Moskevský regulační úřad pro zemědělství uvedl, že vakcína bude schopna chránit zranitelné druhy a zmařit virové mutace.
Rusko ve středu oznámilo, že zaregistrovalo první vakcínu proti koronaviru na světě určenou pro zvířata, což označilo za „krok důležitý pro narušení mutací viru“. Masová výroba vakcíny by prý mohla začít v dubnu. Agentura Rosselkhoznadzor (Federální služba pro veterinární a rostlinolékařský dohled) ve svém prohlášení uvedla, že vakcína s názvem Carnivak-Cov byla od října testována na psech, kočkách, norcích, liškách a jiných zvířatech, přičemž se ukázalo, že je účinná.
„U všech testovaných zvířat, která byla očkována, se ve 100 % vytvořily protilátky proti koronaviru,“ uvedl Konstantin Savenkov, zástupce vedoucího agentury. „Je to první a jediný produkt na světě pro prevenci covid-19 u zvířat.“
Rosselkhoznadzor uvedla, že vývoj jejich očkování pomůže zabránit mutacím viru u zvířat, a odkazovala přitom na loňské rozhodnutí Dánska utratit 15 milionů norků poté, co byla u některých zjištěna mutovaná varianta viru.
„Použití vakcíny může podle ruských vědců zabránit rozvoji virových mutací,“ uvádí se v prohlášení.
Agentura dodala, že o Carnivak-Cov projevila zájem chovatelská zařízení i soukromé společnosti ze zemí včetně Řecka, Polska, Rakouska, USA, Kanady a Singapuru. Vojenští představitelé v ruském Petrohradu na začátku týdne oznámili, že armádní psi podstoupí povinné očkování, než budou rozmístěni na letištích nebo se zúčastní celostátních vzpomínek na II. světovou válku v květnu.
Rusko silně propagovalo svou státem sponzorovanou vakcínu proti koronaviru v zahraničí, ale ta se na Západě – a dokonce i v Rusku – setkala se skepticismem. Úřady zaregistrovaly vakcínu Sputnik V vloni v srpnu ještě před rozsáhlými klinickými studiemi, což vyvolalo u mnoha odborníků obavy kvůli zrychlenému procesu. Od té doby byly zaregistrovány další 2 vakcíny. Přední lékařský časopis The Lancet mezitím potvrdil, že Sputnik V je bezpečný a účinný na více jak 90 %. Moskva požádala evropský regulační orgán o schválení pro Sputnik V pro používání v bloku 27 zemí, ale zatím stále čeká na odpověď.
***
Rusko zaregistrovalo první vakcínu na světě pro zvířata proti covid-19, uvedl ve středu ruský regulační úřad pro zemědělství poté, co testy ukázaly, že vytváří protilátky proti viru u psů, koček, lišek a norků. Masová výroba vakcíny s názvem Carnivac-Cov může začít v dubnu, uvedl regulační úřad Rosselkhoznadzor. WHO vyjádřila obavy z přenosu viru mezi lidmi a zvířaty.
Moskevský regulační úřad uvedl, že vakcína bude schopna chránit zranitelné druhy a zmařit virové mutace. Rusko dosud zaregistrovalo pouze 2 případy covid-19 u zvířat, a to u koček. Dánsko loni usmrtilo 17 milionů norků na svých farmách poté, co dospělo k závěru, že kmen viru přešel z člověka na norka, a že mutované kmeny viru se poté objevily mezi lidmi. Rosselkhoznadzor uvedl, že ruské kožešinové farmy plánují koupit vakcínu, tak jako podniky v Řecku, Polsku a Rakousku. Ruský průmysl kožešinových farem představuje přibližně 3 % globálního trhu, což je (dle slov hlavního obchodního orgánu) pokles z 30 % oproti sovětské éře. Alexander Gintsburg, vedoucí institutu, který vyvinul ruskou humánní vakcínu Sputnik V, byl v pondělí citován v novinách Izvestija, kde uvedl, že covid-19 pravděpodobně zasáhne zvířata: „Další fází epidemie je koronavirová infekce u hospodářských a domácích zvířat.“
Někteří vědci tvrdí, že kočky a psi nehrají hlavní roli při přenosu koronaviru na člověka, a že jejich vlastní příznaky jsou často mírné, pokud se covid-19 nakazí. V říjnu loňského roku byly zahájeny klinické pokusy s ruskou vakcínou pro zvířata, která zahrnovala psy, kočky, polární lišky, norky, lišky a další.
„Výsledky studií nám umožňují dospět k závěru, že vakcína je bezpečná a vysoce imunogenní, protože u všech očkovaných zvířat se vytvořily protilátky proti koronaviru,“ uvedl ve svém prohlášení Konstantin Savenkov, zástupce vedoucího Rosselkhoznadzor.
Hlídací pes uvedl, že zvířata vykazovala imunitní odpověď po dobu nejméně 6 měsíců od zahájení pokusů v říjnu. Uvedl, že bude pokračovat ve studiu vlivu vakcíny na zvířata. Rosselkhoznadzor však neřekl, zda testoval na covid-19 také zvířata, u kterých se po očkování vytvořily protilátky.
„Použití vakcíny podle ruských vědců může zabránit rozvoji virových mutací, které se nejčastěji vyskytují během mezidruhového přenosu látky,“ uvedl hlídací pes.
Rusko již má 3 vakcíny proti koronaviru pro člověka, z nichž nejznámější je Sputnik V. Moskva rovněž nouzově schválila další dvě, EpiVacCorona a CoviVac.