Poruchy spánku, které rozhodně nechcete mít

Poruchy spánku, které rozhodně nechcete mít 1

Ne pro každého je slov spánek synonymem relaxu. Zejména lidé, kteří trpí některou z poruch tohoto životně důležitého procesu, by o tom věděli vyprávět. Následující spánkové poruchy patří mezi ty nejhorší.

1. Každého rodiče zřejmě mimořádně znepokojí pohled na vlastní dítě, které se během usínání prudce hýbe a nejednou si udeří hlavu či jinou část těla o postel. Zřejmě ani netuší, že jejich ratolest může trpět rytmickou pohybovou poruchou, která se projevuje ve fázi přechodu od plného vědomí do spánku. Tato porucha se sice nedá léčit, ale s věkem se její příznaky nakonec vytratí. U některých dětí je ale nezbytné obložit postel tak, aby si při usínání náhodou neublížili.

 
nespavost_budik-f590_290

2. Lidé, kteří přijímají nadměrné množství kofeinu nebo jsou neustále ve stresu, už zřejmě zažili takzvané hypnogogické trhání. Objevuje se těsně předtím, než člověk upadne do spánku a jde o rychlý pohyb svalstva, který dotyčného okamžitě vzbudí. Mnoho lidí má pak v obavě před dalším podobným zážitkem problém opět usnout. Pokud touto poruchou trpíte, lékaři doporučují snížit příjem kofeinu a snažit se zlepšit kvalitu spánku.

3. Možná patříte mezi ty, kteří si kvůli lepšímu spánku dají večer jeden či dva pohárky alkoholu. Existují však i lidé, kteří bez alkoholu neusnou. Nejde však o alkoholiky, jak jste si zřejmě mysleli. Právě naopak: tato porucha alkoholismus způsobuje. Začíná to nevinně, již zmíněným jednou skleničkou před spánkem. Účinek alkoholu se ale postupně snižuje a tak dotyčný začíná zvyšovat dávky. Zbavení se takové závislosti vyžaduje mimořádně pevnou vůli.

 1486517

4. Ve svém okolí možná máte někoho, kdo trpí takzvaným spánkovým apnoe. Jde o poruchu regulace dýchání, za kterou může mozek. Ten totiž během spánku občas zapomene zbytku těla dát signál na nádech, takže dotyčný prostě zadrží dech. Porucha sice není smrtelná, ale výrazně zvyšuje riziko obezity, cukrovky, mrtvice a infarktu.

5. Smáli jste se někdy tak intenzivně, až jste si mysleli, že zkolabuje? Asi ne, ale lidé s kataplexií tento problém mají. Pokud zažívají silně emotivní zážitky, které je nutí smát se či cítit hněv, ztratí kontrolu nad svaly a upadnou do stavu podobného spánku. Léky sice existují, příznaky však dokáží jen zmírnit. Pokud se vám to nezdá nebezpečné, představte si, že řídíte a najednou vás něco rozesměje. Ztratíte kontrolu nad svaly a katastrofa je na světě.