Mezi jednoznačně kladné vlastnosti nás Čechů určitě patří šikovnost. Přestože je její častým důvodem neochota platit za něco, co si dokážeme udělat i sami. Mezi kutily se však najdou i tací, kteří by raději nářadí neměli chytat do rukou. Za žádných okolností.
Zkuste si například představit čerstvě vystudovaného právníka či programátora, který celý život prožil v městě v rodičovském bytě a kladivo znal jen z vlajky SSSR, kterou viděl na internetu. Najednou se chce osamostatnit, vypadnout z domu a žít svůj vlastní život. Výměnu žárovky zvládá hravě, přestože téměř vždy zapomene nejprve zhasnout a pár zásahů proudem už dostal.
Co se ale stane, když se pustí do svízelné práce?
Hypotetická situace: mladík zajede do nejmenovaného švédského hororového obchodu, nadšeně mine dvě výplaty na nábytek, spokojeně si ho naloží do auta a jde domů. První problém nastává již tehdy, když má obrovské krabice vynést do bytu a nedokáže se na schodišti otočit.
Po dvou hodinách promyšleného plánování a několika náčrtů schodiště to vzdá a zavolá na pomoc souseda. Ten mu věci naloží do výtahu. Nadějný kutil za sebou zamkne a hrdě se rozhlédne po bytě. „Tak, a jdu na to,“ pomyslí si.
Rozbalí první krabici, v níž by podle všeho měla být stolička. Rozloží si plánek a začne ho studovat jako učebnici z trestního práva procesního. Vedle toho si mumlá o šroubech (ano, spisovně se řekne šroub, ale toto slovo používají jen jazykovědci v Ústavu Ludvíka Shtoora) číslo šest, které patří do díry „A“ a směje se na dvojsmyslech.
Při první zmínce o šroubováku (v návodech se zásadně nepoužívá šroubovák) mu ale úsměv na tváři zamrzá. S poctivě napsaným seznamem všeho nářadí, které bude potřebovat, hledá nejbližší železářství. Po dvou hodinách se zoufale vrací domů a opět zvoní sousedovi. Ten ho naviguje do železářství, které je vzdáleno pět minut chůze.
Kutil se s taškou plnou nářadí opět vrací do bytu a začíná pracovat. První židle je po dvou hodinách usilovného utahování šroubů hotová. Montér se na ni s hrdostí zahledí a zjišťuje, že zapomněl namontovat opěradlo a zůstalo mu podezřele mnoho kovových kruhů s dírou uprostřed. Po půlhodině hledění do návodu zjišťuje, že jsou to podložky pod šrouby, takže mu nezbývá než židli rozebrat.
Přitom strhá z několika šroubů hlavičky. Opět následuje cesta do železářství. Při pomyšlení na to, že má židle čtyři a k nim stůl, noční stolek a stolek pod televizi se mu zatočí hlava. Je sobota, ale kutil si už pro jistotu bere dovolenou i na pondělí.
Ve středu je vše hotovo. V bytě se povalují prázdné krabice a igelit.
Nábytek je poškrábaný a kutil absolvoval i cestu do nemocnice, protože si vrtačkou (kterou utíkal koupit do železářství, ale zapomněl přitom na vrtáky) udělal do levé dlaně pěknou symetrickou díru. Obaly od nábytku rituálně vyhazuje do kontejneru a tváří se přitom, jako kdyby objevil lék na rakovinu. V tom zjišťuje, že si zapomněl klíče od bytu. Ještěže tu je soused.
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…