Proč má člověk noční můry? Známe odpověď

Proč má člověk noční můry? Známe odpověď 1

Příčinou nespavosti jsou u mnoha lidí noční můry. Nejnovější výzkumy však tvrdí, že nepříjemné sny mají i příznivé účinky. Vědci tvrdí, že noční můry nám pomáhají přežít, protože jinak by se během evoluční procesu postupně vytratily.

S odvážným tvrzením přišila psycholožka Harvardovy univerzity Deidre Barrettová. Ta předpokládá, že noční můry jsou způsobem, kterým mozek nutí člověka zaměřovat se na důležité věci, se kterými by se měl vypořádat. „Noční můry se u nás zřejmě vyvinuly proto, abychom si neustále dávali pozorování na potenciální nebezpečí,“ říká Barretová.

„I posttraumatické noční můry, které nás nutí prožívat některé špatné okamžiky našeho života zas a znovu, byly v minulosti důležité. Pokud vás například napadlo divoké zvíře či členové jiného kmene, mozek vám tímto způsobem připomínal, že na zážitek nemáte zapomenout.“

 
stažený soubor

Evoluční poplašný zvonec však už dnes nemusí být užitečný. „Nebezpečí dneška, jakými jsou autohavárie, krádeže či požáry, se jen málokdy stanou člověku vícekrát za život,“ míní Barretová. „Tento mechanismus již je tedy pro většinu z nás nepotřebný.“

Jak zastavit noční můru?
Zastavit noční můru, která se u člověka často opakuje, podle Barrettova není těžké. „Je třeba soustředit se na to, aby sen končil jinak než obvykle. Pokud na vás například ve snu někdo útočí, myslete na to, že vás někdo zachrání. Drtivá většina z mých pacientů to dokáže,“ tvrdí psycholožka.

Ještě předtím by prý ale lidé měli zajít k odborníkovi, který jim pomůže takové opakované noční můry analyzovat. Je totiž možné, že souvisejí s podvědomými obavami, které zažíváme každý den.

 
stalkerkino