Secese v Šanghaji? Ano, je to tak. V tomto čínském velkoměstě můžete spatřit jedinečnou kombinaci secesního (art deco) a čínského stylu.
V Šanghaji můžete spatřit jednu z nejbohatších přehlídek secesní architektury na světě. Zdejší charakteristický styl tvořený směsí západních vlivů a „čínské secese“ prošel svým vrcholným obdobím ve 30. letech a dnes umožňuje nahlédnout do kulturních hnutí té doby.
V době od 20. do 40. let 20. století představovala Šanghaj směs Východu a Západu ve všech směrech, od módy po architekturu. Ve městě žil velký počet lidí ze Západu, především Britů, Američanů a Francouzů, kteří si v Šanghaji zřídili své oficiální diplomatické koncese (okrsky). Přestože tehdejší scéně dominovali zahraniční architekti, čínští absolventi studia architektury vracející se ze studia v zahraničí vytvořili originální čínský secesní/art deco styl, který zahrnoval tradiční čínské prohnuté okraje střech a další čínské motivy. Řada jejich budov se nachází na nábřeží Bund, což je mezinárodní okrsek s nejlépe zachovalou přehlídkou secesní koloniální architektury v Šanghaji. Čínskou secesi je možné spatřit i v dobové módě, od dámských účesů se graciézně zvlněnými vlasy, po vysoké rozparky ve svých hedvábných šatech šitých na míru (qipao), které umožňovaly lepší pohyblivost při tančení swingu a charlestonu.
Nábřeží Bund
Nábřeží Bund, které je pro Šanghaj ikonické, se objevilo jako filmové pozadí v řadě snímků, od bondovky Skyfall po Říši slunce od Stephena Spielberga (založenou na stejnojmenném autobiografickém románu spisovatele J.G. Ballarda, který v tomto období žil v Šanghaji). Úsek s koloniálními budovami na západním břehu (Puxi) je plný secesních motivů. K hlavním architektonickým zajímavostem patří hotel Waldorf Astoria Shanghai, který je známý svým honosným Dlouhým barem (Long Bar), Budova Čínské banky (Bank of China Building) a Budova Banky komunikací (Bank of Communications Building na Bund č. 14). Poslední secesní budovy zde byly vystavěny předtím, než byla v roce 1949 založena Čínská republika, což znamenalo konec koloniálního vlivu v Číně.
Řada nejslavnějších secesních staveb v Šanghaji je odkazem sira Victora Sassoona. Vlivný obchodník ze židovské rodiny v Bagdádu přenesl ve 20. letech obchodní říši své rodiny z Bombaje do Šanghaje a následně nechal vystavět mnoho zdejších secesních budov. K nejznámějším Sassoonovým budovám patří Fairmont Peace Hotel na severním konci nábřeží Bund. V období zlatého věku ve 30. letech hotel hostil celebrity, jako byl Charlie Chaplin nebo skladatel Noël Coward, a především nespočet diplomatů. Zajít si na silný drink za zvuků melodií z 30. let můžete do jazzového baru ve Fairmont Peace Hotelu, který skvěle vystihuje kouzlo té doby.
Budova čínské banky stojí hned vedle Fairmontu. Navrhl ji v roce 1937 čínský architekt Lu Qianshou a jedná se o skvělý příklad čínské kombinace prohnutých okrajů střech a přímých geometrických motivů. A na jižním konci nábřeží Bund se tyčí Swatch Art Peace Hotel s pozoruhodnými bohatě zdobenými secesními stropy. Příjemným zakončením odpoledne pak představuje čaj s občerstvením v hotelu Peninsula Shanghai. Ukrývá se zastrčený za rohem a navržen byl ve stylu echo deco, tj. nově postaven v roce 2009 ve stylu art deco.
Okrsek Francouzská koncese
Francouzská koncese, nepochybně nejznámější cizí koncese v Šanghaji, byla v koloniálním období na počátku 20. století spravována francouzskou vládou. Francouzská koncese si dodnes uchovává hodně z architektonického dědictví té doby včetně řady secesních staveb.
Okura Garden Hotel je někdejší Francouzský klub postavený v roce 1926. Interiéry hotelu jsou vyzdobeny krásnými secesními motivy, od zaoblených balkonů přes basreliéfy jazzového věku až k zábradlím. Taneční sál ukrývá úžasné vitrážové osvětlení, které sem bylo dovezeno z Paříže na vrcholu secesní éry.
Realitní říše sira Victora Sassoona zasahovala také do Francouzské koncese s Cathay Mansions a elitní Grosvenor House na Maoming Nanlu. Komplex dodnes přitahuje celebrity a diplomaty a dominuje svými secesními prvky panoramatu okrsku. Ve 30. letech se ve Francouzské koncesi nacházelo 33 kin promítajících filmy ze zlatého věku Hollywoodu. Mezi nimi také kino Cathay Theatre, které si uchovalo svoji nezaměnitelnou geometrickou fasádu, i když jeho interiér byl v 2003 kompletně zrenovován. Slovensko-maďarský architekt Ladislav (László) Hudec obohatil Šanghaj o více než 60 budov včetně mnoha secesních. Šanghajské muzeum umění a řemesel ve Francouzské koncesi bylo vybudováno v roce 1905 ve stylu francouzské renesance a uvnitř je možné spatřit spoustu secesních prvků.
Prohlídky města a jeho archiktury nabízí např. tyto společnosti: