Paříž je město s bohatou historií a architekturou, která město definuje. V rámci této architektonické škály vynikají tři struktury, které jsou všechny součástí jedné přímé linie, jejíž délka přesahuje 8 kilometrů. Těmito strukturami jsou vítězné oblouky, které jsou jedním z nejznámějších symbolů Paříže.
Začínáme u Malého vítězného oblouku, který se nachází u Louvru. Tento oblouk je také známý jako Arc de Triomphe du Carrousel. Dále pokračujeme přes nejslavnější vítězný oblouk, který je známý jako Arc de Triomphe, a nakonec končíme u třetího oblouku v moderní čtvrti Le Défense, která je známá jako Grande Arche. Cesta z jednoho oblouku do druhého by pěšky trvala téměř dvě hodiny, ale díky pařížskému metru je možné tuto trasu absolvovat za pouhých 25 minut.
Nejzajímavějším z těchto tří oblouků je bezpochyby Arc de Triomphe. Tento oblouk stojí uprostřed náměstí, které je pojmenováno po prvním prezidentu páté francouzské republiky Charlesi de Gaulle. Náměstí, na kterém stojí Arc de Triomphe, je symetrické a z něj vybíhá dvanáct širokých bulvárů. Tyto bulváry jsou většinou pojmenovány po významných generálech francouzské armády nebo místech vítězství Napoleonových bitev. Proto se náměstí přezdívá Hvězda (l’Étoile).
Postavení Arc de Triomphe bylo zahájeno v roce 1806 po Napoleonově vítězství v bitvě u Slavkova. Tento vítězný oblouk byl však dokončen až o třicet let později, pod dohledem krále Ludvíka Filipa Orleánského. Přestože je oblouk často spojován s Napoleonem, král Ludvík Filip Orleánský ho věnoval všem francouzským ozbrojeným silám, což je zřejmé z výzdoby oblouku.
Pod obloukem je od roku 1921 pohřbeno tělo neznámého vojína, symbolizující více než milion francouzských vojáků, kteří zahynuli během první světové války. Každý den v 18:30 se zde schází váleční veteráni, kteří u věčného ohně uctívají památku padlých.
V oblouku jsou také umístěny bronzové pamětní desky, které připomínají významné momenty francouzských dějin. Mezi tyto momenty patří vyhlášení třetí francouzské republiky, navrácení Alsaska a Lotrinska po první světové válce nebo část projevu Charlese de Gaulla z roku 1940, kdy byla Francie okupována nacistickými vojsky.
Vítězný oblouk je také zdoben reliéfy, které zobrazují boje francouzských vojsk. Jedním z nich je slavný reliéf nazývaný Odchod dobrovolníků v roce 1792, který je známý jako La Marseillaise.
Vítězný oblouk má silné místo v srdcích Francouzů a je považován za jeden z nejdůležitějších symbolů francouzské hrdosti a síly. Každý rok se zde konají průvody a přehlídky spojené s oslavami výročí dobytí Bastily, při kterých jsou Champs-Élysées zaplaveny francouzskými vlajkami a barvami trikolory.
Vítězný oblouk je také významný pro svůj výhled na město. Tento výhled stojí za těch 284 schodů, které musíte vystoupat, aby jste se dostali na terasu oblouku. Zde se také nachází miniaturní muzeum, kde jsou vystaveny staré fotografie a tisky, které zachycují vývoj památky v průběhu let.
Pokud si chcete užít nezapomenutelný výhled z Vítězného oblouku, doporučujeme navštívit tuto památku v podvečer za soumraku. V tomto čase můžete vidět Louvre v záplavě zacházejícího slunce na jedné straně a moderní oblouk Grande Arche na druhé straně. Zapadající slunce se krásně odráží od fasády Grande Arche a vytváří tak nezapomenutelnou podívanou.