Odstranění barvy z jakéhokoli typu povrchu nebývá snadný úkol. Každý povrch přijímá barvu jinak a každý typ barvy na povrch jinak reaguje. Přidejte k tomu okolní podmínky a odstranění nátěru bude vyžadovat trochu zkoumání a obvykle i fyzické námahy.
Většina profesionálních malířů-natěračů a domácích kutilů už léta spoléhá na odstraňovače nátěrů na chemické bázi. I když mohou odvádět dobrou práci, mnohé z nich jsou zároveň vysoce toxické pro lidi i životní prostředí. Nesprávné použití chemických odstraňovačů může způsobit poškození dýchacího systému, mozku, nervového systému a kůže. K nejhorším, potenciálně smrtícím chemikáliím v odstraňovačích nátěrů patří methylenchlorid. Velké obchody pro domácí kutily stáhly ze svých regálů produkty, které tuto chemikálii obsahují, ty jsou ale stále dostupné. Než se pustíte do odstraňování nátěrů, věnujte čas přečtení toho, co je uvedeno na balení zakoupeného odstraňovače nátěrů. Kromě methylenchloridu patří k aktivním látkám, které jsou potenciálně nebezpečné pro Vaše zdraví, toluen, metanol a aceton. Na trhu jsou také méně toxické odstraňovače barev. Pokud se rozhodnete použít odstraňovač na chemické bázi, zvolte formu pasty, která je méně těkavá a toxická, protože produkuje méně výparů než tekutá forma. Přečtěte si pozorně pokyny a vždy používejte ochranné pomůcky, jako jsou ochranné brýle, rukavice a maska.
Odstraňovače nátěrů na bázi sóji obsahují methylsoyate, methylester destilovaný ze sójového oleje. Toto rozpouštědlo na biologické bázi je mnohem udržitelnější a šetrnější k životnímu prostředí než produkty na bázi ropy. Má nízký obsah těkavých organických sloučenin (VOC), nízkou hořlavost a neobsahuje žádné chemikálie poškozující ozonovou vrstvu. Gely na bázi sóji, bezpečné při použití na dřevo, beton i kov, fungují efektivně, ale trvá o něco déle, než barvu na povrchu uvolní. Produkt se nanáší štětcem a může být ponechán na natřeném povrchu několik hodin, protože se neodpařuje a nestéká. Čím déle na nátěru zůstane odstraňovač na bázi sóji, tím snazší bude konečné odstranění.
Odstraňovače nátěrů na bázi citrusů obsahují terpeny, organické sloučeniny získané z rostlin, obvykle pomerančů. Dalším příkladem terpenu používaného při odstraňování nátěrů je terpentýn vyrobený z borovicové pryskyřice. Odstraňovače na bázi citrusů mají typicky pomerančovou nebo citrusovou vůni a stejně jako gely na sójové bázi odstraňují barvu pomaleji než silnější chemikálie. Lze je bezpečně použít na jakýkoli natřený nebo lakovaný povrch. I když jsou tyto prostředky biologicky odbouratelné, stále obsahují některé škodlivé chemikálie a měly by být řádně zlikvidovány.
Vynechání jakéhokoli typu odstraňovače nátěrů se může zdát jako nejméně toxická metoda. Bohužel i zde existují určitá nebezpečí plynoucí ze samotné barvy, zejména u olovnatých barev ve starších domech. Pokud se rozhodnete odstranit barvu ručně, vždy mějte nasazenou obličejovou masku, ochranné brýle a další ochranné pomůcky. Existuje několik metod, které můžete použít k ručnímu odstranění barvy.
Pokud máte malé kovové předměty pokryté nebo potřísněné barvou, např. na dveřích, skříni či nábytku nebo kryty zásuvek, jedlá soda a vroucí voda mohou odstranění nátěru zjednodušit. Po zahřátí se kov a barva rozpínají různou rychlostí, což způsobí porušení vazby.
Upozornění: k odstranění barvy použijte velký hrnec, který už nebudete používat k vaření.
Nalijte do hrnce alespoň jeden litr vody nebo tolik, aby zcela zakryla natřené kovové předměty, a přidejte jednu čtvrtinu sklenice jedlé sody.
Odstranění barvy z tvrdých plastových předmětů je podobné jako odstranění barvy z kovových předmětů. U předmětů z tvrdého plastu, jako jsou kryty zásuvek, které jsou pokryty barvou, přiveďte směs vody a jedlé sody k varu a poté stáhněte z ohně. Přidejte plastové předměty, ale nechte je máčet jen asi 5 minut. Vyjměte z vody a jemně seškrábněte zbytky barvy pružnou škrabkou.
Samonivelační hmoty jsou klíčovým materiálem pro přípravu podkladů před pokládkou různých podlahových krytin, jako je…
Zážitkové dárky a poukazy se staly velmi populárním způsobem, jak obdarovat naše blízké. Představte si,…
Pokud se zajímáte o to, kolik stojí metro ve Valencii, je důležité si uvědomit, že…
Valencie, rozprostírající se na pobřeží Středozemního moře, je třetím největším městem Španělska a díky své…
Po příletu na letiště ve Valencii, které je oficiálně známé jako Letiště Manises, se návštěvníci…
Valencie, toto nádherné španělské město nacházející se na pobřeží Středozemního moře, je místem, které oplývá…