Desetičlenný tým složený z geologů, archeologů a potápěčů objevil 800 m od pobřeží v hloubce 9-10-m zbytky schodišť a otesané kamenné bloky rozeseté po mořském dně.
V roce 2004, kdy došlo ke katastrofálnímu tsunami v Asii, zahlédli lidé ruiny chrámu, když ustoupilo moře v indickém Mahábalípuramu ve státě Tamilnádu na jihu Indie. Spatřili žulové balvany, které však byly znovu pohlceny mořem, jakmile se voda vrátila do normálního stavu. O více jak 10 let později potvrdila skupina vědců a potápěčů, že se na místě nalézají zbytky prastarého přístavu.
Podle deníku Times of India našel tým zeď, zbytky schodišť a tesané kamenné bloky ve vzdálenosti 800 m od pobřeží. Skupina z Národního institutu oceánografie (NIO) tak objevila doklady o existenci legendární starověké lokality nazývané Sedm pagod v Mahábalípuramu. Ze sedmi údajných chrámů je dnes u pobřeží patrný pouze jeden, tzv. Pobřežní chrám.
Expedici vedl Rajiv Nigam, který prováděl výzkum s jednotkou podmořské archeologie z Národního institutu oceánografie. V rozhovoru pro Times of India říká:
„Mnohé stavby lze jen stěží identifikovat, protože jsou porostlé hustou vrstvou mořské vegetace. Navíc jsou některé vážně poškozené působením silných podmořských proudů a vln. Můžeme ale říct, že byly součástí komplexu staveb.“
Nigam se domnívá, že stavby jsou staré minimálně 1000, možná a 1500 let. „Našli jsme také cihlové stavby, které byly běžnější v období Sangam v letech 300 př.n.l. – 200 n.l.“.
Hlavní turistické atrakce Indie
V roce 2001 se Nigam zúčastnil průzkumu potopeného města v Khambhátském zálivu v blízkosti Gudžarátu. Prohledával zbytky obřího města ležícího 36 m pod hladinou, které může být staré kolem 9000 let. Dávné město bylo kdysi 8 km dlouhé a 3,5 km široké, a jedná se o zřejmě nejstarší známé ruiny města na indickém subkontinentu.
„Ze zkušeností z Gudžarátu víme, že hladina moře byla před asi 3500 lety nižší než dnes. Ale před 6000 lety byla zase vyšší. Chceme zjistit, jestli je tento vzorec stejný i na jiných pobřežích.“
Dr.T. Sathyamurthy, někdejší vedoucí archeolog z Archeologického dohledu Indie, připomíná, že podobné objevy postupně dokazují, že mýty mají pravdivý základ.
„Zjistili jsme, že řada vytvořená z velkých kamenů, kterou lidé viděli hned po tsunami, byla část zdi vysoké 1,8 m a dlouhé 70 m. Našli jsme také zbytky dvou potopených chrámů a jeden jeskynní chrám, vše ve vzdálenosti do 500 m od břehu.“
Vědci použili sonar, který jim umožnil najít keramiku, úseky zdi, sochy, a také lidské ostatky, které se ukázaly být staré až 9500 let.
Zážitkové dárky a poukazy se staly velmi populárním způsobem, jak obdarovat naše blízké. Představte si,…
Pokud se zajímáte o to, kolik stojí metro ve Valencii, je důležité si uvědomit, že…
Valencie, rozprostírající se na pobřeží Středozemního moře, je třetím největším městem Španělska a díky své…
Po příletu na letiště ve Valencii, které je oficiálně známé jako Letiště Manises, se návštěvníci…
Valencie, toto nádherné španělské město nacházející se na pobřeží Středozemního moře, je místem, které oplývá…
Valencie, okouzlující město na východním pobřeží Španělska, je místem, které nabízí návštěvníkům nejen slunečné počasí…