Krásné město Salzburg obklopené horami a ležící na řece Salzach má dramatickou polohu, která odpovídá barokní nádheře jeho architektury. Diváci na celém světě ho znají z filmu Za zvuků hudby (1965) a dnes se zde pořádají různé prohlídky čerpající ze slávy tohoto filmu.
Ve své skutečné podobě je město s okolními Alpami a se svým historickým centrem (s kamennými ulicemi, úzkými uličkami a elegantními náměstími) ještě krásnější než na stříbrném plátně.
Salzburg je rodištěm W.A. Mozarta, jehož rodný dům naleznete v Getreidegasse („Obilné uličce“), jedné z mnoha pěších zón v centru. Salzburg se nechal skladatelovým odkazem inspirovat a vytvořil si velmi bohatý hudební život. Salcburský festival započal ve 20. letech 20. století a je považován a jednu z nejvýznamnějších hudebních událostí na světě. Ve městě se koná také spousta dalších festivalů, celkem asi 4000 kulturních (většinou hudebních) akcí ročně.
Zatímco nad elegantními obchody, restauracemi, uličkami a náměstími Starého města visí duch kosmopolitní kultivovanosti, odlišná – ale neméně zajímavá – kultura se odehrává kolem mnoha zdejších pivnic (Bierstuben). Město je velmi hrdé na své pivo, jehož historie je stará více jak 500 let.
Salzburg sice může ve srovnání s Vídní působit trochu svérázně a stísněně, má však také svoji mladou a energickou stránku, a to především díky zdejší univerzitě. Kolem řeky naleznete řadu hlučných barů a klubů, a také několik módních podniků v zóně kolem Muzea moderního umění.
Toto muzeum byste si rozhodně neměli nechat ujít: návštěvníci stoupají výtahem na vrchol jednoho z nejvyšších kopců u Salzburgu, kde naleznou mimořádnou kombinaci odvážných expozic; ty jsou příspěvkem nového uměleckého ředitele muzea. Na muzeum shlíží z ještě vyššího kopce úžasný salcburský hrad, pevnost Hohensalzburg, která je největší v Evropě a symbol města. Společně pak obě pamětihodnosti představují město, které si cení své minulosti a zároveň se dívá do budoucnosti.
Cestování do Salzburgu
Po silnici
Rakousko má vynikající síť dálnic, doprava jezdí po pravé straně a minimální věk pro řízení je 18 let. Maximální povolená rychlost je 130 km/h na dálnicích, 100 km/h na hlavních silnicích a 50 km/h v zastavěných oblastech. Řidiči musí mít ŘP vydaný v EU nebo mezinárodní ŘP. Pojištění třetí strany je povinné.
Řada horských silnic, tunelů, dálnic i hlavních silnic podléhá mýtnému. Dálniční známky (Autobahnvignette), které se musí přilepit na přední sklo, mají platnost 10 dní, 2 měsíce nebo 1 rok. Zakoupit je můžete v trafikách, na hraničních přechodech, na čerpacích stanicích nebo u automobilových klubů ARBÖ a ÖAMTC, které rovněž poskytují poruchovou službu.
Trasy: do Salzburgu se snadno dostanete po silnici ze všech směrů. Přímo do města vede několik dálnic (včetně A1 z Vídně a Lince a A2 a A10 ze Štýrského Hradce a Klagenfurtu); trasa 20 vede do Salzburgu ze severu a západu a trasa 159 z jihovýchodu.
Autobusy: Eurolines je hlavní dopravce, který spojuje Salzburg s řadou dalších měst v Evropě. Autobusové nádraží se nachází naproti Hlavnímu vlakovému nádraží.
Po železnici
Z Hlavního vlakového nádraží (Hauptbahnhof) v Salzburgu odjíždějí místní autobusy do různých částí města včetně Starého města (Altstadt); stanoviště taxi se nachází přímo před vchody. Na nádraží je k dispozici směnárna, skříňky na jízdní kola a úložné skříňky.
Společnost ÖBB provozuje nádraží Hauptbahnhof v Salzburku, které spojuje několik významných železničních tras s častými spoji ve směru východ-západ do/z Vídně, Mnichova, Innsbrucku a Curychu, a několika spojů na jih přes Alpy do Itálie.
Doba cesty: z Vídně 2 hodiny 30 minut, z Mnichova 1 hodina 45 minut.
Některé atrakce Salzburgu:
- Muzeum Salzburgu
- Muzeum moderního umění
- salzburské festivalové síně
- klášterní komplex sv. Petra (Stift Sankt Peter)
- Getreidegasse – nákupní ulice
- Mozartův rodný dům
- Salzburský dóm – katedrála
- Hohensalzburg – pevnost/hrad
- DomQuartier – muzeum
- Salzburg Residenz – muzeum umění v někdejší rezidenci arcibiskupa
- Vánoční trhy v Salzburgu