Rakovina zvyšuje riziko onemocnění covid-19 mezi očkovanými s následným „významným a podstatným“ počtem hospitalizací a úmrtí.
Ve velké kohortové studii očkovaných osob s rakovinou a bez ní bylo zjištěno, že u pacientů s rakovinou je zvýšené riziko průlomového onemocnění covid-19 a následné „významné a podstatné“ riziko hospitalizace a úmrtí.
„Naše studie ukazují, že dokonce i očkovaní pacienti s rakovinou jsou vystaveni zvýšenému riziku významných a závažných následků průlomových infekcí covid-19,“ řekl dr. Nathan Berger z Centra pro vědu, zdraví a společnost, Case Western Reserve University, Cleveland.
„I když existují rozdíly rizika v závislosti na typu a načasování rakoviny, doporučujeme všem pacientům s rakovinou, aby byli plně očkováni včetně přeočkování, a aby byli ostražití při udržování strategií zmírňování covid–19.“
Výzkumníci získali přístup k lékařským záznamům v síti TriNetX Analytics, databázi obsahující přibližně 90 milionů pacientů z 66 zdravotnických organizací v USA. Identifikovali 45 253 pacientů s diagnózou alespoň 1 z 12 běžných typů rakoviny, kteří se nenakazili infekcí SARS-CoV-2 před očkováním (2 dávkami vakcíny Moderna či Pfizer-BioNTech nebo 1 dávkou vakcíny Janssen/Johnson&Johnson), a odpovídající kohortu 590 014 očkovaných pacientů bez rakoviny. Výskyt a průběh covid-19 po očkování byly stanoveny na období od prosince 2020 do listopadu 2021. Dr. Berger a kolegové uvedli, že u 13,6 % pacientů se všemi druhy rakoviny se po očkování vyvinul covid-19, ve srovnání se 4,9 % pacientů bez rakoviny, což odpovídá signifikantně vyššímu riziku u rakoviny (HR 1,24; 95% CI 1,19-1,29). Nejvyšší výskyt a úměrné riziko průlomové infekce byly spojeny s rakovinou slinivky břišní (24,7 %), jater (22,8 %), plic (20,4 %) a kolorektálního karcinomu (17,5 %). Nižší výskyt, i když se stále vyšším rizikem než u pacientů bez karcinomu, byl spojen s karcinomy štítné žlázy (10,3 %), endometria (11,9 %) a prsu 11,9 %.
„Předpokládáme, že heterogenita rizika průlomových infekcí u pacientů s rakovinou, kteří nepodstupují terapii, je spojena se samotnou rakovinou a souvisejícím stupněm humorální i buněčně zprostředkované imunosuprese,“ komentoval dr. Berger.
Výzkumníci poukázali na to, že ačkoli se riziko rozvoje covid-19 navzdory očkování lišilo podle typu rakoviny, případy hematologické rakoviny, které mohou narušit protilátkovou odpověď, byly spojeny s nižším rizikem než některé solidní nádory.
„Diferenciální míra průlomové infekce u různých druhů rakoviny není v souladu s prokázanou deficiencí v protilátkové odpovědi na mRNA vakcíny, což naznačuje větší důležitost buněčně zprostředkované imunity a dalších hostitelských aktérů při odolávání infekci a určování náchylnosti a závažnosti onemocnění,“ vysvětlil dr. Berger.
Riziko průlomové infekce bylo zvláště zvýšené u těch, kteří byli v lékařské péči kvůli rakovině v předchozím roce ve srovnání s těmi, kteří se kvůli rakovině nesetkali s lékařem (HR 1,24; 1,18-1,31). Zjištění bylo konzistentní napříč takovými proměnnými, jako jsou typy rakoviny, komorbidity a léčba rakoviny. Dr. Berger a kolegové naznačují, že pacienti, kteří se v předchozím roce léčili s rakovinou, mohli mít aktivní rakovinu, zatímco ostatní měli méně aktivní stav nebo byli bez rakoviny.
„Nicméně tyto výsledky dále naznačují, že aktivní rakovina sama o sobě a/nebo aktivní léčba rakoviny mohou hrát důležitou roli.“
Výzkumníci také zjistili, že průlom covid-19 u pacientů s rakovinou byl spojen s vyšším rizikem závažnějších následků včetně úmrtnosti než u pacientů bez rakoviny. Celkové riziko hospitalizace bylo 31,6 % u pacientů s rakovinou a průlomovou infekcí ve srovnání s 25,9 % u lidí bez rakoviny. Celkové riziko úmrtnosti bylo 6,7 % u pacientů s rakovinou a průlomovými infekcemi, ve srovnání s 2,7 % u pacientů s průlomovými infekcemi, ale bez rakoviny.
„Vzhledem k tomu, že se objevily varianty viru SARS-CoV-2 a slábnoucí imunita vakcín, tato zjištění vyvolávají úvahy o vývoji a implementaci vylepšených strategií zmírňování u očkovaných pacientů se specifickými nádorovými onemocněními, zejména těch, kteří podstupují aktivní onkologickou péči,” napsal dr. Berger a kolegové. Navrhl, že další studie by mohly informovat o vývoji a zdokonalování strategií zmírňování.
„Abychom lépe porozuměli ochraně nebo riziku průlomové infekce covid-19 u očkovaných pacientů s rakovinou, je zapotřebí více studií jak o rozsahu a délce trvání humorálních a buněčně zprostředkovaných imunitních mechanismů, tak o vylepšených strategiích pro posílení buněčně zprostředkované imunity. Studie jsou také potřebné k prokázání účinnosti strategií pasivní imunizace pro pacienty s rakovinou.“
V online komentáři doprovázejícím studii dr. Binh Ngo, Keck USC School of Medicine, Los Angeles, Kalifornie, spojila výsledky studie s potřebou „překročit očkování v péči o naše zranitelné pacienty“ a vyzvala k včasné antivirové léčbě a zvýšenému používání látek modifikujících imunitu. „Existuje jasná potřeba prostudovat další opatření nad rámec očkování pro rizikové pacienty.“
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…