Přestože se Turín (Torino) ve 20. století proslavil především jako průmyslové centrum Itálie, je to elegantní a půvabné město se širokými třídami, jehož náměstí lemují budovy s arkádami. Dlouho předtím, než začal být spojován se značkami Fiat a Lancia, byl Turín sídlem mocné dynastie Savojských, kteří byli rozhodnutí ze své metropole učinit rivala Paříže nebo Vídně. Samé centrum města proto tvoří jejich paláce a vzhled města je odkazem barokních architektů Guarina Guariniho a Filippa Juvarry (17. století). Metropole severoitalského regionu Piedmont má geometrické uspořádání, které svědčí o jeho římských počátcích, a impozantní brána z doby císaře Augusta dnes patří k vyhledávaným turistickým atrakcím. Po francouzské okupaci pod vedením Napoleona v letech 1798-1814 se Turín stal centrem hnutí za sjednocení Itálie, což je doba označovaná jako Risorgimento, kdy ve zdejších kavárnách probíhaly diskuze a plány. Centrum města tvoří široké nám. Piazza Castello, na jedné straně ohraničené budovou Palazzo Reale a uprostřed s Palazzo Madama. Odtud vede Via Po, široká třída s arkádami, k nám. Piazza Vittorio Veneto a k řece Pád.
Egyptské muzeum
Prohlídka egyptského umění a mumií působí jako méně obvyklá aktivita při návštěvě italského Turína, ale lepší egyptskou sbírku nenajdete nikde mimo Káhiru a jedná se o nejnavštěvovanější atrakci Turína. V budově Palazzo dell’Accademia delle Scienze je umístěno Egyptské muzeum (Museo Egizio), jehož sbírky byly založeny v roce 1824, když král Karel Felix Sardinský získal 5268 artefaktů z vykopávek v Egyptě. Ty byly později doplněny dalšími expedicemi a dnes sbírky obsahují sochy bohů a faraonů Nové říše včetně Ramesese II. a Thutmose III. spolu s papyry, malovanými textiliemi, soškami vešebt včetně bedny na ně, dále s kanopami, mumiemi, sarkofágy a s 2 hrobovými komorami ze starověkých Théb (Luxoru).
Adresa: Via Accademia delle Scienze 6, Turín
Turínská katedrála s Turínským plátnem
Vedle Palazzo Reale se nachází katedrála sv. Jana Křtitele, první příklad renesanční architektury v Turíně vybudovaný v letech 1492-1498. Hlavní atrakcí katedrály je tzv. Turínské plátno (Santa Sindone), které je však vystaveno pouze zřídka a jinak uchováváno v neprůstřelném, ohnivzdorném trezoru s řízenou klimatizací, umístěném za oltářem v levé chrámové lodi. Replika v životní velikosti je k vidění zavěšená v severní uličce katedrály. Turínské plátno je možná nejzkoumanější a nejkontroverznější artefakt světa, ale i přes všechny studie a výzkum se nikdy neprokázalo (ani nebylo vyvráceno), zda se jedná o pohřební rubáš ukřižovaného Krista.
Adresa: Piazza San Giovanni, Turín
Mole Antonelliana – Národní filmové muzeum
Z nám. Piazza Castello vede třída Via Po s arkádami na nám. Piazza Vittorio Veneto a k řece Pád (Po). Severně od Via Po se tyčí obří budova Antonelliana, kterou započal architekt Alessandro Antonelli v roce 1863 jako synagogu, s věží vysokou 168 m doplněnou v letech 1878-1880. Jedná se o nejvýraznější monument panoramatu Turína, ale věž také nabízí fantastické 360° výhledy na město, na okolní kopce a Savojské Alpy. Jízda nahoru proskleným výtahem je zážitek, na jaký nezapomenete: skýtá pozoruhodný a závratný pohled na Národní filmové muzeum (Museo Nazionale del Cinema), které zabírá interiér budovy. Muzeum nejlépe popsal jeho designér François Confino jako „úplné ponoření se do světa obrazů v pohybu a fikce“. Muzeum ocení i ti, kdo se jinak o film příliš nezajímají, ale je možné pouze vyjet výtahem nahoru za poplatek, který nespadá do vstupného do muzea.
Adresa: Via Montebello 20, Turín
Stadion Juventus
Vyhrazen pro fotbalové fanoušky a nezbytná zastávka pro příznivce Juventusu Turín: stadion se oficiálně jmenuje Allianz Stadium, ale v Turíně je znám jen jako Stadion. Navštívit zde můžete muzeum klubu a vydat se na komentovanou prohlídku zařízení, kde můžete vidět šatny, press box a hřiště samotné (ale ne sedět na tribuně). Prohlídky bývají v angličtině a také expozice v muzeu mají popisky anglicky. Můžete vidět místnost s trofejemi, uniformy a dresy, memorabilie a film o týmu a jeho fanoušcích. Obchod pak nabízí suvenýry spojené s Juventusem. Pamatujte však na to, že do muzea a na stadion se platí vstupenky zvlášť (podle tarifu), takže jedna neplatí pro vstup do druhé atrakce.
Adresa: Corso Gaetano Scirea 50, Turín
Národní automobilové muzeum
Národní automobilové muzeum (Museo Nazionale dell’Automobile) skýtá komplexní přehled vývoje motorových vozidel se speciálním ohledem na turínské automobilky, ale rozhodně se neomezuje jen na ně. Sbírka starožitných a klasických automobilů je vynikající a multimediální expozice vyprávějí jejich příběhy a zároveň dávají automobily do společenského a kulturního kontextu. Mezi vozy, které zde uvidíte, je několik modelů FIAT a Alfa Romeo, plus italští výrobci Ferrari, Lancia, Maserati, Autobianchi a Bugatti. Naleznete zde však také ukázku vozů Jaguar, Rolls Royce, Mercedes Benz a dokonce i Packard Super 8 a BMW Isetta.
Adresa: Corso Unità d’Italia 40, Turín
Královský palác a Královská zbrojnice
Celou jednu stranu velkého náměstí Piazza Castello v centru Turína zabírá dřívější Královský palác, relativně strohá budova ze 17. století, alespoň při pohledu zvenčí. Ale když vstoupíte dovnitř, oslní Vás Apartmán Madama Felicità a 26 honosně vyzdobených Královských (státních) apartmánů (Reali Appartamenti). V pravém křídle se nachází někdejší Královská zbrojnice (Armeria Reale), která obsahuje jednu z největších sbírek zbraní a zbroje v Evropě, s kompletními brněními a dalšími artefakty z doby od 15. do 19. století. Knihovna, která má oddělený vchod vlevo, patří k nejpůsobivějším v Itálii. Za budovou Palazzo Reale leží krásné Královské zahrady (Giardini Reali), v jejichž rohu (se vchodem z ul. Corso Regina Margherita) se nalézá Muzeum starověku plné archeologických nálezů z okolí od pravěku až po římské období.
Adresa: Piazzetta Reale, Turín
Náměstí Piazza San Carlo
Turín je město s krásnými náměstími a třídami, ale všechny je předčí náměstí Piazza San Carlo obklopené arkádami a na jednom konci s kostely Santa Cristina a San Carlo Borromeo. Pod arkádami se ukrývají obchody patřící k nejstylovějším ve městě a historické kavárny, kde bylo v polovině 19. století organizováno italské Risorgimento. Uprostřed náměstí stojí impozantní jezdecká socha vévody Emanuela Filiberta (1838), který jakoby koordinoval aktivity dole na náměstí. Na chodníku pod arkádami pak můžete spatřit díla (často právě vznikající) turínských výtvarných umělců. Kromě toho zde naleznete (tak jako pod arkádami na nedaleké ul. Via Po) možnosti nakupování patřící k nejoblíbenějším v Turíně.
Středověká vesnice a Parco del Valentino
Když si budete potřebovat odpočinout od honosných paláců a velkolepé architektury nebo když budete hledat aktivity zdarma, vydejte se k řece a projděte se dlouhým zeleným parkem nazývaným Parco Valentino. Zde najdete jednu z typických turínských atrakcí – kompletní středověkou vesnici, tedy nápaditý pohled na to, jak mohla vypadat, včetně hradu, dílen řemeslníků a obchodů. Borgo Medievale byla vybudována pro výstavu v roce 1884 a získala takovou oblibu místních, že je od té doby udržována jako součást parku. Řemeslníci a umělci zde prodávají své výrobky a převádějí dobová řemesla, zatímco o víkendech se tu často konají různé improvizované aktivity, takže se jedná o oblíbený cíl rodin s dětmi. Park leží na pěkném místě u řeky, v blízkosti historického a obchodního centra a dalších atrakcí města, jako je Botanická zahrada z roku 1729 a savojský renesanční hrad Castello del Valentino (1630-1660), takže je park oblíbeným místem místních i turistů. Také se jedná o dobré místo pro ty, kdo chtějí trávit volný čas aktivně: cesta Viale Virgilio je zcela bez aut a vede po celé délce parku, kolem restaurací shlížejících na řeku. Dále je zde molo pro čluny, kde můžete nasednout do prosklené lodi a vyplout po řece.
Adresa: Corso Massimo d’Azeglio, Turín
Palác Madama a Muzeum starověkého umění
Velký Palazzo Madama stojí osamoceně uprostřed náměstí Piazza Castello. Jeho jádro tvoří hrad z 13. století vybudovaný na zbytcích římské východní brány. Hrad byl zvětšen v 15. století a Filippo Juvarra ho v roce 1718 doplnil o západní průčelí, které představuje pěkný příklad piemontské barokní architektury, a o nádherné dvojité schodiště. Uvnitř se nachází Občanské muzeum starověkého umění (Museo Civico d’Arte Antica), kde můžete poznat historii a umělecké dědictví Turína, a to doslova od země nahoru. Začněte římskými základy se sbírkou středověkých kamenných prací, soch a šperků; v přízemí najdete hrad z 15. století a umění středověku a renesance, spolu s velkolepým schodištěm a středověkým nádvořím. V I. patře bohatě vybavené státní apartmány ze 17. a 18. století vystavují sbírky obrazů a dobového nábytku, zatímco v nejvyšším patře je umístěno dekorativní umění včetně keramiky, výrobků ze slonoviny, šperků, tkanin a skla z různých období.
Adresa: Piazza Castello, Turín
Kostel San Lorenzo
Neposuzujte kostel San Lorenzo vedle Palazzo Reale podle jeho zevnějšku – vstupte do barokního mistrovského díla (z let 1668-1680) od Guarina Guariniho a pohlédněte vzhůru. Architektonicky je San Lorenzo považován za jeden z velkolepých kostelů světa díky jeho nezvyklé a odvážné kopuli (dómu) a lucerně. Kulatý střed dómu je obklopen 8 zaoblenými apsidami a pod nimi protínajícími se žebry, která podpírají lucernu. Když budete stát přímo pod středem, symetrie a vzorec světla z oken působí téměř jako kaleidoskop. Všimněte si také okázalého barokního oltáře.
Adresa: Piazza Castello, Turín
Kostel Santuario di Santa Maria Consolatrice (La Consolata)
Panna Marie byla uctívána na tomto místě už ve 4. století, ale nejstarší dochovaná část je románská kampanila (zvonice) vybudovaná někdy kolem roku 1000 n.l.. Když Guarini kostel v roce 1678 přebudoval na svatostánek zasvěcený Panně Marii, ponechal původní starou věž. Jeho barokní poutní kostel je uvnitř pastvou pro oči, bohatě zdobený barevnými mramorovými intarziemi; poutníci pak po jeho dokončení přidali votivní dary jako projev díků. V roce 1729 Filippo Juvarra přistavěl oválnou kapli.
Adresa: Piazza della Consolata, Turín
Jednodenní výlet s návštěvou paláce Reggia di Venaria Reale
I když je palác vzdálen jen asi 14 km od centra Turína, budete potřebovat celý den na prohlídku jednoho z největších královských sídel světa. La Venaria Reale byl původně navržen jako lovecká chata pro vévodu Karla Emanuela II. Savojského (1675), kdy její barokní velkolepost a okázalost odpovídala odhodlání Savojských učinit z Turína „Paříž jižně od Alp”. Palác je na seznamu památek UNESCO, ale není příliš známý. Kvůli jeho rozměrům zde jen zřídka bývá plno, takže si můžete prohlížet jeho velkolepé galerie, obytné apartmány a rozsáhlé formální zahrady v klidu. K nejzajímavějším prvkům patří impozantní Velká galerie, elegantní Dianin sál a kaple sv. Huberta a prostorné Královské stáje; poslední dvě navrhl Filippo Juvarra na počátku 18. století. Při choreografických vodních představeních fontán, tzv. Vodní divadlo, chrlí 100 trysek vodu do výšky až 12 m, zatímco kolem probíhá hra barevných světel. K paláci jezdí pravidelně autobusy z náměstí Piazza Castello a Piazza Vittorio Veneto.
Adresa: Viale Carlo Emanuele II, Turín
Národní muzeum italského Risorgimenta
Nedaleko nám. Piazza Castello stojící budova Palazzo Carignano (od Guariniho, 1679-1685) byla místem setkávání italského parlamentu v letech 1861-1864, a právě zde bylo 14. března 1861 vyhlášení zřízení Italského království. Proto je zde dnes umístěno Národní muzeum Risorgimenta (Museo Nazionale del Risorgimento Italiano), které připomíná hnutí, které umožnilo sjednocení země, a v němž sehrál Turín významnou roli. Jedná se o největší muzeum svého druhu, vystavující mementa a památky boje za italskou jednotu, ale také ze dvou světových válek, vystavená ve 30 místnostech. I když se to může zdát zahlcující, muzeum je dobře zorganizováno s interaktivními expozicemi, filmy a audio prohlídkami, takže vytváří fascinující příběh i pro ty, kdo nejsou v italské historii příliš zběhlí. Navíc si můžete vybrat trasu audio prohlídky podle svého zájmu a podle množství času k dispozici, od 45 minut do 2 hodin.
Adresa: Via Accademia delle Scienze 5, I-10100, Turín
Galleria Sabauda
V budově Palazzo dell’Accademia delle Scienze je umístěna Galleria Sabauda, muzeum umění vystavující některé z největších pokladů Turína. Sbírka zahrnuje obrazy piemontských malířů a Benátčanů Mantegny (Madona se svatými), Paola Veroneseho, Tintoretta, Tiepola a Canaletta, a také významná díla toskánských umělců, včetně Andělů v adoraci od Fra Angelica. Rozsáhlá sbírka holandských a vlámských obrazů zahrnuje práce od Jana van Eycka, Rogiera van der Weydena, Hanse Memlinga, Van Dycka a Rembrandta, který je zde zastoupen svojí ranou malbou Spící stařec. Jedna místnost je věnována Sbírce R. Gualina s obrazy od Botticelliho a Veroneseho.
Adresa: Via Accademia delle Scienze 6 (vstup z Via XX Settembre 86), Turín
Hlavní turistické atrakce Janova
Galerie moderního umění
Galerie moderního umění (Galleria d’Arte Moderna) ukrývá jednu z nejlepších sbírek moderního umění v Itálii s asi 45 000 pracemi. Soustřeďuje se na italské umělce, jako je A. Modigliani, Giorgio De Chirico, Carlo Carrà, Filippo De Pisis a R. Guttuso, ale ve sbírkách naleznete rovněž řadu prací od A. Renoira, M. Utrilla, Paula Klee, Maxe Ernsta, M. Chagalla a dalších. Heslo muzea „Všechno umění bylo někdy současné“ návštěvníkům připomíná, že díla ve své době považovaná za nekonvenční (nebo smetena stranou jako bezvýznamná) jsou dnes klasickými díly vyhledávanými předními muzei světa.
Adresa: Via Magenta 31, Turín
Hlavní turistické atrakce Milána
Městská brána Porta Palatina
Dnešní ul. Via Garibaldi kdysi tvořila Decimus Maximus, hlavní ulici římského města Augusta Taurinorum. Nedaleko katedrály spatříte impozantní bránu Porta Palatina z 1. století, jedinou ze čtyř, kterými se vstupovalo do římského města. Porta Palatina patří k nejlépe zachovalým římským branám na světě a její trojposchoďová stěna byla postavena z cihel a spojuje dvojici polygonálních cihlových věží. Podle pověsti pod branou v roce 773 tábořil Karel Veliký. Vedle katedrály se nacházejí zbytky římského divadla, také z 1. stol.n.l.. Vidět je z něj ale pouze část, protože zbytek byl zakryt budovami královského paláce.
Adresa: Via Aosta, Turín
***
KDE SE UBYTOVAT
Doporučujeme následující hotely v Turíně, které skýtají snadný přístup k turistickým atrakcím a památkám ve městě:
NH Collection Torino Piazza Carlina 4* je na dobrém místě, jen kousek pěšky od nám. Piazza Castello a Piazza San Carlo. Zrenovovaná stará budova má pěkný dvůr a střešní terasu, zatímco pokoje nabízejí minimalistický půvab. Turin Palace Hotel 4* také nabízí střešní terasu s výhledem na město, dále spa s tureckými lázněmi a saunou. Sazby střední třídy zahrnují snídani formou bufetu. Residence Sacchi 4* nabízí moderní apartmány s kuchyňkou a výhodné sazby. Nachází se v blízkosti vlakového nádraží.
Akční nabídka:
***
TIPY A VÝLETY
Cestování po městě: při pohledu na turistickou mapu Turína ihned zjistíte, že se zde dá snadno zorientovat. Jeho ulice mají typický tvar mřížky, což je svědectví římského původu, a většina pamětihodností a kultury se nachází v poměrně kompaktní oblasti. Prohlídka Turína s mnoha zastávkami (hop-on hop-off) je praktický a flexibilní způsob, jak cestovat mezi atrakcemi, a také Vám poskytne dobrou orientaci ve městě díky informativnímu audio komentáři, když budete míjet pamětihodnosti na některé z 3 okružních tras. S pasem na 24 nebo 48 hodin můžete vystupovat a nastupovat, kolikrát budete chtít, a tak si sestavit vlastní program prohlídky města.
Pěší prohlídky města: dobou orientaci ve městě, možnost spatřit přední architekturu a najít místa, která si budete chtít prohlédnout pomalým tempem, nabízí pěší prohlídka hlavních atrakcí Turína pro menší skupiny. Při dvouhodinové prohlídce seznámí informovaný místní průvodce skupinu maximálně 15 osob s památkami, jako je římský Quadrilateral, Piazza Castello, Piazza San Carlo, arkády na Via Po a další.