Některé americké státy si v distribuci vakcín vedou lépe než jiné

Některé americké státy si v distribuci vakcín vedou lépe než jiné 1

Vakcinační mezera mezi státy se zúžila, ale klíčové rozdíly dokládají, proč jsou na tom některé lépe než jiné.

Podle slov Dr. Karen Landers ze zdravotního úřadu státu Alabama bylo jasné, že její stát musí změnit svůj program vakcinace proti covid-19, když v jednom dni na počátku ledna na zdejší horkou linku zavolalo více lidí, než očekávali.

Stát zřídil horkou linku, kam volalo až 165 lidí najednou, takže první den to bylo 1,1 milionu hovorů, které rychle zahltily systém a přitáhly pozornost místních médií.

Lidé nebyli obslouženi a nemohli si domluvit schůzku. I když jsme se snažili poskytovat všechny informace, které jsme mohli, na sociálních médiích i dalšími způsoby, uvědomili jsme si, že to pro obyvatele státu není uspokojivé.“

Ani čísla státu nelichotila. V polovině ledna Alabama vydala asi 1 z 5 dávek vakcíny, které stát obdržel, a Alabama často řadila mezi nejpomalejší státy, co se týká počtu vydaných dávek na 100 000 obyvatel. Ukázala se zející mezera mezi americkými státy, které si vedly dobře, a těmi dalšími, které zaostávaly – a k těm patřila také Alabama.

V předchozích týdnech se však tato mezera značně zmenšila. Zatímco pár států představuje odlehlé hodnoty na obou koncích, velká většina států je dnes na zhruba stejné úrovni, podle analýzy dat o vakcinacích od NBC News. Z 50 amerických států jich 44 vydalo 70 % – 90 % dávek, které obdržely. Jinými slovy, menší podíl dávek zůstává nepoužitá v chladicích boxech a státy se pohybují kolem národního průměru, kdy použili 79 % dávek, které jim byly dodány.

V rozhovorech odborníci v oblasti zdraví a odpovědní úředníci v některých nejlépe a nejhůře si vedoucích státech popsali, v čem spočívají rozdíly v jejich úspěšnosti. Přitom také naznačili možnosti, jak by některé zaostávající státy mohly postoupit s pomocí Bidenovy administrativy. Ve státech, které překonaly průměr, státní úřady často uplatnili silnou ruku při organizování místního úsilí, postupovaly rychle, aby přiměly veřejnost k přihlášení se k účasti, a přiklonily se k blízkým federálním institucím pro pomoc. Alabama je stále o něco pozadu za ostatními státy, kdy použila 65 % získaných dávek, ale Landers řekla, že stát byl schopen prosadit se po odložení mnoha dalších odpovědností v oblasti veřejného zdraví, aby se mohl soustředit na vakcinace proti covid-19. Alabama povolala zaměstnace pro bezpečnost potravin, aby pomáhali organizovat vakcinační kliniky. Dočasně přeřadili zdravotní sestry a zdravotnický personál, který normálně pracuje v jiných sférách (např. plánování rodiny). Podle jejích slov dokonce využili státní zdravotníky, kteří se obvykle zabývají povoleními k likvidaci odpadu na staveništích nebo kteří reagují na stížnosti související se zvířaty. Tak jako jiné státy, které v posledním měsíci zlepšily svoji míru vakcinace, také Alabama otevřela kliniky pro hromadné vakcinace schopné podávat tisíce dávek denně (to ale závisí na dodávkách, které budou mít k dispozici). Podle Landers pracovali zaměstnanci jejího úřadu i během amerických státních svátků, ale mnozí byli odsunuti bokem kvůli extrémnímu počasí, které se velkou části země prohnalo.

Museli jsme se přizpůsobit zdravotnickému personálu, který máme,“ řekla Landers. „A mnoho z těchto lidí je zde už dlouho, takže jsou schopni se přizpůsobit.“ 

Dávat a brát

Existují různé způsoby, jak měřit, jak si státy vedou v oblasti vakcinačního úsilí. Jedním z nich je podívat se na podíl populace státu, která už byla očkována, nebo na počet vakcín vydaných na 100 000 obyvatel.  Takto měřeno je pár států, jako je Aljaška, Nové Mexiko a Západní Virginie, v posledních týdnech stále mezi nejlepšími v počtu vakcinací na obyvatele. Aljaška vydala téměř 18 000 dávek na 100 000 obyvatel. Několik dalších států se pohybovalo kolem druhého konce žebříky, a k těm patří např. Alabama, Kansas a Missouri. Odborníci v těchto státech říkají, že je brzdí řada faktorů, jako je potenciálně vysoký stupeň váhavosti ohledně vakcín proti covid-19, a také rozhodnutí, která stát a místní úřady učinily ohledně priority v očkování a výběru poskytovatelů, kteří budou vakcíny aplikovat.

Dr. Mary Anne Jackson, odbornice na dětské infekční choroby a děkanka na lékařské fakultě Univerzity v Missouri-Kansas City, řekla, že stát a místní úředníci musí udělat více, aby přesvědčili lidi v některých skupinách, že jsou vakcíny bezpečné a účinné.

„Problémy s důvěrou a vhodností dávají vzniknout určité váhavosti ohledně vakcín, především v některých komunitách, jako jsou obyvatelé venkova, dospělí Afroameričané a tzv. nepostradatelní pracovníci.“

Aby byla důvěra podpořena, lidé prý musí vidět představitele komunit, jak se nechávají očkovat nebo mluví o výhodách vakcín. Ale také je zde pro otázka vhodnosti. Stát Missouri otevřel centra hromadné vakcinace v různých regionech, což může pomoci obyvatelům předměstí, ale „nijak to nepomůže obyvatelům venkova a černým či hispánským občanům,“ řekla. Tyto komunity potřebují spíše menší specificky pro ně přizpůsobené kliniky. Bidenova administrativa se přibližuje tomuto přístupu, kdy chce priorizovat vakcinaci lidí ve zranitelných komunitách a dokonce poskytnout podporu vakcinačním centrum v kostelech.

„Abychom vybudovali důvěru ve vakcínu, potřebujeme transparentnost a jasnost komunikace o tom, kolik dávek máme a kam tyto dávky jdou. Ale do určité míry v tom náš stát v tom nebyl bezchybný,“ řekla Jackson.

Guvernér Missouri Mike Parson, republikán, čelil kritice, že má region St. Louis nedostatečnou dodávku vakcín ve prospěch venkovských oblastí státu. Parsonova kancelář nereagovala na žádost o rozhovor, ale řekla místním médiím tento měsíc, že zde není žádná zaujatost: „Díváme se na geografii a populaci, ale také na to, kde je naše starší populace, a ta bývá spíše ve venkovských oblastech.“

Michael Kinch, profesor biochemie na Washington University v St. Louis a ředitel univerzitního Centra pro objevování léků, řekl, že patrně je zde korelace mezi distribucí vakcíny a celkovým přístupem správy státu k pandemii: „Je to jeden z mála států v unii, který nemá povinnost nošení roušek na úrovni státu.“

Další možnost, jak se dívat na pokrok, je míra využití vakcíny ve státě nebo počet dávek přidělených státu ve srovnání s počtem dávek podaných lidem. Mnoho států nebylo schopno podat dávky, které už mají při ruce. Čísla ukazují markantní zlepšení v zemi během pár posledních týdnů. Míra užití dávek ve státě Aljaška byla na počátku ledna 27 % a vzrostla na 62 % na konci měsíce, přičemž v současnosti se pohybuje nad 70 %, podle dat CDC. Míra využití ve státě Západní Virginie byla na počátku ledna stejně tak vysoká, na téměř polovině svých dostupných dávek, a posunula se výše. V den sv. Valentýna stát dosáhl míry užití 98 %. Nové Mexiko použilo téměř všechny dávky, které mělo k dispozici, a to 99 % dávek. Ve srovnání s tím Kansas začal leden s mírou využití 17 % a zvýšil ji do konce měsíce na 50 %. Stát ale už dohnal ostatní a teď je také nad 70 %.

 

Centralizace a koordinace

Představitelé států Nové Mexiko a Aljaška přičítají vysokou míru užití ve státech centralizaci jejich zdravotního systému. Díky existenci už fungujícího rámce veřejného zdravotnictví s logistickou infrastrukturou nemusela Aljaška projít stejným herkulovským úsilím jako některé jiné státy. Aljaška už dlouho ve svém systému zdravotnictví uplatňuje model „shora dolů“, a to kvůli logistickým překážkám, kterým čelí kvůli nedostatku sjízdných silnic a přírodních extrémům. Vláda státu také udržuje úzký fungující vztah s agenturou zaměřující se na domorodé obyvatelstvo (Indian Health Services), která má vlastní systém přidělování vakcín, na očkování domorodých obyvatel Aljašky. Další velká výhoda výhoda spočívá v tom, že tento stát dostává příděly vakcíny od federální vlády měsíčně, ne týdně. Tento malý rozdíl usnadňuje úředníkům plánování jejich distribuce poskytovatelům a umožňuje začít hned.

„To je systém, který byl vytvořen a který vedeme už roky. Není to nic nového kvůli covid-19 – je to dobře promazaný stroj,“ řekla Tessa Walker Linderman, vedoucí skupiny pro vakcinaci státu Aljaška.

„Kvůli jedinečným výzvám v distribuci úplně všeho v našem státě byly tyto systémy už zavedené a my teď jen přizpůsobujeme pro covid-19 to, co děláme den za dnem, abychom dostali dodávky všeho včetně jídla a zdravotní péče, do různých částí státu.“

Nové Mexiko však muselo vynaložit více úsilí, než dosáhlo efektivního postupu. Největší rozdíly se dají příčíst online stránkám, které stát zřídil, a také postupům sběru dat, které realizoval na jejich podporu. Stát vytvořil stránky za pomocí společnosti Real Time Solutions a vybízel obyvatele Nového Mexika, aby si zde co nejdříve vytvořili profil, bez ohledu na jejich způsobilost k očkování. Uživatelé pak mohou dostat upozornění, až budou moct dostat vakcínu, spolu s nejbližším poskytovatelem, který má k dispozici dávky. Stránky byly spuštěny v prosinci několik týdnů předtím, než se objevilo podobné úsilí také ve státech jako je Kalifornie. Stránky doplňuje také call centrum s více jak 30 operátory, kteří pomáhají těm, kdo nejsou technicky tak zdatní. Mezitím poskytovatelé vkládají data na druhém konci včetně toho, zda mají k dispozici dávky pro případ zrušení dodávky apod.; poté systém upozorní lidi na dostupnost vakcíny. Zatím se zaregistrovalo více jak 40 % obyvatel Nového Mexika. Guvernérka státu Michelle Lujan Grisham, demokratka, řekla v rozhovoru, že data byla v tomhle boji klíčová, aby bylo možné očkovat co nejvíce lidí, přičemž před Bidenovou administrativou to museli zvládnout sami. Trumpova administrativa toho moc pro zavedení těchto systémů neudělala:  

„Bidenův tým je ještě bude muset vytvořit. Trumpova administrativa je nastavila špatně, pokud vůbec. Nikdo nikdy neinvestoval do těchto obsáhlých systémů dat pro epidemiologii, pro skutečné zdraví populace, které musíte být schopni to na místě zapnout, vypnout nebo změnit nastavení. Udělali jsme to tak, že jsme si na místě sedli a dali všechny tyhle věci dohromady.“

Dr. Tracie Collins, státní úřednice ve státě Nové Mexiko, řekla, že stát má jednotnou strukturu příkazů včetně úředních hodin dvakrát týdně pro nemocnice a další poskytovatele vakcín, kde je možné se ohlásit u státních orgánů, sdílet informace a řešit logistické problémy. 

Nové Mexiko také těží ze svého přístupu k Národní laboratoři Los Alamos, hlavní výzkumné instituci Ministerstva pro energetiku, která státu pomohla s modelování případů. To byla podle slov úředníků obrovský výhoda pro stát. Ale více než cokoli jiného to bylo podle poskytovatelů úsilí udržet zaměření na vakcinace a zdržet se politiky, co státu pomohlo se posunout dál.

„Existuje jediný cíl, a to je naočkovat co nejvíce lidí v co nejkratším čase,“ řekla Kate Becker, ředitelka nemocnice v Albuquerque. „Mít tento druh jasného cíle pomohlo všem, abychom se mohli ptát: dobře, všichni chceme tohle překonat, tak co musíme udělat, abychom toho dosáhli?“

***

Nový český antigenní test na bazi slin výrabí společnost Bakter Medical. Testy doporučují přední čeští odborníci, protože podle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i ne-zdravotníky a nevyžadují laboratorní vybavení. Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních klubů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo odchodem na různé akce. Více o testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/