Toronto může působit dojmem, že mezi ostatními významnými městy Kanady „hraje druhé housle“. Není tak pěkné jako Vancouver na západním pobřeží a ani nemá „cosi“ jako Montréal. Ale díky pozornosti, kterou Toronto přitáhlo prostřednictvím Panamerických her v roce 2015, ho dnes více lidí považuje za destinaci, která patří k nejlepším v zemi. Existuje mnoho důvodů pro návštěvu tohoto zvláštního, eklektického města a sedm atrakcí, které vystihují, proč máme Toronto rádi.
Nejodvážnější nové atrakce stále se vyvíjejícího, inovativního Toronta mají tendenci zůstat známy pouze v jeho okolí. Největší metropole Kanady se totiž zdržuje toho, aby se vychloubala svým bohatstvím, takže je Toronto nedoceněné a mnohými dosud neobjevené – alespoň zatím. Proto neváhejte a vydejte se poznávat toto velkoměsto dříve, než zbytek světa udělá totéž.
Hlavní turistické atrakce Kanady
Aga Khan Museum a Ismaili Centre
Oslnivě bílá, kubisticky hravá budova Muzea Aga Khan a Centra Ismaili (77 Wynford Dr) představuje intelektuální, umělecké a vědecké úspěchy islámského světa. Tento projekt za 300 mil. CAD s dvojitou povinností podtrhuje multikulturní reputaci Toronta a pluralitní agendu jejího mecenáše. Mezi více jak tisícovkou kusů k nejcennějším a nejvýznamnějším patří obrazy ze Šáhnáme (Perská kniha králů) z 16. století a nejstarší dochovaný rukopis Avicennova Kánonu medicíny (11. století). Pokud jde o mistrovská díla kulinářské povahy, navštivte zdejší Diwan Restaurant s elegantním tlumeným dvorem a odvážným menu, které vzdává hold Turecku, Íránu, severní Africe, centrální Asii a indickému subkontinentu.
Historic Distillery District
Prostředí jako z filmu v Historic Distillery District („Okrsku historických destilerií“), který je bez aut, zahrnuje přehlídku skvěle zachovalých viktoriánských skladištních budov. Za historickými fasádami se ukrývá labyrint s galeriemi, ateliéry a obchody s řemeslnými potravinami. V 19. století se zde (jak jméno napovídá) nacházely destilerie a dnes je zde příhodně umístěna Ontario Spring Water Sake Company (51 Gristmill Ln), kde se vyrábí japonské saké. Prohlédněte si lahve k prodeji, sedněte si k baru a dejte míchaný drink ze saké nebo přímo nama sake (nepasterizované saké). Také zde můžete sledovat proces destilování, při kterém se smíchá kalifornská rýže s vodou z regionu Muskoka; ta byla vybrána kvůli svojí podobnosti vodě v tokijském okrsku Fushimi, kde se vyrábí saké.
Hod sekyrkou
Od roku 1909, kdy podnikatel a magnát Thomas F. Ryan vynalezl bowling s 5 kuželkami, toho není moc, čím by Toronto přispělo oblasti rekreace – až dodneška. Ať už tomu říkáte nový sport nebo přechodný hipsterský výstřelek, podivné a úžasné umění házení sekyrkou dnes bere Toronto útokem. Team building? Rozlučka se svobodou? Nebo potřeba „vypustit páru“? Všichni jsou vítáni, aby se kolektivně věnovali házení sekyrkou na dřevěné terče umístěné na drahách podobných střelnici. Podivná zábava se natolik rozmáhá, že Battle Axe Throwing League (BATL Grounds; 33 Villiers St), která byla založena v roce 2006 na něčím dvorku, nedávno otevřela své třetí místo: sklad o rozloze 650 m² hned vedle vlakové nádraží Union Station (druhé místo představuje vzdušný prostor v oblasti West End). Když sem přijdete kdykoli večer, najdete obyčejně oblečené lidi většinou něco přes 20, kteří trénují, soutěží a pozorují ostatní. A v případě, že ještě nejste úplně nadšení, tak si můžete si přinést vlastní pivo (pouze plechovky).
Kensington Market
Toronto má dynamickou kulinářskou scénu, která zdůrazňuje nejvyhledávanější hity světové kuchyně, od kuchyně hakka (původem z Taiwanu) po venezuelskou a etiopskou, s pár osobitými hybridy. K nim patří např. jamajsko–italský Rasta Pasta (61 Kensington Ave), maličký podnik s lákavými fusion pokrmy, jako je kuře jerk v panini. Po obědě se vydejte procházet po okolním okrsku, etnicky rozmanitém a bohémském okrsku Kensington Market s obchody s vonícím kořením, stánky přetékajícími plodinami a etnickými prodejními okénky s jídlem. Seznamte se s posledním „novým severským“ šílenstvím ve Fika (28 Kensington Ave), kde se můžete posilnit pečivem s anýzovou vůní spolu s Fika latte (espresso a mléko ochucené hořkým kardamomovým likérem a skořicí).
Torontská zoo
Trvale nejoblíbenější atrakcí pro děti je Toronto Zoo (Meadowvale Rd), která se nachází v krásném prostředí zeleného údolí řeky Rouge River. V novém interpretačním centru můžete vidět nejnovější příspěvky v zoo, které rozšíříly nabídku více jak 5000 zvířat, která v zoo žijí. Poté se můžete podívat na nové extrémní dobrodružné sporty, jako je TundraAir: jedná se o zipline, na níž pojedete nad vlky arktickými, ledními medvědy a soby caribou. Pokud se Vám tu natolik zalíbí, že budete chtít zůstat přes noc, můžete se přidat k táborníkům v Serengeti Bush Camp v Africké savaně, kteří přespávají v autentických afrických stanech.
Toronto pro děti
Sice není první na světě, ale nejnovější Legoland na severní straně města je jediné místo, kde uvidíte celé jižní Ontario vybudované z lego kostek, od od zápasu Javorových listů na stadionu Air Canada Centre/Scotiabank Arena až po miniaturní loď Maid of the Mist pod Niagarskými vodopády (ruční vytvoření rozsáhlého 3D modelu krajiny vyžadovalo více jak 5000 hodin práce a 1,5 mil. kostek). Legoland je vhodný především pro menší děti, které můžete nechat volně v Lego Construction Zone, podívat si, kolik váží v kostkách lego nebo jak se lego vyrábí při prohlídce továrny. Větší děti mohou zamířit o něco dále do zábavního parku Canada’s Wonderland (9580 Jane St) s horskými drahami, pohyblivými dinosaury a novým tobogánem s oscilačními trychtýři a ostrými zatáčkami.
Edgewalk na CN Tower
Pro město ikonická je věž CN Tower, která dominuje jeho panoramatu. Kromě fantastických výhledů 360°, které sem přitahují davy, dnes přitahuje pozornost také její novější atrakce, Edgewalk. V oranžových kombinézách do každého počasí můžete obejít dokola s volnýma rukama (ale připoutáni postrojem) po venkovní plošině, která vyčnívá do vzduchu v horní části věže ve výšce 116 pater (356 m). Až budete zpět na zemi a Váš tep se zklidní, nenechte si ujít návštěvu akvária Ripley’s Aquarium hned vedle. V Dangerous Lagoon najdete pojízdný chodník, který Vás proveze dlouhým tunelem obklopeným na všech stranách žraloky a rejnoky.
13 aktivit pro milovníky adrenalinu
Jak se tam dostat
Na cestování do Torontské zoo a Legolandu přijde vhod auto; půjčovny vozů najdete na letištích Pearson Airport a City Airport. Druhé z nich se nachází na ostrově nedaleko centra, takže vyžaduje krátkou (bezplatnou) plavbu městským trajektem.
Cestování ve městě
Když budete chtít navštívit Historic Distillery District, Kensington Market a CN Tower, můžete použít metro nebo tramvaj. Ke komplexu Aga Khan a BATL se dostanete autobusem. Vlaky, busy a tramvaje (3 CAD za 1 cestu) obvykle jezdí každých 5–10 minut, kromě neděle, kdy jsou časové rozestupy a něco delší.