Povedou smartphony k posunu v lidské evoluci?

Povedou smartphony k posunu v lidské evoluci? 1

V současnosti patrně dochází k nové formě lidské evoluce v důsledku používání digitálních zařízení. Řada savců včetně lidí má na kostře kostní výrůstky, ale donedávno nikdo nedokázal přijít na to, proč. To se však změnilo před nedávnem, když vědci publikovali recenzovaný výzkum, který ukazuje, že u současné generace se vyvinula kost, která zde dříve nebyla – kost za krkem. Věda nazvaná osteobiografie ukazuje, že naše kosti jsou více přizpůsobivé, než by si kdo myslel.

 

Textovací krk přispěje k lidské evoluci

Je zjevné, že čas, který dnes strávíme u digitálních zařízení, má stále větší dopad na naši kostru. Výsledkem je podle studie nový kostnatý výrůstek, který se nachází v místě, kde se krk (a páteř) setkává s hlavou.

David Shahar, odborník v oblasti zdraví z australské Univerzity USC, říká: „Pracuji jako klinický lékař už 20 let a v posledním desetiletí stále častěji pozoruji, že pacienti mají na lebce nový výrůstek.“

Podle Shahara se boule, která ukrývá výrůstek s vědeckým označením vnější týlní výčnělek (external occipital protuberance, EOP), dá dnes v mnoha případech nahmatat rukou a není potřeba ani rentgen. Dříve byl tento typ výrůstků patrný a rozšíření jen u starších lidí.

Jak došli k tomuto závěru? Prohlédnutím RTG snímků více jak 1200 dospělých obyvatel Austrálie. Podle výsledků má asi 41 % osob ve věku od 18 do 30 let tuto „kostní ostruhu,” což je o 8 % více než dosavadní průměr. Kostnaté ostruhy byly přitom u některých jedinců stěží rozeznatelné, avšak u jiných tak výrazné, že byly patrné i bez rentgenu(lidé si mohli nahmatat hrb na zadní části lebky, kde se ukrývá výrůstek pokrytý kůží a svaly). Obecně platí, že muži bývají postiženi častěji než ženy. Výčnělky se objevují ve spodní části lebky, kde se k ní připojují vazy a svaly.

Zpráva říká: „Protože se jedná o místo připojení, výrůstek (EOP) se svým umístěním je technicky vzato entéza. Tato místa na naší kostře bývají náchylná k tvoření špičatých kostních výrůstků označovaných jako enthesofyty, typicky v důsledku mechanického tlaku, např. zvýšené svalové námahy.“

Entéza je tkáň, který leží mezi svalem a vazem. Přestože jsou výrůstky EOP známé už celá desetiletí, dnes jsou stále častěji vidět u mladších lidí. Předtím se vyskytovaly převážně u starších lidí, což vedlo k hypotéze, že smartphony jsou nositeli evoluce. Hypotéza říká, že „(nové výrůstky) jsou více patrné od počátků naší technologické revoluce spojené se zařízeními drženými v ruce, která udržují nesprávné držení těla, které tato zařízení přinášejí.“

 

Proč „textovací krk“?

Kvůli způsobu, jak naše kostra funguje, můžeme očekávat změny kdykoli ji zatěžujeme více, než očekává. To donedávna nezahrnovalo hypotézu týkající se smartphonů – teď to však může znamenat, že lidská evoluce probíhá přímo před našima očima. Všichni víme, kolik námahy obnáší, když se musíme dívat do mobilu déle než pár minut v kuse.

Zpráva mj. říká: „Lidská hlava je těžká, váží asi 4,5 kg. Naklánění dopředu, když se díváte na monitor, namáhá krk. Proto se u takových osob může vytvořit tzv. ‘textovací krk.’”

To může zvýšit tlak na vazy a kostní spojení a tělo bude reagovat odpovídajícím způsobem. V tomto případě to znamená růst nové kosti, aby měla hlava odpovídající oporu. Podle zprávy „kostní hrot distribuuje váhu hlavy na větší plochu.”

Podle vědců z australské Univerzity Sunshine Coast mají dotyční mladí lidé výrůstek o průměrné délce asi 2,5 cm, někteří jednotlivci však až 3,8 cm. Takový výčnělek obecně nebyl patrný u lidí tohoto věku ještě před desetiletím, což tím více svědčí o evoluci člověka a podporuje domněnku, že jde o důsledek digitálního vlivu.

 

Moderní život

Je zjevné, že náš moderní život má nemalý dopad také na naši kostru. Nejen, že je možné vidět stále více lidí s novými výrůstky na lebce, ale také třeba skutečnost, že čelisti lidí jsou stále kratší a menší. Nemluvě o dětech původem z Německa, které mají tenčí ruce než kdykoli předtím.

Je za tím genetika nebo technologie? Na to odpoví až čas, ale zatím studie naznačují, že pravděpodobným viníkem je technologie.

 

Poznámka autora: Po zveřejnění této recenzovaná studie se objevily zprávy, že u autora studie se může jednat o konflikt zájmů, který nebyl nejprve objeven. Podle nich totiž autor prodává polštáře na úpravu polohy. Až si celou zprávu přečtete, můžete se rozhodnout, jestli jí budete věřit nebo nebudete.