Šefčovič: Svět v Davosu přivítal, že Evropa je opět silná

Šefčovič: Svět v Davosu přivítal, že Evropa je opět silná 1

Přítomnost v Davosu využil i na sérii prezentací politik EU

DAVOS. Byl to „evropský týden“, označil jednání z uplynulých dní na Světovém ekonomickém fóru v Davosu místopředseda Evropské komise pro Energetickou unii Maroš Šefčovič, který byl součástí širší delegace představitelů exekutivy EU na tomto prestižním akcí.

Evropa je zpět

Podle slov slovenského eurokomisaře hlavní odkaz byl, že „Evropa je zpět“, což mezinárodní partneři přivítali i proto, že Evropa přispívá do pozitivního hledání mezinárodního konsenzu, což vždy pomáhá při řešení globálních výzev.

Upozornil, že tématem fóra bylo – jak hledat společnou budoucnost ve roztříštěném světě, přičemž EU je důležitý hráč, neboť její ekonomika roste rychleji než americká, je lídrem v boji proti klimatickým změnám a mnohé technologické inovace přicházejí z Evropy, což zvyšuje kredit a pozici EU .

„Velké světové ekonomiky si pozorně všímají, co se děje v EU a naše trvání na férovém a spravedlivém obchodu a sociálnější globalizaci rezonuje dobře ve světě,“ vysvětlil Šefčovič, podle kterého narůstá zájem o urychlení jednání o uzavření obchodních dohod prakticky se všemi většími ekonomikami světa .

Jednal i o plynu

Místopředseda EK připomněl, že letošní ekonomické fórum bylo bohaté na oficiální a neformální setkání. Oficiální jednal s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenko, s gruzínským premiérem Giorgim Kvirikašvilim is ruským ministrem energetiky Alexandrem Novakem.

I o budoucnosti tranzitu plynu přes Ukrajinu po očekávaném oznámení Stockholmské arbitráže, kde se chce Šefčovič co nejrychleji setkat s ukrajinskou a ruskou stranou a prodiskutovat kontinuitu dodávek ruského plynu do Evropy a jeho tranzit přes Ukrajinu i po roce 2019.

Elektromobilita

Přítomnost v Davosu využil i na sérii prezentací politik EU v oblasti čisté mobility a elektromobility a jejich dopadu na modernizaci hospodářství a inovace. Zdůraznil velký zájem účastníků fóra o tuto oblast, včetně zájmu o evropskou „alianci pro baterie“.

Neboť už i velké automobilky chtějí tuto technologii na území EU, neboť poptávka po bateriích má mít v Evropě po roce 2025 hodnotu kolem 250 miliard eur ročně, což znamená vybudovat v Evropě nejméně deset „gigafabrík“ vyrábějících moderní a výkonné baterky.

Šefčovič zájemců informoval o tom, že Evropská investiční banka (EIB) chystá první sdělení o podpoře pro švédskou firmu Nortvolt, která chce spustit pilotní výrobu baterií a zvažuje se i finanční pomoc pro německou firmu Terra E. Podle jeho slov Eurokomise během Mezinárodních průmyslových dní v Bruselu (18.-22.3.) oznámí cestovní mapu o tom, jak hodlá postupovat v tomto oboru.

Šefčovič odmítl názory, že ekonomické fórum v Davosu je již „zastaralý“ nebo „neúčinný“ formát. Upozornil, že každý rok přichází více a více šéfů vlád a států a nejvyšších představitelů korporací, přičemž tento rok byl z tohoto pohledu rekordní. Do Davosu ve čtvrtek zavítal i americký prezident Donald Trump.

„Ten fakt, že na malém prostoru je taková koncentrace lidí, kteří mají velkou zodpovědnost, ať už národní nebo mezinárodní, umožňuje intenzivní navazování kontaktů a vyměňování si zkušeností, prezentaci politik s cílem hledat partnery a spojence,“ popsal situaci Šefčovič v rozhovoru pro TASR .