Finsko je stále relativně málo známý kout Evropy, od měst kypících aktivitou, jako jsou Helsinki a Turku, až po hlubiny tajgy a řídce osídlená vnější souostroví. Důvodem je zřejmě skutečnost, že leží tak daleko od obvyklých turistických tras, ale spousta kulturních a historických atrakcí v zemi, spolu s její čistou přírodou vytvářejí ideální destinaci. Jezera, kopce, řeky, rozlehlé oblasti divočiny a k tomu jistý sněh v zimě tvoří severskou destinaci skvělou pro zimní i letní sportovní aktivity. Helsinki představují hlavní vstupní bod pro většinu návštěvníků Finska. Rušný baltský přístav je místem, kde naleznete nejvýznamnější muzea, a také architekturu od proslulých finských architektů, jako je Eliel Saarinen, který navrhl vlakové nádraží v Helsinkách, mezník rané moderní architektury. Z Helsinek snadno dostupná jsou půvabná města Turku a Porvoo. Ale byla by škoda omezit svoji návštěvu pouze na pobřeží Baltského moře, když v otevřené krásné krajině láká tolik možností. Na východě se nacházejí finská jezera a na severu leží rozsáhlá oblast za polárním kruhem, země půlnočního slunce, polární záře a vynikajících příležitostí pro zimní sporty. Ať už se sem vydáte v zimě nebo v létě, Finsko nabízí spoustu možností aktivit.
Pevnost Suomenlinna
Suomenlinna, jedna z největších mořských pevností na světě, pochází z 18. století a je vzdálena jen 15 minut trajektem od helsinského Tržního náměstí (je to miniplavba, která navíc skýtá pěkné výhledy na město). Až budete na místě, zjistíte, že byste zdejším atrakcím a aktivitám mohli věnovat celý den. Impozantní opevnění, které je dnes na seznamu památek UNESCO, bylo zbudováno v roce 1847 Švédy (Finsko v té době bylo švédským teritoriem), kteří chtěli odradit Rusy (ty však neodradili a později obsadili pevnost i Finsko). Začít můžete audiovizuálním programem v návštěvnickém centru (v angličtině), kde se zábavným způsobem seznámíte s historií; poté si prohlédněte hradby, tunely a muzea a projděte se po stezkách vedoucích po krásném ostrově. Také se můžete přihlásit na komentovanou pěší prohlídku, kde se dozvíte více o pevnosti a jejích četných atrakcích. K nim patří ponorka Vesikko (250 tun), kterou používalo finské námořnictvo od roku 1936 až do konce II. světové války. Muzeum Ehrensvärd seznamuje s nejstarším švédským obdobím země a Muzeum panenek a hraček vystavuje panenky, domečky pro ně a další hračky ve staré ruské vile. V různých budovách jsou umístěny ateliéry a obchody sklářů, hrnčířů a dalších řemeslníků, a v létě můžete zajít na večerní taneční a hudební představení v Letním divadle Suomenlinna.
Tržní náměstí (Kauppatori) a park Esplanadi
Helsinský přístav je nedílnou součástí města a shlížejí na něj nejznámější stavby Helsinek. Také se jedná o oblíbené místo setkávání s trhem pod širým nebem, kde své zboží nabízejí nejen řemeslníci, ale také místní farmáři, výrobci potravin a rybáři (ti prodávají přímo ze svých lodí). Možná ucítíte vůni lososa připravovaného na ohni z cedrových prken vedle lodí nebo – v závislosti na sezóně – spatříte zralé bobulové ovoce všech barev nebo košíky s nasbíranými lesními houbami. Historická tržnice z roku 1889 skýtá přístřeší dalším prodejcům potravin, ale venkovní trh je celoroční tradice (v zimě ho chrání plachty a stany). Otevřený prostor parku Esplanadi, který se táhne od jedné strany Tržního náměstí, představuje místo, kde se za letních večerů shromažďuje snad celé město. Promenáda lemovaná stromy je lemována elegantními budovami a v pavilonu je umístěna restaurace Kappeli, jejíž terasa je oblíbená především večer, kdy se na pódiu konají koncerty. Na fontáně, která je dalším dílem architekta Eliela Saarinena, se tyčí socha ženy Havis Amanda považovaná za symbol Helsinek. Nejoriginálnějším helsinským muzeem je však Street Museum, muzeum přímo v ulicích, které stoupají od Tržního náměstí k Senátnímu náměstí; v jednom bloku ukazuje vývoj od začátku 18. století do 30. let 20. století a se s každou érou mění dlažba, pouliční osvětlení, poštovní schránky a telefonní budky.
Rovaniemi a polární oblast
Severním Finskem prochází polární kruh a město Rovaniemi leží přímo na něm, takže se může považovat za Vstupní bránu Arktidy. V létě to znamená proslulé půlnoční slunce. Zatímco v Rovaniemi zůstává v době letního slunovratu slunce nad horizontem celých 24 hodin, od konce května do začátku srpna nikdy nezapadne tak, aby byla úplná tma. Místní si během těchto Bílých nocí užívají skvělých venkovních aktivit a turisté jsou vítáni, aby se přidali. Rovaniemi je centrem rozsáhlé přírodní oblasti s rychlými řekami pro plavbu na kanoi, plavání nebo rybaření, a se stezkami kolem pro pěší turisty a cyklisty. Město je ale ve světě známé především jako domov Santa Clause, který bydlí přímo na polárním kruhu ve své vesnici Santa Claus Village. Také zde můžete potkat soba nebo navštívit sámskou sobí farmu. Pokud se budete chtít dozvědět více o kultuře Laponska a přírodní historii, meteorologii a geologii Arktidy, navštivte zajímavé Muzeum vědy Arktikum.
Kostely v Helsinkách
K hlavním pamětihodnostem Helsinek patří tři kostely, z toho dvě katedrály a jeden mezník moderní architektury. Pravoslavný Chrám Zesnutí Bohorodičky (Uspenski) se tyčí nad východní částí přístavu a jeho 13 věží se zelenou střechou je zakončeno zlatými kopulemi. Jedná se o největší pravoslavný kostel v západní Evropě, jehož interiér září zlatem a je vyzdoben ikonami, kříži, oltáři a bohatě zdobenými oblouky. Katedrála slouží početné ruské menšině žijící v Helsinkách a návštěvníci jsou zde vítání. Na kopci přímo za přístavem se tyčí stavba viditelná především pro ty, kdo připlouvají do Helsinek po moři, obrovská neoklasicistická luteránská katedrála, která působí, jakoby stála na střechách budov kolem přístavu. Vysoká zelená kopule a široké schody katedrály z počátku 19. století tvoří majestátní ústřední bod Senátního náměstí. Budovy kolem náměstí tvoří harmonický uzavřený celek a jedno z nejkrásnějších veřejných náměstí v Evropě. Často zde probíhají oslavy a začínají průvody městem. V prosinci se celé náměstí zaplní boudami (při vánočním trzích), kde se prodávají místní řemeslné výrobky a sváteční potraviny. Zatímco tyto dva kostely se pevně drží tradic své denominace, kostel Temppeliaukio (foto) představuje architektonický experiment, kdy je vytesán do masivní skály na relativně malé ploše v centru města. Navrhli ho architekti Timo a Tuomo Suomalainen tak, že má zaoblenou střechu ze splétané mědi podpíranou betonovými paprsky. Kombinace mědi a kamene vytváří pozoruhodnou akustiku, takže se jedná o oblíbené místo pro konání koncertů hudby různých stylů.
.
Lyžování nebo projížďka na saních tažených psy
V zimě je polární oblast rájem pro lyžaře a další milovníky sněhu a zimních sportů. Můžete se projet po zamrzlých jezerech a navštívit sámskou (laponskou) vesnici při safari se psím spřežením, naučit se řídit sáně tažené soby, chodit na sněžnicích nebo vyrazit na běžkách, přičemž budete pozorovat fantastickou polární záři. Vyznavači sjezdového lyžování míří asi 170 km severně od Rovaniemi do Levi, centra zimních radovánek s kilometry krásných tras pro severské lyžování, osvětlených pro noční lyžování. V největší oblasti pro sjezdové lyžování v zemi najdete rovněž sjezdovky a další lyžařské svahy. Řada hotelů v Levi má pokoje/buňky s proskleným stropem, aby hosté mohli pozorovat polární záři. Pohodlný Levi Hotel Spa 4* je vzdálen 5 minut pěšky od lyžařského resortu, kde si můžete vypůjčit vybavení. Přímo v hotelovém resortu naleznete sauny, bazény na plavání, venkovní vany s horkou vodou, bowling a dětské hřiště.
Akční nabídka ubytování Levi Hotel Spa
Hotel Kakslauttanen – polární záře pod skleněným iglú
.
Navštivte okrsek designu
Helsinki, epicentrum moderního skandinávského designu, mají celý okrsek věnovaný ateliérům, galeriím a starožitnictvím zaměřeným na finské designéry a jejich práci. Ať už budete nakupovat nebo se jen dívat, pár hodin v okrsku Vám umožní poznat tuto dynamickou stránku finského umění a kultury. Design District Helsinki přivádí kreativní lidi do centrálních okrsků Punavuori, Kaartinkaupunki, Kamppi a Ullanlinna, kde najdete butiky, galerie a ateliéry věnované současnému designu v módě, špercích, nábytku, nádobí a předmětech každodenní potřeby. Kromě obchodů si můžete domluvit návštěvu designerského ateliéru, jako je Raaka Rå (bio keramika) nebo Paja (designové šperky) a podívat se na řemeslníky při práci; kontaktovat je můžete na stránkách Design District. Naleznete zde také obchody specializující se na starožitnosti v oblasti designu a na retro finský design, jako je Art.fi a Artek 2nd Cycle. Celkový přehled (a skvělou příležitost k nakupování) Vám poskytne Design Forum Finland na nám. Erottajankatu, kde vystavují to nejlepší z finského designu, vše od nádobí až po svorky na papír. Budete-li se chtít podívat na vývoj finského designu a řemesel a na některé vynikající příklady z minulosti, navštivte Muzeum designu v okrsku Kaartinkaupunki.
Pozorování polární záře
Pro většinu lidí je spatření polární záře jedinečný životní zážitek. Finsko přitom patří k nejlepším místům na světě, kde můžete pozorovat tyto světelné závoje vlající na obloze. I když je někdy možné je vidět i v jižních oblastech země, nejlepší místo pro jejich pozorování představuje region blízko severního polárního kruhu. Od září do března zde návštěvníci mají téměř zaručeno (pokud je jasno), že spatří nebeskou světelnou show. Široká škála hotelů na severu se zaměřuje přímo na lidi, kteří chtějí vidět auroru borealis. Kromě toho Finský meteorologický institut umožňuje bezplatné zasílání upozornění na polární záři emailem.
Souostroví Åland
Ålandy (Åland) jsou autonomní souostroví ležící mezi Švédskem a Finskem. Převážně švédsky hovořící finská provincie Åland je tvořena několika velkými ostrovy a téměř 10 000 menšími. Åland má přitom jedinečnou historii. Švédové souostroví postoupili Rusům v roce 1809. V roce 1854 obsadila ostrovy spojená britsko-francouzská flotila a zničila zdejší pevnost. Poté bylo celé souostroví demilitarizováno, což platí dodnes. V souostroví Åland žije asi 27 500 lidí, z nichž asi 11 000 v největším městě Mariehamn. Hlavním oborem na ostrovech vždy byla lodní doprava a obchod, takže za návštěvu stojí Námořní muzeum, Muzejní loď Pommern a Námořní čtvrť (Sjökvarteret) v Mariehamnu, abyste pochopili pozoruhodnou námořní historii ostrovů. Za pozornost stojí rovněž Muzeum pod širým nebem Jan Karlsgården v Kastelholmu, kde můžete vidět, jak vypadala typická farma na ostrově kolem roku 1890. Avšak velkým lákadlem souostroví je dnes čistá příroda a krásná krajina. V předvečer letního slunovratu se na Ålandu konají mohutné starobylé oslavy na počest nejdelšího dne v roce. Díky krásné krajině a výhledům na moře je rovněž oblíbeným cílem umělců, a jejich ateliéry a galerie jsou vyhledávány turisty, kteří sem připlouvají lodí z Turku a Stockholmu.
Nellim u finského jezera Inari
Město Turku
Turku na jihozápadě Finska, nejstarší město v zemi a do roku 1812 metropole, leží u Botnického zálivu v ústí řeky Aurajoki. Turku se nalézá v oblasti, kde ve 12. století přistáli následovníci švédských Vikingů a vydali se dobýt a obsadit území dnešního Finska. Díky 800 historie je dnes Turku nejvíce tradiční středověké město ve Finsku, ale kromě krásných středověkých budov zde najdete také příklady secesní a moderní architektury, jako je Sibeliovo muzeum (níže) od architekta Woldemara Baeckmana. Řeka tvoří páteř města a je lemována historickými loděmi, z nichž některé byly proměněny v restaurace. V létě večer se místní shromažďují na jejích březích, zatímco v zimě se promění v obří kluziště. Na severovýchodní straně řeky leží Tržní náměstí (Kaupatori) s nákupním centrem a s pěkným pravoslavným kostelem. Na protějším břehu se nad Starým velkým náměstím tyčí středověká katedrála vysvěcená v roce 1290. Jedná se o mohutný cihlový kostel v pozdně románském stylu s gotickými a renesančními dodatky a s masivní věží vysokou 97 m, která dominuje panoramatu města. V době kolem letního slunovratu se koná Středověký festival, kdy soubor historických budov kolem starého náměstí znovu získá středověkou atmosféru díky stánkům řemeslníků a prodejcům jídla. O kousek dál od katedrály podél řeky najdete zakotvené dvě staré plachetnice: Suomen Joutsen (nyní cvičná loď pro námořníky) a Sigyn (poslední dochovaná dřevěná bárka sloužící pro obchodní plavby po moři). Obě jsou dnes v létě přístupné veřejnosti. Blíže k přístavu stojí hrad v Turku vybudovaný kolem roku 1300 na tehdy ostrově v ústí řeky. Rozšířen byl v 16.-17. století a dnes je v něm umístěno Historické muzeum v Turku. Pokud Vás zajímá, jak vypadalo Turku na počátku 19. století, projděte se ulicemi, které představují Muzeum řemesel Luostarinmäki, celý okrsek se 40 obytnými domy, které se jako jediné zachovaly po požáru Turku v roce 1827. Dnes představují muzejní vesnici a v domech a dílnách působí řemeslníci, kteří předvádějí dobová řemesla.
.
Město Porvoo
Druhé největší finské město je Porvoo vzdálené 48 km od Helsinek. Sahá od malebného nábřeží s červenými dřevěnými domky přes půvabnou změť starých ulic a okrových dřevěných budov až ke středověké katedrále na kopci. Jejím nejzajímavějším prvkem je zdobený pult z roku 1764 a obrazy na stěnách pocházející z 15. století. Mezi řekou a katedrálou leží Tržní náměstí se dvěma muzei, která stojí za návštěvu. V jednom najdete expozice zabývající se místní historií a další, Muzeum Edelfelt-Vallgren, by měli navštívit především ti, kdo se zajímají o secesní hnutí. Uvnitř mohou spatřit nábytek, keramiku a další díla několika umělců, kteří zde na přelomu 19. a 20. století tvořili uměleckou kolonii. Porvoo je dodnes známé svými řemeslnými výrobky, takže si nechte čas na procházení ateliérů a obchodů. V létě se můžete dostat z Helsinek do Porvoo lodí.
Město Hämeenlinna
Tak jako mnoho finských měst i Hämeenlinna započala svoji existenci kolem hradu, v tomto případě hradu Tavastehus/Häme z 13. století; jeho typické opevnění z červených cihel je na předním místě mezi atrakcemi Hämeenlinny. K dalším místům, která byste si neměli nechat ujít, patří Přírodní rezervace Aulanko. Je to částečně zahradní park a částečně lesní rezervace, první Národní městský park ve Finsku. Park v anglickém stylu byl zbudován mezi lety 1883 a 1938, a kromě pěší turistiky po jeho dobře udržovaných stezkách mezi exotickými i místními stromy můžete vylézt na kamennou věž vysokou 30 m na kopci Aulangonvuori, odkud budete mít výhledy na typickou finskou krajinu s lesy a jezerem. Na přírodní stezce kolem jezera Joutsenlampi můžete spatřit více jak 50 různých druhů stromů a keřů. V parku se rovněž nacházejí dva historické pavilony a ruiny hradu z konce 19. století. V Hämeenlinně se narodil známý finský skladatel Jean Sibelius (1865-1957) a severně od Tržního náměstí se nachází Sibeliovo muzeum; o něco dále je Sibeliův park a nedaleké Historické muzeum v Hämeenlinně.
Jak poznávat přirodu Finska odpovědně
Jezero Saimaa a město Savonlinna
Celá východní část Finska zahrnuje více moře než země. Díky doslova desítkám tisíc jezer, řek, bažin a rybníků představuje východní Finsko ráj pro vodní aktivity. Nejvýraznějším jezerem je obrovské Saimaa, „jezero tisíce ostrovů“ s rozlohou 1300 km2 (bez četných ostrovů). Celý jezerní systém je odvodňován řekou Vuoksi, která vytéká z jezera Saimaa na severu u města Imatra a pokračuje do Ladožského jezera v Rusku. Kopcovité břehy jezera a většina ostrovů jsou téměř úplně pokryty jehličnatými lesy, daleko na severu také březovými lesy. Nejvýznamnější město ve finském jezerním regionu je Savonlinna. Oblíbené lázeňské a rekreační letovisko vyrostlo kolem hradu Olavinlinna (1475) a jedná se o nejsevernější středověkou kamennou pevnost v Evropě, která se dochovala. Hrad, který byl krásně zrenovován, obsahuje řadu pěkných místností, k nimž patří Královský/Rytířský sál, Kongresový sál a Velký sál. Dochovaly se 3 mohutné kulaté věže a v jedné z nich, nazývané Kostelní věž, je umístěna malá kaple. Ve Velké baště se nachází letní kavárna. Východně od Savonlinny leží Kerimäki s největším dřevěným kostelem na světě. Když budete ve finské oblasti jezer, nutností je alespoň jeden lodní výlet. Ze Savonlinny míří lodní výlety do dalších měst na jezeře Saimaa, do Punkaharju s Centrem umění Retretti, které je největší v severských zemích, a ke klášterům Uusi Valamo a Lintula. Další možností je plavba po kanále Saimaa Canal to Vyborgu v Rusku u Baltského moře.
Ruská Arktida – Kolský poloostrov
Město Vaasa
Vaasa založená ve 14. století byla významným městem v době, kdy Finsku vládli Švédové. Původní město shořelo v roce 1852 a poté bylo přesunuto 6 km na severozápad k lepšímu přístavu. Ruiny starého města dnes tvoří obrovský park (Vanha Vaasa, Gamla Vasa). Ve městě žije asi 34 % švédsky hovořících obyvatel a uchovává si mnoho vazeb se Švédskem. Velké Tržní náměstí, lemované řadou kaváren, restaurací a obchodů, je centrem života ve městě. Poklidné město nabízí spoustu atrakcí. Návštěvníci se mohou procházet po nábřeží, které začíná u města a táhne se celé kilometry podél pobřeží. K dalším atrakcím patří Muzeum moderního umění Kuntsi v přístavu, Muzeum oblasti Pohjanmaa (Ostrobothnia), Přírodní centrum Terranova Kvarken, Muzeum umění Tikanoja a Námořní muzeum ve Vaasa. Východně od centra města leží na ostrově Tropiclandia, tropické spa a akvapark ve vyhřívaném dómu s mnoha bazény, skluzavkami a saunami. Jižně Vaasy se nachází známý kráter Söderfjärden vytvořený při pádu meteoritu před miliony let. Severně odtud pak najdete Národní park Kvarken, divoké souostroví s mnoha příležitostmi pro skvělé pěší túry a pozorování ptactva. Ve Vaase se koná řada významných kulturních akcí, jako je Night of the Arts („Noc umění“), Korsholm Music Festival (festival komorní hudby) a Vaasa Choir Festival. Vaasa je prý nejslunečnější město ve Finsku, kde můžete nasávat sluneční paprsky na mnoha plážích.
.
Město Tampere
Tampere, které bylo založeno v roce 1779 jako průmyslové sídlo, je třetí největší město Finska, ale přitom nepůsobí jako velké centrum. Leží mezi dvěma jezery, Näsijärvi na severu a Pyhäjärvi na jihu, která spojuje řeka/kanál Tammerkoski s peřejemi o délce necelý 1 km. Kromě průmyslu je Tampere rovněž proslulé svým kulturním životem s divadlem pod širým nebem a častými festivaly. K nim patří listopadový Tampere Jazz Happening, který se koná už více jak 35 let a vystupují při něm světově proslulí jazzoví hudebníci v malých podnicích a klubech po celém městě. Muzeum Vapriikki zahrnuje Muzeum přírodní historie a další expozice. Za pozornost stojí tři kostely: katedrála v Tampere je známá především díky svým nezvyklým obrazům a freskám zobrazujícím kostlivce v černých kápích, které na počátku 20. století vytvořil finský symbolistický malíř Hugo Simberg. Kostel Kaleva, vysoká betonová budova z 60. let 20. století, má půdorys ve tvaru ryby, starého křesťanského symbolu. Cihlový pravoslavný Chrám sv. Alexandra Něvského a sv. Mikuláše se zelenými kopulemi ukrývá honosně zdobený interiér.
Národní park Lemmenjoki
Pokud toužíte po zážitcích z arktické divočiny, vydejte se do Národního parku Lemmenjoki. Oblast tajgy tvoří největší národní park v zemi a jeden z nejrozsáhlejších úseků divočiny v celé Evropě, který pokrývá více jak 2589 km2. Milovníci pěší turistiky zde naleznou stovky kilometrů značených stezek, chatky v divočině přístupné zdarma, a také sofistikovanější chatky k pronájmu vybavené saunou a ohništi. Řeka Lemmenjoki představuje velkolepý pohled, jak plyne z kopců do krásného údolí s vysokými borovicemi. Návštěvníci si zde mohou pronajmout loď nebo se vydat na organizovaný výlet. Spatřit můžete medvěda hnědého, vlka, orla skalního, a také losy a soby.
Město Oulu
Pěkné malé město Oulu leží u severního konce Botnického zálivu v ústí řeky Oulujoki. Začalo jako vesnice kolem hradu konce 16. století, který nechal postavit švédský král Jan III. na ostrově Linnansaari v ústí Oulujoki. Na severním konci rušné ulice Kirkkokatu stojí katedrála vybudovaná v letech 1770-1772. Na severním konci Kirkkokatu se nachází můstek vedoucí na krásný ostrov Ainola, kde najdete park a Provinční muzeum. Dále na sever je Botanická zahrada a na ostrově Hupisaari letní divadlo. Další oblíbenou turistickou atrakcí je Centrum vědy Tietomaa východně od Botanické zahrady v Oulu. V létě můžete strávit čas na Tržním náměstí u šálku kávy a klasického finského pečiva. Pár kilometrů od Oulujoki leží ostrov Turkansaari, který byl kdysi domovem ruských obchodníků ve městě a dnes je zde muzeum pod širým nebem.