Rozdělená města v Evropě

Rozdělená města v Evropě 1

Pro většinu z nás je představa života ve městě, které je rozdělené a leží ve dvou státech, těžko představitelná. Někde například lidé denně docházejí do práce přes most a hranici do jiné země nebo se v neděli scházejí kolem hranice a sdělují si, jak se žije na druhé straně. I když to zní neskutečně, někde je to stále realita. Proto zde uvádíme některá rozdělená města v Evropě. 

 

Berlín, Německo (už minulost)

Asi nejznámější rozdělené město v Evropě, které dělila Berlínská zeď celých 28 let. Během té doby více jak 200 lidí přišlo o život při pokusech dostat se na druhou stranu a dnes je připomínají malé bílé křížky. Zeď byla dlouhá 156 km a násilně rozdělila rodiny a přátele. Existuje dobrý a zábavný film o mladých lidech žijících hned vedle Zdi ve východním Berlíně nazvaný Sluneční ulice/Eastie Boys (1999), který ukazuje, jak zde tehdy vypadal život. Dodnes můžete vidět, kde Zeď stála, protože je jasně vyznačená na zemi v celém Berlíně. Kolem ní se nacházely některé hlavní turistické atrakce města: Braniborská brána byla na východní straně a budova Říšského sněmu (Reichstag), která je jinak jen pár kroků odtud, byla na západní straně. Ale nejznámějším pozůstatkem Zdi je Checkpoint Charlie, hraniční přechod a kontrolní stanoviště mezi východním a západním Berlínem, a pak East Side Gallery. Jedná se o úsek Zdi o délce více jak 1 km, který byl zachován na svém místě na břehu řeky Sprévy. Dnes je pokrytý muraly a graffiti, takže představuje příklady street artu v Berlíně a připomíná obyvatelům města i turistům obtížnou minulost.

 

Zhořelec, Polsko/Görlitz, Německo

Kdysi to bylo jedno město založené v 11. století. Až do roku 1945 byl dnešní polský Zhořelec (Zgorzelec) pouhé předměstí, zatímco hlavní část města ležela za řekou. Ale během Postupimské konference bylo rozhodnuto, že Lužická Nisa bude představovat hranici, takže Görlitz byl rozdělen na dvě města ve dvou různých zemích. I když byl Görlitz jedním z mála německých měst, které nebyly za II. světové války zcela zpustošeny, v roce 1945 byl vyhozen do vzduchu most spojující obě části (a znovu otevřen mnohem později, až v roce 2004). Většina významných a krásných budov se nachází na německé straně města, která určitě stojí za návštěvu. V celém Görlitzu naleznete skvělé příklady architektury ze všech historických období. Ale měli byste se také vydat na druhou stranu Lužické Nisy a prohlédnout si polskou část. Její nábřeží bylo úhledně zrenovováno a výhledy do Německa (a především na katedrálu shlížející na město) jsou působivé.

Možná Vás však také ve Zhořelci (úvodní foto) a především Görlitzu, znepokojí okolní prázdnota. I když se budete procházet ulicemi za krásného počasí, neuvidíte mnoho lidí. Okolní krásné domy by evidentně potřebovaly více obyvatel – a je to docela depresivní pohled. Jedná se o velký problém bývalého východního Německa: města přicházejí o své obyvatele, kteří se stěhují do západních částí země za lépe placenou prací. Vedení města Görlitzu vyzývá k přistěhování Poláky a ceny bydlení jsou skutečně dobré. Ale v každém případě stojí Görlitz za návštěvu coby velmi krásné město. Díky tomu si zahrálo také v několika filmech, kde mělo představovat Berlín nebo Paříž.

 

Cieszyn, Polsko/Český Těšín, ČR

Další město, které zasahuje do Polska a část leží v ČR. Cieszyn (polský Těšín) je jedno z  nejstarších měst v Polsku, které bylo založeno už v 9. století. Jedná se o významné místo v polské historii, centrum Těšínského knížectví, které leží na obou stranách řeky Olše. Poté, co se rozpadla rakousko-uherská říše a její země získaly opět nezávislost, hranice mezi Polskem a ČR byly vytvořeny podle této řeky rozdělující město Těšín na dvě části. Větší část města spolu s centrem a významnými památkami připadla Polsku, zatímco česká část Těšína, Český Těšín, teprve musel budovat svou identitu od začátku a dnes představuje skvělý příklad moderní poválečné architektury.

Úzké kamenné ulice vinoucí se nahoru a dolů, krásné domy pamatující zlaté časy města, mezikulturní atmosféra a skvělí lidé, to jsou jen některé důvody, proč Těšín stojí za návštěvu. Ale jeho návštěva je také v něčem trochu matoucí: stačí ujít pár kroků a jste v jiné zemi, mluví se jiným jazykem a platí jinou měnou (naštěstí však stále funguje stejný mobilní operátor). Bez ohledu na to, jak skvělé a nezvyklé je takto přecházet z jedné země do druhé.

 

Nikósie/Lefkosia, Kypr 

Rozdělená města v Evropě 2

Je to jediná metropole na světě, která je rozdělena do dnešního dne (od roku 1964). Doslova uprostřed města najdete změť ostnatého drátu a pytlů s pískem, kolem opuštěné domy. Když půjdete po řecké části města a najednou bude ubývat lidí a život jakoby se zastavil, znamená to, že jste se dostali k Nárazníkové zóně OSN. Ta byla zřízena v roce 1974 a vede přes celý ostrov i jeho metropoli, kdy Kypr rozděluje na řeckou a tureckou část. O 9 let později Severní Kypr vyhlásil nezávislost, ale uznalo ho pouze Turecko. Od doby, kdy byl Kypr (jako jedna země) v roce 2004 přijat do EU, můžete navštívit také severní část metropole nazývanou Lefkosia.

A je to docela dobrodružství. Najdete zde hraniční přechod (tak jako kdekoli jinde ve světě), ale přitom jste technicky vzato stále ve stejné zemi. Nejprve zástupce OSN zkontroluje Váš cestovní pas a pak po pár minutách chůze po území nikoho (kde sídlí vojáci OSN), se dostanete k tureckému stanovišti, kdy obdržíte vízum a můžete navštívit Severokyperskou tureckou republiku. Lefkosia působí jako úplně jiný svět než její řecká sestra. Je špinavá, chaotická, poničená, ale určitě má svůj půvab a duši. Můžete se procházet úzkými ulicemi, kde si kolem Vás hrají děti a procházejí se kočky. Místo působí jako odlišný, jedinečný svět nezaměřený na turisty. Je tady možné vidět katolické kostely proměněné v mešity, rušná tržiště nebo starší muže hrající karty a popíjející kávu. Je to jako Turecko ve své stručné podobě, takže po pár hodinách strávených v Lefkosii Vám tak může (řecká) Nikósie připadat dost nudná.

 

Sarajevo/Istočno Sarajevo, Bosna a Herzegovina

Mnoho lidí, kteří nenavštívili Sarajevo, neví, že se jedná o rozdělené město. Po občanské válce, která probíhala před více jak 20 lety, byla podepsána Daytonská dohoda. Podle ní Bosnu a Hercegovinu tvoří Federace Bosny a Hercegoviny a Republika Srbsko. Také metropole Sarajevo byla rozdělena na bosenskou a bosenskosrbskou část. Většina turistů má tendenci navštívit bosenskou část Sarajeva. Najdete zde rakousko-uherskou architekturu a osmanský okrsek Baščaršija s multikulturní atmosférou a starosvětským půvabem. Ale pokud plánujte jet autobusem dále do Srbska, musíte pokračovat do Istočno Sarajeva („Východního Sarajeva“). K poslední zastávce v okrsku Lurkavica je to poměrně dlouhá cesta, během níž uvidíte spoustu dodnes neopravených poničených domů poznamenaných otvory po střelách… Kousek odtud končí troleje a nachází se hranice. I když zde nejsou žádné tabule, je jasně patrné, kde končí Federace Bosny a Hercegoviny a začíná Srbská republika.

 

Nova Gorica, Slovinsko/Gorizia, Itálie 

více zde

Akční nabídka ubytování 

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com  ,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.