Rýže, která patří k základním potravinám, se často používá jako příloha, ale také když potřebujete rychlé jídlo. Zatímco se vaří, můžete prohledat ledničku a spíž, otevřít konzervu nebo si něco usmažit. Ale také můžete vaření věnovat více času a připravit si exotický rýžový pokrm, který bude představovat příjemnou změnu.
Sushi, Japonsko
Dnes sushi známe díky asijským restauracím, ale také supermarketům, takže představuje rychlé jídlo. To ale samozřejmě neodpovídá jeho původní japonské podobě. Slovo sushi se skládá ze slov su (ocet) a meši (rýže). Rýže (lepivá a s octem) se kombinuje s oblohou, což může být syrová nebo vařená zelenina, různé mořské plody a další suroviny, třeba tofu nebo smotaná vaječná omeleta. Pokud jde o etiketu při jezení sushi, kousek se nejprve jemně namočí do wasabi (pokud chcete) a pouze horní část se namočí do sójové omáčky (nikdy nenamáčejte rýžovou část). Přiložený zázvor slouží k „vyčištění chuti“, ne jako příloha.
Smažená rýže Yangzhou, Čína
Možná neznáte město Jang-čou (Yangzhou) v Číně , ale téměř každý, kdo byl v čínské restauraci (nebo si z ní něco objednal), zná Smaženou rýži Yangzhou (nazývanou také někdy „speciální domácí smažená rýže“). A čím je speciální? Tato smažená rýže obsahuje různé zdroje bílkovin – vepřové maso, krevety, kuře a vejce, někdy také kachní maso nebo čínskou klobásu. Kromě toho je v ní dostatek zeleniny – běžnou součástí bývá hrášek, kukuřice a bambusové výhonky. Pokrm patrně pochází z Číny 16. století, z Yangzhou ve východní provincii Ťiang-su (Jiangsu). Dnes je to jedno z nejoblíbenějších čínských jídel ve Velké Británii a v Severní Americe.
Rýže jollof, západní Afrika
Jeden z nejznámějších rýžových pokrmů Afriky, jollof, je základní potravinou pro většinu západoafrických zemí, jako je Senegal, Ghana a Nigérie. Při přípravě jollof se vaří dlouhozrnná rýže v aromatickém vývaru připraveném z rajčat, červených paprik, cibule, karibské červené chili papričky (bonnet), plus jedna kostka bio kuřecího bujonu. Mohou se přidat také bylinky, jako je sušený tymián a bobkový list, na vylepšení chuti. Jakmile je rýže uvařená, můžete ji podávat s masem, rybami nebo bezmasou alternativou a vytvořit vyvážené a syté jídlo. Stojí za zmínku, že obyvatelé západní Afriky berou jollof velmi vážně, takže 22. srpen zde bývá považován za „Světový den rýže jollof“. (Poznámka: podobně jako u nás třeba guláš, který má dnes své festivaly…).
Nasi Lemak, Malajsie
Pro národní jídlo Malajsie, nasi lemak, je charakteristický kulatý kopeček rýže, která se rýže vaří v pandánovém listu a kokosovém mléku, což jí dává krásnou vůni. V současnosti existuje mnoho variant, od malajsko-čínské přes singapursko-malajskou až po vegetariánskou. Mnoho lidí však stále dává přednost tradiční verzi, která obsahuje arašídy, smažené ančovičky, vařené vejce a ostrou omáčku sambal. V roce 2019 se pokrm nasi lemak proslavil díky tomu, že se objevil na Google Doodle (speciální dočasná změna loga Google)
Chaj-nanská kuřecí rýže, Singapur
Čínští imigranti z provincie Chaj-nan se začali usazovat v jihovýchodní Asii na počátku 20. století a přinesli s sebou jídlo, které je dnes spojováno především se Singapurem a Malajsií. Příprava znamená nejprve pošírovat kuře při teplotě pod bodem varu a pak použít kuřecí vývar spolu s česnekem, zázvorem a pandánovým listem při vaření rýže, čímž získá fantastickou chuť. Jakmile je rýže hotová, podává se s pošírovaným kuřetem spolu s maličkými miskami s chilli omáčkou, zázvorovou omáčkou a sladkou omáčkou. Pro zajímavost: v roce 2021 je už 8 prodejců chaj-nanské kuřecí rýže ze Singapuru zapsáno na michelinském seznamu.
Ketupat, Indonésie
Rýže v úhledných balíčcích ze spletených palmových listů, to je ketupat, rýžový koláč velmi oblíbený v Indonésii a v dalších zemích jihovýchodní Asie. Ketupat obsahuje pouze rýži. Jakmile je suchá rýže pěkně zabalena, všechny balíčky se připravují společně v páře ve velkém hrnci. Přitom rýžová zrnka nejprve nabobtnají a pak se zformují do tvaru balíčku. Rýže se podává s pokrmy, jako je rendang (dušené maso s kokosem) a gado-gado (typ salátu). Ketupat se konzumuje především během svátku Eid al-Fitr, který označuje konec ramadánu.
Pabellón Criollo, Venezuela
Tradiční jídlo ve Venezuele, pabellón criollo, je směsice rýže připravené v páře, dušených černých fazolí, mletého hovězího a smaženého plantainu (zeleninový banán). Je jednoduché a vynikající. V době půstu před Velikonocemi katolíci nemají povoleno hovězí, takže se místo něj používají sladkovodní ryby nebo maso z kajmana (ano, z malého aligátora…).
Juane, Peru
Juane je rýžové jídlo zabalené do mohutných listů bijao, které se v Peru jí 24. června na svátek Jana Křtitele (San Juan). Balíček s rýží je značně velký – obsahuje rýži, kousky kuřete, vejce natvrdo, olivy a koření (kurkuma, římský kmín, oregano) – takže pro mnohým připomíná hlavu sv. Jana…
Arroz Verde, Mexiko
Arroz verde, „mexická zelená rýže“, je nenákladné a přitom chutné jídlo z bílé rýže, které se připravuje doma. Přitom se zkombinuje bílá rýže se spoustou zelené zeleniny (hrášek a špenát), bylinek (zelený koriandr a petržel) a pikantních papriček (jalapeño a poblano). Může se jíst samostatně jako lehké jídlo nebo v kombinaci se zdroji bílkovin jako hlavní jídlo.
Arroz con Gandules, Karibik
Arroz con gandules znamená „rýže a holubí hrách“; holubí hrách (kajan indický) je zelenina rozšířená na indickém subkontinentu, kde se často přidává do pokrmů, jako je dhal, mají ho však v oblibě také ostrovní země v Karibském moři. Tento rýžový pokrm má mnoho variant – někdo přidává sofrito (aromatické pyré z rajčat, paprik a bylinek), zatímco jiní dávají kokosové mléko. Existují verze pro vegany i pro masožravce, kteří do tohoto jídla „ z jednoho hrnce“ přidávají maso.
Arroz Junto, Portoriko
Portoričané rýži milují tolik, že ji vaří na mnoho způsobů – s fazolemi, vejcem, masem, olivami nebo s mořskými plody. K nejoblíbenějším rýžovým pokrmům patří arroz junto, v překladu „rýže společně“: jedná se o vydatné jídlo z jednoho hrnce. Hlavní ingredience jsou rýže, fazole, maso a pasta sofrito, spolu s olivami, kapary a kořením.
„Špinavá rýže“, Louisiana, USA
Název možná nezní příliš lákavě, přitom se jedná o vynikající vydatné cajunské kuchyně z amerického Jihu. Špinavá rýže (dirty rice) je ve skutečnosti směs rýže a různých zdrojů bílkovin, jako je vepřové, hovězí nebo kuřecí maso, a také zelenina. V minulosti se nejprve smíchaly zbytky masa a drobů (hnědé barvy) s kořením a pak přidala zelenina a rýží – proto jídlo vypadalo „špinavé“ (ale chutnalo a chutná skvěle).
Jambalaya, Louisiana, USA
Potřebujete-li nakrmit spoustu lidí, ale máte málo času, nikdy neuděláte chybu s pokrmem jambalaya, což je jedno z nejoblíbenějších jídel „z jednoho hrnce“. Vznikla v Louisianě v 18. století a jedná se o směsici různých ingrediencí, jako je andouille (uzená vepřová klobása původem z Francie), kuřecí maso a mořské plody (krevety či sladkovodní rak). Dále jídlo vyžaduje „svatou trojici“, směs cibule, celeru kapie, což jsou základní ingredience v cajunské kuchyni. Jambalaya je objevuje také v písni: Hank Williams vydal píseň Jambalaya (On the Bayou) v roce 1952 a následně ji nazpíval také Elvis Presley nebo The Carpenters.
Poke Bowl, Havajské ostrovy, USA
Tohle jídlo je havajská klasika. Slovo „poke“ znamená „nakrájet na kousky“, což odkazuje na nakrájenou syrovou rybu, nasekané zelené cibulky a kousky mořské řasy, které obvykle zdobí poke bowl, kde je základem buď sushi rýže, nebo bílá lepivá rýže. Poté, co se dochutí k dokonalosti, může Poke Bowl sloužit jako odpolední svačina stejně tak jako předkrm před hlavním jídlem.
Rýže Harissa, Tunisko
Harissa je oblíbená pasta z pečené papriky, připravená z červených paprik, chilli, česneku, římského kmínu, semínek koriandru, soli a olivového oleje; někdy se přidávají také lístky růže a kmín. Harissa je velmi mnohostranná: používá se jako přísada i jako klíčová ingredience do pokrmů v Tunisku a v okolních zemích (Maroko, Egypt). Můžete ji použít např. na marinování masa, vylepšení chuti dušené zeleniny, namazat na chleba nebo proměnit talíř obyčejné rýže v chutné jídlo. Na rýži harissa je přitom skvělé, že nemá standardní recept – můžete si připravit rýži ve vodě ochucené pastou harissa nebo můžete smíchat uvařenou rýži se lžičkou harissy, citronovou šťávou, čerstvě nakrájenými lístky máty – a hle, máte skvělé chutné jídlo.
Paella, Španělsko
Oblíbené španělské jídlo (úvodní foto) má mnoho regionálních variant, ale mnoho lidí dává přednost původní verzi z Valencie. Podle ní byste měli nejprve orestovat malé kousky králíka a kuřete, pak přidat zelené fazolky, zasekaná rajčata, sladkou papriku, šafrán a vodu, čímž vznikne chutný vývar. Pak nasypejte rýži, nejlépe valencijskou šrobovou (která absorbuje tekutinu), na pánev se paellou (je to velká plochá kulatá pánev, která umožňuje, aby se směs rovnoměrně pomalu vařila). Tip místních: paella je hotová, když se vývar vypaří, ale neberte pánev ještě ze sporáku; nechejte ji tam o něco déle, abyste dosáhli křupavé zkaramelizované vrstvy na dně (nazývané socarrat), kterou místní milují.
Rizoto, Itálie
Nejoblíbenější rýžové jídlo v Itálii je nepochybně rizoto (risotto), které patrně vzniklo ve středověkém Miláně. Pro přípravu italského rizota potřebujete dvě věci: kvalitní krátkozrnnou rýži, jako je arborio, carnaroli nebo vialone nano, a stálou pozornost, protože vývar musíte přidávat postupně po naběračkách, zatímco se rizoto pomalu vaří, aby mohla rýže plně absorbovat tekutinu předtím, než přidáte další. Krémová, ne však těžká, textura pokrmu vzniká díky škrobu, který se uvolní při pomalém vaření rýže. Rizoto je vynikající samotné nebo vylepšené lesními houbami či nasekanou zeleninou. Další pozoruhodnou variantu představuje rizoto se sépiovým inkoustem oblíbené v Benátkách. Pokud už dobře zvládáte přípravu italského rizota, můžete přejít k arancini, což jsou kuličky rýže plněné mozzarellou a smažené k dokonalosti.
Dolma, Balkán a střední Asie
Velmi oblíbená v balkánských a turkických zemích je dolma (dolmades), rýže smíchaná s mletým jehněčím nebo hovězím masem, zeleninou a kořením, zabalená do mladého vinného listu (nebo do listové zeleniny, jako je mangold či zelí/kapusta). Představuje chutný předkrm, pouliční jídlo i hlavní chod. Slovo dolma je sice tureckého původu, v Ázerbájdžánu je však natolik významná, že zdejší kultura přípravy a sídlení dolmy byla v roce 2017 zapsána na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Mansaf, Jordánsko
Mansaf je národní jídlo Jordánska, zajímavě uspořádaný talíř s masem a zeleninou na rýži ochucené kurkumou, často doprovázené chlebovými plackami shrak. Mansaf je však mimořádný díky použití sýra laban jameed, který se připravuje vařením ovčího nebo kozího mléka, které se pak nechá vyschnout a fermentovat. Mansaf se podává velkému davu při všech důležitých příležitostech, takže pokud byste chtěli recept, dejte pozor, aby nevyžadoval celé jehně.
Biryani, Indie
Pokrm mimořádně oblíbený v Indii a v jihovýchodní Asii, biryani (bijání), je aromatická rýže podávaná s masem nebo zeleninou. Tajemství spočívá v použití vonné rýže, jako je basmati nebo jeerakasala, přidání přepuštěného másla ghí a spousty koření (kardamom, skořice, šafrán, muškátový oříšek, koriandr, zázvor a kurkuma). Pokud všechna tato koření nemáte po ruce, pořiďte si balíček kořenící směsi Special Bombay Biryani Mix značky Shan, který Vám ušetří čas i peníze.
Žlutá rýže, jižní Afrika
Tradiční oblíbené jídlo v JAR je Žlutá rýže, zde nazývaná geelrys, která získává svoji výraznou barvu díky kurkumě. Žlutá rýže je směs rýže basmati (i když se někdy používají i jiné dlouhozrnné druhy), cukr, sůl, pepř, olej a samozřejmě kurkuma. Kromě toho je možné přidat kardamom a skořici, které dodají jiskru, někdy také rozinky. Žlutá rýže se většinou podává s jihoafrickým kari nazývaným bobotie, které se podobá řecké musace.
Bibimbap, Korea
Bibimbap je oblíbené korejské rýžové jídlo podávané v kamenné misce, uprostřed s rýží a nahoře s plátky masa (hlavně hovězího), tofu, syrové nebo restované zeleniny (mrkev, fazolové klíčky, okurka či špenát), naloženou zeleninou a smaženým vejcem. Když chcete jíst, smícháte všechny ingredience s fermentovanou chilli pastou kočchudžang (gochujang). Velmi uznávaný je bibimbap pochází z Čondžu (Jeonju), města na jihozápadě Jižní Koreje. Místní považují bibimbap za dokonalé jídlo, které odráží starou moudrost i moderní chápání vyváženého jídla, které pomáhá udržovat zdraví a energii člověka. Každá miska s bibimbapem má 5 barev (a 5 chutí), které závisejí na tom, co je sezónně k dispozici, a každá barva odkazuje na jídlo, které má být prospěšné pro tělesný orgán, který reprezentuje. Například zelenou barvu v misce bibimbapu obvykle představuje okurka nebo špenát, které – podle staré moudrosti – prospívají játrům (přitom se v moderní nutriční vědě prokázalo, že jak okurka, tak špenát podporují zdravá játra). Pokud byste si přáli navštívit Čondžu a ochutnat proslulý bibimbap, naplánujte svoji návštěvu na dobu konání každoročního Festivalu Bibimbap, který probíhá v říjnu.