16 hlavních turistických atrakcí Španělska

Velkolepý kalifův palác, nádherné slunečné středomořské pláže, rychlý klapot podpatků tanečnic při flamencu, uctivé ticho poutníků vstupujících do katedrály v Santiago de Compostela po týdnech cesty – duši Španělska najdete v  atrakcích, které reprezentují bouřlivou historii země, její bohatou kulturu a kouzelné přírodní krásy. Od slunce odrážejícího se od Gehryho Guggenheimova muzea a tepajícího života na La Rambla a Plaza Mayor až po les sloupů a maurské oblouky v tichém prostoru córdobské Velké mešity, Španělsko vyzařuje dynamickou energii a poutavou kombinaci minulosti a současnosti. 

 

Alhambra a zahrady Generalife, Granada

Bez ohledu na to, kolik jste toho četli nebo kolik obrázků paláce Alhambra v Granadě jste viděli, tento maurský palác Vás přivede k úžasu. Královský palác dynastie Nasrovců je zlatým hřebem umění islámského období ve Španělsku, kdy Andalusie (Al-Andalus) byla synonymem kultury a civilizace ve středověké Evropě. Komplex Alhambra zahrnuje několik budov, věží, zdí, zahrad a mešit, ale největší obdiv vyvolávají nepopsatelně složité kamenné reliéfy, jemné filigrány, honosné obložené stropy, půvabné oblouky a tiché dvory nasrovského paláce. Kromě toho sousední palác byl vybudován pro císaře Karel V. a i ve své nedokončené podobě je nejlepším příkladem vrcholně renesanční architektury ve Španělsku. Terasovité zahrady Generalife nabízejí klidné útočiště od vší té velkoposti spolu se skvělými výhledy na zbytek Alhambry.

 

Katedrála Sagrada Familia a Gaudího stavby v Barceloně 

16 hlavních turistických atrakcí Španělska 1

Antoni Gaudí (1852-1926) přenesl architektonický styl známý jako secese o krok dál, podle některých až do absurdity. Fantastické a výstřední budovy, které vytvořil v Barceloně, se staly ikonami a charakteristickými atrakcemi katalánského města. Mezi nimi vyniká Sagrada Família (oficiálně kostel Svaté Rodiny Usmíření). Jeden z nejnekonvenčnějších kostelů v Evropě zůstal nedokončený, takže když se budete dívat z jeho věže, můžete vidět práce probíhající dole. Marně byste hledali úplně rovné linie na Gaudího budově Casa Milà, jeho posledním a nejslavnějším světském díle – připomíná spíše skulpturu než funkční budovu. Nenechte si ujít příležitost vystoupit na její střechu: komíny prý inspirovaly podobu Darth Vadera ze Star Wars. Fantastický Casa Batlló, s balkony ve tvaru masek a se zvlněnou fasádou, od roku 2020 nově nabízí imersivní „Zážitek 10D“, který využívá rozšířenou realitu (AR), projekce, binaurální zvuk, pohybové senzory a více jak 1000 obrazovek, které návštěvníky provedou geniální myslí Antoni Gaudiho. Park Güell shlíží na město ze svahu kopce, kde jsou výhledy na zahrady orámované fantastickými tvory (salamandry, rybami, chobotnicemi) a výzdobou s pestrými mozaikami z keramických střepů. Fantastický věžový dům u vchodu je z velké části pokrytý barevnou keramikou. Na rozdíl od většiny budov Gaudího stavby působí i na děti a na lidi, kteří se o architekturu jinak nezajímají, což má prostý důvod: dívat se na ně je prostě zábava.

 

La Rambla, Barcelona

Když se budete o letním večeru procházet po La Rambla, připadne Vám, že každičký obyvatel Barcelony udělal totéž. V každém případě je to nejvyhledávanější místo, kam se lidé vydávají po práci, v létě nebo o víkendech. Bulvár lemovaný stromy tvoří zelenou linii v centru města, přičemž se táhne severozápadním směrem od Kolumbova památníku nedaleko přístavu. Část Plaça de Catalunya („Katalánského náměstí“) je lemována platany, s širokou pěší zónou, která má po obou stranách úzkou silnici. Kromě trhů s květinami a ptáky nabízí La Rambla řadu stánků s knihami a novinami, a také restaurace a kavárny se stolky venku. K živé atmosféře pak přispívají pouliční baviči, muzikanti, „živé sochy“ a další improvizovaní vystupující.

 

Velká mešita v Córdobě (Mezquita)

16 hlavních turistických atrakcí Španělska 2

Cordobská mešita, kdysi hlavní mešita západního islámu známá také pod původním jménem Mezquita, je jednou z největších na světě a představuje jeden z největších počinů maurské architektury ve Španělsku. I přes pozdější úpravy, které odstranily její jádro, kde byla vybudována katolická katedrála, patří Velká mešita (spolu s Alhambrou v Granadě) k nejlepším příkladům islámského umění a architektury v západní Evropě. Postavena byla z materiálu z římských a vizigótských budov, stavba započala v roce 785 n.l. a do roku 1000 dosáhla svých současných rozměrů: její modlitebna má hned 19 uliček! Bez ohledu na to, kde stojíte nebo kterým směrem se díváte, uvidíte řady sloupů a kulatých maurských oblouků v symetrických vzorech. Úzké klikatící se ulice, malá náměstí a nízké nabílené domy s krásným patiem viditelným z ulice zaplňují okrsek staré  Juderie kolem mešity, kde naleznete maurskou atmosféru, dochovanou z její minulosti.

 

Prado a Paseo del Artes, Madrid

Díky svým bohatým sbírkám patří samotné Prado k předním světovým muzeím umění. Ale připočtěte k němu ještě Muzeum umění královny Sofie (Reina Sofia National Art Museum), Muzeum  Thyssen-Bornemisza a CaixaForum, všechny na stinném bulváru v Madridu, a dostanete asi nejvyšší koncentraci uměleckých klenotů nedozírné hodnoty na světě. Nepřekvapuje, že je bulvár (dlouhý necelé 2 km) znám jako El Paseo del Arte (Bulvár umění). Při rozšíření v roce 2007, kdy se výstavní prostor zdvojnásobil, přidalo Prado v roce 2009 dalších 12 galerií pro sbírky prací od Goyi a dalších umělců konce 19. století. Prado nabízí největší sbírku španělského umění vůbec, která tvoří působivé kontinuum od středověkých prací z 12. století až po avantgardní hnutí počátku 20. století; za pozornost stojí především díla ze španělského zlatého věku od El Greca, Velázqueze a Goyi. Ale ne všechny poklady jsou španělské; k dalším atrakcím patří středověké nástěnné obrazy a retabla, obrazy vlámských a holandských malířů (jako je fantastický svět Hieronyma Bosche a díla od Rubense a Brueghela), a italské umění (Botticelli, Raffael, Correggio, Tizian a Tintoretto). K nejvýznamnějším z 20 000 prací v muzeu Reina Sofia patří Picassova Guernica a díla od autorů, jako je Miró, Dalí, Dubuffet, Braque, Serra, Calder a Magritte.

Hotel Paseo del Arte, Radisson Individuals 4* –  akční nabídka ubytování zde

 

Plaza Mayor, Madrid

Tepající srdce rušné španělské metropole, Plaza Mayor, hraje významnou roli v životě Madridu už od 16. století, kdy král Filip II. svěřil úkol jeho vytvoření svému oblíbenému architektovi Juanovi de Herrerovi (který je autorem komplexu Escorial). Náměstí sloužilo jako pódium pro ceremoniální akce (vyhlášení nového krále, kanonizace světců, upalování kacířů) a také veřejné zábavy (rytířské turnaje a býčí zápasy). Kavárny sahající až na kamenné chodníky pouze pro pěší a restaurace ve stínu arkád jsou dnes centrem života v Madridu a oblíbeným místem setkávání pro místní obyvatele i turisty.

 

Komplex San Lorenzo de El Escorial

San Lorenzo de El Escorial asi 45 km severozápadně od Madridu byl letním sídlem španělských králů. V roce 1563 zde započaly práce na obrovském komplexu, který měl zahrnovat klášter, kostel, královský palác, mauzoleum, knihovnu a muzeum, vše koncipováno jako památník krále Filipa II. a jeho vlády. Výsledkem je ohromující sbírka atrakcí včetně 16 nádvoří, kde místnosti a stavby spojuje 16 km chodeb.  V samém srdci je kostel, jehož zlatým hřebem je Herrerovo retablo vysoké 30 m vytvořené z jaspisu a červeného mramoru, k němuž se dostanete po schodišti s 17 schody. Spolu s klenutými stropy zdobenými freskami od Tibaldiho v prostoru spodního ochozu kláštera naleznete Panteón de los Reyes (barokní hrobku španělských králů) a knihovnu, velkolepou místnost rovněž vyzdobenou Tibaldiho freskami. V paláci si nenechte ujít Bourbonský apartmán, státní apartmán Karla IV. Španělského vyzdobený vzácným nábytkem a 338 tapiseriemi. Za ním se nachází soukromý apartmán Filipa II. plný uměleckých prací. Obrazárna dole zahrnuje velkou sbírku maleb, včetně prací Hieronyma Bosche, Albrechta Dürera, Tiziana, Tintoretta, Veroneseho, Velázqueze a El Greca.

 

Sevillská katedrála a palác Alcazar 

16 hlavních turistických atrakcí Španělska 3

Věž La Giralda, Sevillská katedrála a palác Alcazar tvoří dohromady lokalitu zapsanou na seznamu UNESCO. Věž byla původně minaret a podle UNESCO se jedná o „mistrovské dílo almohadské architektury“. Katerála má uvnitř větší prostor než Sv. Petr v Římě a hlavní oltář vysoký 37 m s vyřezávanými sochami kompletně pokrytými zlatem. Monumentální hrobku Kryštofa Kolumba drží ve vzduchu čtveřice postav v nadživotní velikosti. La Giralda, symbol Seville, vznikla původně jako minaret a je jedinou částí, která se dochovala z Velké mešity, jež byla zničena, aby ustoupila stavbě katedrály. Také palác Alcazar naproti začali stavět Maurové v roce 712 a po křesťanské rekonkvistě ve 14. století pokračoval král Petr I. Kastilský ve zdobném neomaurském stylu nazývaném Mudejar. Místnosti a salony jsou dechberoucí a v zahradách je radost se procházet ve stínu vonících pomerančovníků a citroníků. Na jihu leží okrsek Santa Cruz, kdysi židovská čtvrť Juderia, s nabílenými domy, železnými balkony a dvory plnými květin.

 

Guggenheimovo muzeum, Bilbao

16 hlavních turistických atrakcí Španělska 4

Budovu je nutné vidět, abyste uvěřili – žádná fotografie nevykreslí tuto symfonii tvarů, tak živou, že se zdá, jakoby se chystala vzlétnout. Americký architekt Frank Gehry (*1929) použil bloky vápence a zaoblené titanové plechy, aby obrátit pojem moderní architektury naruby. To se mu povedlo tak úspěšně, že dal vzniknout dvěma novým termínům: bilbao efekt (schopnost města obrátit svůj osud a přitáhnout bohatství postavením jediné budovy světové třídy) a architurismus (celý segment cestovního ruchu točící se kolem dominant současné architektury). Uvnitř muzea pak najdete putovní expozice a střídající se výstavy z jeho vlastních sbírek moderního umění.

 

Katedrála v Santiagu de Compostela 

16 hlavních turistických atrakcí Španělska 5

Velkolepá katedrála v Santiagu de Compostela byla vybudována pro ostatky a sv. Jakuba a je cílem poutníků už od dob středověku, vyvrcholením slavné poutní trasy Camino de Santiago. Jedna z vynikajících památek raně románské architektury byla vybudována v letech 1060-1211, a i přes barokní proměnu exteriéru v době od 16. do 18. staletí je interiér dodnes v nejčistším raně románském stylu. Když přijdete ze západní strany, uvidíte oba zmíněné styly na jedné z nejpůsobivějších kostelních fasád ve Španělsku. Když vstoupíte dovnitř, přijdete k bráně Pórtico de la Gloria, která je součástí starého západního průčelí, dnes zakrytého fasádou z 18. století. Trojitá brána přitom patří k největším a nejvelkolepějším sbírkám románských skulptur na světě. Ústředním bodem interiéru je bohatě zdobená kaple Capilla Mayor, vybudovaná nad hrobem světce. Uprostřed hlavního vysokého oltáře z jaspisu, alabastru a stříbra se nachází dřevěná postava sv. Jakuba ze 13. století, bohatě zdobená vzácnými kovy a klenoty. Na každé straně je úzké schodiště, které vede nahoru za sochu, aby poutníci mohli políbit apoštolův plášť, což je vyvrcholením jejich pouti. V kryptě pod oltářem jsou pak uloženy apoštolovy ostatky ve stříbrné schránce.

Plaza de España a Park María Luisa, Seville

Plaza de España, které bylo vybudováno pro Iberoamerickou expozici v roce 1929 oslavující španělské regiony, je impozantní polokruhový pavilon obklopený kolonádami. Krásné panely z barevných kachlů představují každou z provincií Španělska a jsou umístěny nad dlouhým jezírkem, přes něž vedou lávky. Jedná se o oblíbené místo k procházkám nebo plavbě na člunu z půjčovny. Plaza de España tvoří ústřední bod rozlehlého parku Parque de María Luisa, což je téměř kilometr zahrad, trávníků a stinných chodníků táhnoucích se kolem řeky naproti centru Seville. Také je možné si zde vypůjčit šlapací auto nebo se projet v kočáru taženém koňmi. Rušno zde sice bývá každý den, ale v neděli park zaplaví rodiny s dětmi. Nejlepší způsob, jak si prohlédnout zdejší obří stromy, záhony, jezírka, altány a umělou skálou s vodopádem, je při procházce parkem, když půjdete po vedlejších chodnících do zahrad s živými ploty. Na vzdáleném konci parku najdete malé, ale bohaté archeologické muzeum s vizigótskými vykládanými kříži a starobylými pracemi ze zlata

Hlavní turististické atrakce Mallorky

Město umění a věd, Valencie 

16 hlavních turistických atrakcí Španělska 6

Když ve Valencii odklonili tok řeky, která město opakovaně zaplavovala, zůstala po ní široké ploché dno s mosty. S touto čistou paletou začínal vynikající španělský architekt Santiago Calatrava, který vytvořil fantastický soubor staveb, které se staly magnetem pro milovníky současné architektury, včetně komplexu muzeí Město umění a věd (Ciudad de las Artes y las Ciencias). Nejen budovy, ale také muzea, umělecké instituce a akvárium (od architekta Félixe Candely, jediná budova, kterou nenavrhl Calatrava) tvoří sérii turistických atrakcí, které patří k nejoblíbenějším v zemi. Největší evropské oceánografické akvárium L’Oceanogràfic má tvar leknínu a jednotlivé budovy jsou věnovány různému vodnímu prostředí, od tropů až po polární oblast.

 

Pláže na Gran Canaria, Kanárské ostrovy 

16 hlavních turistických atrakcí Španělska 7

Největší z Kanárských ostrovů, Gran Canaria, je znám především svými plážemi se zlatavým pískem, které lemují většinu jižního pobřeží. Pláž Las Canteras naleznete v metropoli Las Palmas a je oblíbeným cílem rodin s dětmi díky klidnému moři chráněnému přírodním vlnolamem z vulkanické skály. Největší a nejrušnější pláž je Ingles v letovisku Maspalomas, která nabízí přehršel kaváren, restaurací, obchodů, dětských hřišť a další zábavy. K přírodním divům souostroví však patří také rozsáhlá oblast s gigantickými písečnými dunami. Ty dosahují výšky až 12 m a neustále se posunují a jsou tvarovány působením větru a moře. Iluzi pouště pak můžete dovršit jízdou na velbloudu zdejší pustou surrealistickou krajinou. Voda na pobřeží je relativně klidná a velmi čistá, takže je vyhledávána potápěči. Podmořský park naleznete v obci Arinaga a školy potápění na Playa Ingles a několika dalších místech na pobřeží. Také se můžete podívat na ryby a další mořské živočichy při plavbě lodí s proskleným dnem. Jižní pobřeží je rovněž oblíbenou oblastí pro windsurfing a plachtění na plachetnici.

Kanárské ostrovy Fuerteventura a Lanzarote

El Teide, Tenerife, Kanárské ostrovy

Nejvyšší vrchol Španělska a dodnes žhavá sopka je jedním z předních přírodních divů v souostroví. Pico de Teide a Caldera de las Cañadas (gigantický sopečný kráter) tvoří NP Teide v centru kanárského ostrova Tenerife. V roce 2007 se park dostal na seznam organizace UNESCO, která ocenila jeho přírodní krásy a „jeho důležitost při poskytování důkazů o geologických procesech, které jsou základem vývoje oceánských ostrovů“. El Teide si můžete prohlédnout několika způsoby. Můžete se vydat vozidlem nebo pěšky po dně kaldery, která má průměr 19 km a tvoří ji pustá měsíční krajina s barevnými skalními formacemi, takže si budete připadat jako na výletě do zemského nitra. Můžete vylézt na kužel El Teide, ale jednodušší způsob, jak se dostat nahoru, je lanovkou – jízda trvá 8 minut. Za jasného dne výhledy odtud sahají přes celé souostroví a možná až k severní Africe, což je zemská masa ležící nejblíže Kanárským ostrovům.

10 přírodních divů Španělska

Staré město v Toledu

Maurská, gotická a renesanční architektura se mísí a vytvářejí město, které El Greco zachytil na jednom ze svých nejslavnějších obrazů. Toledo leží vysoko na skalnatém kopci a z tří stran obklopeno roklí řeky Tajo, takže nabízí úžasný pohled, nezapomenutelný především, když se přibližujete zespodu. Plán města s jeho nepravidelným vzorem úzkých ulic a řadou slepých uliček odráží maurskou minulost, zatímco architektura z křesťanského období je zastoupena řadou kostelů, klášterů a hospiců. To činí ze starého Toleda jakési muzeum pod širým nebem ilustrující historii Španělska, takže je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Nádherná gotická katedrála má bohatě zdobený interiér a 2 synagogy ve starém okrsku Juderia jsou ve zdobném maurském stylu. Když v této čtvrti budete, nenechte si ujít návštěvu kostela Santo Tome s mistrovskými pracemi od El Greca.

 

Bílá města v Andalusii

Jako kousky bílé polevy na vrcholech strmých skal v jižní Andalusii působí Bílá města (Pueblos Blancos), která jsou nejen krásná, ale také vypovídají o dlouhé a fascinující historii regionu. Západně od Gibraltaru se hory zvedají hned od moře a na nich Bílá města na skalnatých vrcholech. Nejpozoruhodnější z nich je Arcos de la Frontera, jehož náměstí vedle gotického kostela končí závratně útesem vysokým 137 m, takže skýtá výhledy na údolí s olivovníkovými, pomerančovníkovými a mandlovníkovými sady. Labyrint jeho klikatících se kamenných ulic vede kolem kaváren a obchodů řemeslníků, které prodávají keramiku a nádobí, až k maurskému hradu. V oblasti kolem přírodní rezervace Grazalema se nachází celkem 19 měst s bílými budovami. Grazalema a Zahara de la Sierra jsou další dvě města, která stojí za návštěvu. Dobrou základnou v oblasti je město Jerez de la Frontera, které je domovem andaluských koní-plnokrevníků a flamenca. Podívejte se na precizní balet těchto koní v Královské andaluské škole jezdeckého umění, a pokud si budete přát autentické flamenco, navštivte Centro Cultural Flamenco.

Akční nabídka ubytování zde