víkend. Obchody se sendviči a řetězce s burgery a nudlemi zaplňují mezery po celé metropoli a představují dobrou možnost pro rychlé nasycení. Pokud jde o národní kuchyně, nováčci by měli ochutnat dvě jídla: fish and chips (smažená ryba s hranolky) a kari. Vynikající porce obojího seženete ve východním Londýně: Poppie’s ve Spitalfields podává výborné fish and chips, zatímco pořádnou porci kari dostanete na ul. Brick Lane. Další britskou klasikou je roast dinner (sváteční pečeně), která se tradičně jí v neděli v poledne a skládá se z pečeného masa, brambor, zeleniny a yorkshire pudding (pečené těsto ve tvaru misky), to vše zalité šťávou z masa. Každá slušná hospoda ve městě by ho měla mít ve své nabídce.

Poprvé v Londýně 2

Kde si dát pivo

Londýňané rádi zajdou na pivo či drink a pinta piva v hospodě je klasika pro každého, kdo sem přicestuje poprvé. Hospodu najdete snadno, protože jsou doslova všude, ale obzvlášť dobré jsou Ye Olde Cheshire Cheese (podnik z Dickensových časů), Ye Olde Mitre a Lamb Tavern v tržnici Leadenhall Market. Pokud jde o bary a kluby, nejlepší jsou oblasti West End a East London už jen kvůli samotnému množství. Soho je nesporně hlavní oblastní nočního života a – spolu s okrskem Vauxhall – nabízí nejlepší podniky pro komunitu LGBTQI+.

Tradiční hospody v Londýně

Kde se ubytovat

Londýn se ročně musí postarat o více jak 19 milionů návštěvníků, takže má dostatek ubytování, od ekonomických hostelů až po luxusní butikové hotely. Když zde budete poprvé, měli byste se ubytovat někde v centru. Dobrou ekonomickou volbou je SoHostel 2* s výbornou polohou. Pokud byste chtěli ubytování střední třídy, zkuste Haymarket Hotel 5* ve West Endu. A pokud pro Vás peníze nejsou problém, můžete zamířit do hotelu Ritz London 5*.

Akční nabídka ubytování: 

Londýn – kde se ubytovat a tipy na výlety

Cestování po Londýně

Londýn nabízí mnoho způsobů dopravy pro cestování po městě. Chůze je nejlepší způsob, jak se seznámit s jeho historií dlouhou 2000 let, ale nevyhnete se použití londýnského metra obvykle nazývaného The Tube. Bylo to první metro na světě při svém uvedení do provozu v roce 1863 a dnes představuje nejrychlejší způsob cestování po městě. Městské autobusy umožní odpočinout nohám a nabízejí dobré výhledy, ale mohou být pomalé. Taxíky bývají drahé, pokud se na jízdné nesložíte jako skupina. A na Temži v centru Londýna až do Greenwiche fungují lodní spoje, které skýtají úplně jinou perspektivu pohledu na město.

 

Je Londýn bezpečné město?

Londýn je jednoz nejbezpečnějších a nejtolerantnějších velkoměst světa, i když – jako v každém velkém městě –  je i zde přítomná kriminalita. Kapsáři působí v metru a na dalších rušných místech, takže je potřeba mít cenné věci stále na očích, nebo na dosah v hospodách, barech a restauracích. Také dochází ke krádežím telefonů, takže buďte opatrní, když budete psát sms nebo posílat obrázek na ulici. Telefonní číslo pro případ nouze je 999 (nebo 100, pro ne-nouzové případy, jako je nahlášení krádeže kabelky).

 

Etiketa v Londýně

  • spropitné – drobné za služby bývá v restauracích se sezením často zahrnuto v účtu za jídlo; pokud není, připočtěte 10 % – 15 %; není potřeba dávat spropitné, když si dávate pití v hospodě; v taxíku zaokrouhlete částku na celou libru nahoru.
  • eskalátory – vždy stůjte vpravo a choďte vlevo (místní Vám připomenou, pokud zapomenete)
  • čekání ve frontách – tak jako ve zbytku země je i zde čekání ve frontě posvátný společenský zvyk, takže trpělivě čekejte a nepředbíhejte
  • společenská interakce – nezačínejte hovor s cizími lidmi, především ne ve veřejné dopravě – obyvatelé Londýna mají rádi svůj odstup, ačkoli jinak bývají obvykle přístupní, pokud potřebujete ukázat cestu

 

Co si vzít s sebou

I přesto, co jste možná slyšeli, není pravda, že by v Londýně stále pršelo, ani neprší většinu času. Zimy bývají chladné a šedivé (sníh není běžný), zatímco léto bývá teplé a spíše slunečné, s teplotami kolem 22 °C. Proto jsou pro pobyt v Londýně mít klíčové vrstvy oblečení, a také něco nepromokavého, protože může začít pršet. Pokud jde o návštěvu podniků, Londýn je spíše neformální a ve většině podniků není předepsaný společenský oděv. Pouze ve velmi stylových drahých restauracích se očekává, že pánové budou mít sako, a neměli by na nohou mít sportovní boty. Takže obecně můžete nosit, co je Vám pohodlné.

 

Plánujte dopředu

Pokud je to možné, měli byste si vše rezervovat předem, abyste se vyhnuli dlouhému čekání ve frontách a zklamání. Pokud chcete navštívit některou konkrétní restauraci, rezervujte si stůl (v centru Londýna platí pro každý večer totéž, co jinde pro sobotní večer). Totéž platí pro hlavní placené atrakce, jako je velké kolo London Eye, Buckinghamský palác a Tower of London. Při rezervaci online navíc můžete z ceny vstupného pár liber ušetřit. Na některé programy je možné sehnat vstupenky last minute, ale není zde žádná záruka, takže i na ně je lepší kupovat vstupenky předem prostřednictvím renované služby, jako je TKTS nebo aplikace TodayTix.