Věznice s přísným režimem v sibiřském Tobolsku nedávno otevřela své dveře návštěvníkům. Ti mají možnost nahlédnout do těsných „potních cel“ v prostorách, kde strávil kus svého života ruský spisovatel F. M. Dostojevskij, car Mikuláš II. i Stalinovy politické oběti.
Pověstná věznice na Sibiři byla postavena v letech 1838 – 1855 a uzavřena v roce 1989, přičemž byla považována za přísnější než většina ostatních. Až 2500 vězňů považovaných za nepřátele státu zde bylo popraveno během sovětské politické represe v letech 1937-1938 a věří se, že odsud nikdy nikdo neutekl.
Maličké „potní cely“, poloprázdné místnosti s kovovou lavicí, masivním železným zámkem a těžkými dveřmi, byly původně určeny pro vězně, kteří porušili pravidla chování (tzv. korekce). Místnosti neměly osvětlení a některé dokonce nebyly dostatečně veliké, aby se v nich mohl vězeň postavit…
Zvětšené policejní fotografie před každou celou pomáhají návštěvníkům se seznámit s muži, kteří se zde kdysi pohybovali. Další fotografie v přilehlém muzeu nabízejí pak pohled na zdejší každodenní život: vězni natažení na slunci, s pouty a ve špinavém vězeňském oděvu, anebo sekající dříví do kamen, která za únorových mrazivých nocí cely nikdy zcela nevytopila. Fotografie dokládají děsivou škálu emocí, kterou Dostojevskij dobře znal.