Přehled nejrozšířenějších dekorativních stylů interiéru

Přehled nejrozšířenějších dekorativních stylů interiéru 1

Zábavnost designu spočívá v nekonečném množství možností, které má každá místnost. Jak se lidé na různých místech a v různých dobách (více či méně) shodli na tom, na co je a na co není hezký pohled, objevilo se mnoho stylů designu. Dnes proto existuje styl pro každý domov, každý život a každé oko. Existují však takové, které i nadále vynikají, ať už proto, že je lze tak snadno aktualizovat, aby zůstaly moderní, nebo proto, že jsou tak nadčasové, že se zdá, že nikdy úplně nevyjdou z módy. Pro rychlý úvod do hlavních designových motivů zde přinášíme přehled 10 nejlepších designových stylů.

Moderní farmářský styl

Spousta lidí by nečekala, že se farmářský styl objeví na prvním místě v seznamu, jako je tento – a to je přesně důvod, proč je tady. Záměrně rustikální a trochu staromódní moderní farmářský styl (úvodní foto) stojí na dokonalém průsečíku nadčasovosti a snadno aktualizovatelného stylu. Jeho základní prvky – odhalené dřevěné trámy, cihlové krby a drsné tesané povrchy – mají neodolatelné kouzlo, které nikdy úplně nevybledne. Ve skutečnosti jsou to přesně ty prvky, díky kterým je farmářský styl tak snadné přenést do moderní estetiky. Klasické prvky farmářského stylu dávají interiéru zemitý pocit, kterým je styl proslulý. Pak už stačí jen prvek, jako je moderní stojací lampa, aby prostor získal moderní říz. Vzorovaný cihlový interiér krbu je dalším pěkným doplňkem, který rustikálnímu prostoru dodává moderní nádech.

 

Moderní styl poloviny 20. století

Přehled nejrozšířenějších dekorativních stylů interiéru 2
Eames Lounge

I když už máme první dvě desetiletí 21. století za sebou, moderní styl poloviny století zůstává jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak si zařídit interiér. Tento styl, jak již název napovídá, vznikl v polovině 20. století a byl minimalistickým odklonem od okázalosti, která charakterizovala období Art Deco, jež mu předcházelo. Moderna v polovině století, propagovaná takovými osobnostmi jako byli Ray a Charles Eames, je více než jen designový styl, protože zahrnuje také jedinečný nábytek, který je s ním spojen, včetně ikonického křesla Eames Lounge (foto). Elegantní kousky v teplých dřevěných tónech a decentní estetika charakterizují styl, který v dohledné době nevykazuje žádné známky zpomalení.

 

Francouzský venkovský styl

Francouzský venkovský styl, který je spíše tradiční přístup k interiérovému designu, nadále okouzluje majitele domů svou elegancí. Je to další rustikální styl, tentokrát pocházející z venkovských kopců ve Francii, přičemž se vyznačuje ornamentálními ozdobami (zejména v osvětlení), tradičními vzory a ochotou přijmout asymetrii v podobě neladícího nábytku a hrubých, texturovaných ploch.

 

Industriální styl

Přehled nejrozšířenějších dekorativních stylů interiéru 3

Pro industriální design jsou typické surové povrchy, jako jsou odhalené cihly a železo, kamenné nebo betonové podlahy, a otevřený přístup k prostorům. Zábavnost industriálního/průmyslového designu spočívá v nalezení sofistikované stránky těchto syrových prostor. Může to být ve formě jemného spojení textur mezi kamennými podlahami, cihlovými zdmi a odhalenými dřevěnými podpěrami.

 

Středomořský styl

Středomořský styl je ideální pro každého, kdo má rád ornamentaci bez okázalosti nebo si potrpí na uvolněný styl, který hraničí s minimalismem, ale zachovává si detaily. Z hlediska barev je důležité si uvědomit, že středomořský styl je v podstatě plážový styl, takže můžete očekávat hodně modré a hnědé, protože hlavními vlivy jsou slunce, moře a písek. Kombinace teplých a studených barev vytváří relaxační rovnováhu, která prostorům dodává pohodovou atmosféru – jako v letovisku. Barvy často udávají tón. Styl završují přírodní materiály, jako je jutový koberec působící dojmem ruční výroby, a výrazné vzory. Největší chybou, které je třeba se při použití tohoto stylu vyvarovat, je předpokládat, že středomořský zahrnuje pouze jižní Evropu; ve skutečnosti se Středomozemní moře dotýká také Afriky od Maroka po Egypt a několika míst na Blízkém východě, takže řada kulturních vlivů k čerpání je obrovská a pomáhá zajistit sofistikovaný globální vzhled Vašeho interiéru.

 

Styl Art Deco

Pro každého, kdo miluje jazzový věk, 20. léta nebo knihy F. Scotta Fitzgeralda, může být tím pravým stylem Art Deco. Jedná se o zkratku pro Arts Decoratifs a styl vznikl jako reakce na rozmach prosperity, který USA zažily na přelomu 20. století. Trval přes celou Velkou hospodářskou krizi, dokud neustoupil tomu, co se dnes nazývá moderní styl poloviny století. Na svém vrcholu byl styl Art Deco zázrakem na pohled: zahrnoval nejen interiérový design, ale také architekturu, malířství a sochařství. Art Deco ale není jen o pohledu zpět. Typické jsou pro něj výrazné geometrické vzory pokrývající téměř každý povrch místnosti, propracované prvky osvětlení, inovativní design nábytku a spousta metalických prvků. I když byl nakonec odsuzován jako příliš okázalý – což bylo pochopitelné po masivní depresi a dvou světových válkách – zůstává jedním z největších světových ikonických momentů umění a designu.

 

Moderní japonský design

Mnoho prvků, které charakterizují tradiční japonský design, se stalo také symbolem moderního amerického designu. Patří mezi ně tendence k minimalismu, oceňování účelného zařízení a zahrnutí přírodních prvků, od kameniny po rostliny v nádobách.

Americký plážový styl

Stejně jako středomořský styl je i tento styl na prvním místě ovlivněn plážemi. Modré odstíny oblohy a příboje pravděpodobně najdete vedle neutrálních tónů různých druhů písku. Americký plážový styl se však odlišuje v kulturních odkazech, které tvoří detaily místnosti.

 

Vintage styl

Vintage styl je eklektická kombinace vintage/retro a starožitných kousků, která vytváří pohodlný a domácký pocit. Měl by to být nostalgický prostor např. s nestejným sezením u stolu, starožitným lustrem a vyšívaným citátem na stěně.

 

Globální styl  

Přehled nejrozšířenějších dekorativních stylů interiéru 4

Globální styl může být trochu složitější. Tam, kde je často zaměňován za boho styl nebo za jednotlivé eklektické styly, v nichž jsou nesourodé kusy v místnosti, vytvoření skutečně globální místnosti vyžaduje promyšlenější interakci s kulturou, aby se vytvořila místnost s příběhem. Vzhledem k tomu, že globální prostor může být tak rozmanitý, je obtížné přiřadit stylu pouze několik klíčových prvků. Abychom se vyhnuli kulturnímu přivlastňování, je třeba při používání prvků z jiných kultur zvážit kontext a význam kompozic a při výběru položek věnovat určitou pozornost dostupnému a etickému získávání zdrojů. K nejrozšířenějším prvkům patří použití barev a vzorů, především na kobercích a polštářích. Také důraz na textilie je běžným prvkem globálních prostorů. Ale nejdůležitějším aspektem je vždy prolínání kultur, protože to je prvek, který dělá místnost skutečně globální. Tak může např. vedle pohovky plné polštářů se vzory suzani a čínských Hmongů ležet marocký pouf. Vrcholem všeho je galerijní stěna s rámy leptanými v afrických vzorech Kuba a Ndop.