Působivá kombinace přírodních krás a bohaté kreolské a francouzské kultury činí z Guadeloupe skvělé místo k návštěvě. Souostroví je zámořským územím Francie, což odráží zdejší jídlo, jazyk i kultura.
Když se podíváte na Guadeloupe na mapě, hlavní pevnina má tvar připomínající motýla, kdy ji tvoří dva hlavní ostrovy: Grande-Terre na východě a Basse-Terre na západě, oddělené od sebe úzkým mangrovovým kanálem nazývaným Rivière Salée. Pobřeží lemují pláže s palmami, zatímco vnitrozemí je zelené a hornaté, s vodopády, termálními prameny a činnou sopkou. Většina hotelů, resortů a mnoho turistických atrakcí je rozseto na písčitém pobřeží hlavních ostrovů; největší město a přístaviště osobních lodí Pointe-a-Pitre leží na jižním pobřeží Grande-Terre. Guadeloupe zahrnuje také menší ostrovy La Desirade, Les Saintes (Îles des Saintes) a Marie-Galante, které nabízejí další krásné pláže a malebné vesnice. Všechny ostrovy tvořící Guadeloupe se mohou chlubit vynikajícími příležitostmi pro pozorování ptactva, fotografování, pěší turistiku a vodní sporty, jako je šnorchlování, plavání a potápění. Na Guadeloupe se navíc koná mnoho pestrých festivalů včetně pětidenního karnevalu Mardi-Gras, který končí Popeleční středou.
Národní park Guadeloupe, Basse-Terre
Milovníci přírody všeho druhu si přijdou na své v Národním parku Guadeloupe (Parc National de la Guadeloupe), který je na seznamu UNESCO a často přiláká více jak milion návštěvníků ročně. K jeho mnoha atrakcím patří 300 km pěších turistických stezek, sopka La Soufrière (1467 m), vrchol Col de la Matéliane (1298 m) a široká škála rostlin a živočichů, včetně 100 druhů orchidejí a 11 druhů netopýrů. Zájemci o pozorování ptactva zde najdou řadu druhů, kdy k místním druhům patří datel černý, drozdec karibský a tyranovec antilský. Dobrý způsob, jak si prohlédnout park, je po silnici Route de la Traversée (D23). Scénická silnice vede od pobřeží k pobřeží a vine se tropickým lesem s majestátními mahagonovými stromy a bambusy. Kolem silnice najdete vyhlídky, místa na piknik, vodopády v džungli a centrum Maison de la Forêt vybavené personálem. Můžete si udělat zastávku a zaplavat si u Cascade aux Ecrevisses, malého vodopádu s jezírkem. K unikátním aktivitám na Guadeloupe patří výstup na vulkán La Soufrière. Také se můžete vydat po jiné stezce k sérii vodopádů na dolních svazích vulkánu, známých jako Les Chutes du Carbet.
Adresa: Habitation Beausoleil Montéran, 97120 Saint Claude
Výstup na vulkán La Soufrière, Basse-Terre
Nejvyšší vrchol Malých Antil, La Grande Soufrière, je aktivní vulkán, kam pěší turisté mohou vyjít po stezce Chemin des Dames. Přibližně dvouhodinový namáhavý výstup nabízí panoramatické výhledy z nejvyšších míst masivu (pokud je jasno). Během cesty uvidíte různorodou surrealistickou krajinu: na pustých černých svazích vulkánu jsou rozesety horké prameny, bahenní jezírka a fumaroly, zatímco trojitý vodopád Chutes du Carbet na východní straně masivu se řítí z výšky 115 m. Na vodopády se můžete podívat z vyhlídek. Pěší turisté, kteří se vydají po stezce k Etang As de Pique, naleznou jedno z největších jezer na svahu hory vzniklé v kráterech ve vulkanickém masivu a obklopené zelenými svahy. Na zdolání této túry je potřeba mít pevné boty na chození, spoustu vody a dostatečnou kondici. Vezměte si s sebou také pláštěnku.
Zajímavost: Sopka od roku 1660 vybuchla 8x, naposledy v roce 1977.
Adresa: Habitation Beausoleil Montéran, 97120 Saint Claude
La Pointe des Châteaux, Grande-Terre
Poloostrov La Pointe des Châteaux je ráj pro fotografy. Scénická šíje se nachází na nejvýchodnějším místě ostrova Grande-Terre, se skalními formacemi podobnými hradům vyčnívajícími z moře. Větrné, vlnami bičované místo vyzařuje drsnou krásu připomínající francouzskou Bretaň. Botanická stezka vede z vesnice k místu mezi velkými černými skalami, odkud budete mít dobrý výhled na ostrovy La Désirade, Petite-Terre a Marie-Galante. Můžete pokračovat na divokou větrnou pláž s bílým pískem kousek odtud; příboj je zde však silný, takže plavání je na vlastní nebezpečí.
Lodní výlet do Přírodní rezervace Grand Cul-de-Sac Marin
Přírodní rezervace Grand Cul-de-Sac Marin (Réserve Naturelle du Grand Cul-de-Sac Marin) ležící mezi severním pobřežím Basse-Terre a Grande-Terre je skvělé místo, kde můžete při lodním výletu poznávat divokou stránku Guadeloupe. Rezervace o rozloze 15 000 ha je tvořena mozaikou mangrovových lesů, bahnitých plání, korálových útesů, úseků mořské trávy, tyrkysových lagun a maličkých zátok. Také zahrnuje přechodové zóny, kde je povolena ekologicky udržitelná lidská aktivita. Spolu s NP Guadeloupe na Basse-Terre tvoří Biosférickou rezervaci souostroví Guadeloupe (UNESCO). Rozmanité ekosystémy v rezervaci jsou domovem spousty živočišných druhů. K mnoha mořským druhům patří želvy, mořští ježci, obrovské mořské houby a působivá škála ryb. Milovníci ptactva zde mohou zahlédnout ledňáčky, volavky, pelikány a fregatky. Rezervaci můžete navštívit při lodním výletu s průvodcem. Lodní výlety obvykle spadají pod Blue Lagoon Excursion a vyplouvají do mangrovů a po řece Moustique. Často nabízejí také nějaký čas na šnorchlování u korálových útesů a/nebo zastávku na maličkém ostrůvku Ilet Caret s bílým pískem a zářivě tyrkysovým mořem kolem. Pokud neovládáte francouzsky, je možné požádat o průvodce v angličtině.
Pláž Grande Anse, Basse Terre
Na severním pobřeží Basse-Terre nedaleko městečka Deshaies leží pláž Grande Anse, malebný úsek písku lemovaný palmami a čistým mořem. Je to jedna z nejkrásnějších pláží na Guadeloupe. Pláž s měkkým zlatavým pískem ohraničují po stranách zelené výběžky a táhne se více jak kilometr, obklopená spoustou stromů skýtajících stín. Plage de Grande Anse je skvělá pláž k procházkám, s mořem vhodným na plavání, i když za větrných dní může být příboj divočejší. Není to ideální místo pro menší děti, protože dno náhle klesá kousek od břehu. Bonusem je, že si zde můžete vypůjčit kajak a pádlovat po laguně obklopené mangrovy za pláží. Po dopoledni stráveném opalováním a plaváním zamiřte do malé kavárny nebo pojízdné prodejny občerstvení u parkoviště, kde prodávají vynikající francouzské palačinky (crépes) a další jídlo. Dále na sever leží Plage de la Perle, další oblíbená pláž nedaleko Deshaies, s kavárnami a toaletami, která bývá o něco klidnější než Plage de Grande Anse.
Akční nabídka ubytování na Basse-Terre:
Podmořská rezervace Jacquese Cousteau
Nedaleko pobřeží Basse-Terre u městečka Bouillante vody kolem ostrůvku Ilets Pigeon zahrnují Podmořskou rezervaci Jacquese Cousteau (Réserve Cousteau). Poskytovatelé potápění jsou připraveni na zájemce všech úrovní dovedností a můžete zde šnorchlovat kolem útesů v mělké vodě nebo pozorovat korály a mořský život z lodě s proskleným dnem. Zdraví korálového útesu se sice v posledních letech zhoršilo, ale stále zde můžete spatřit poměrně velká hejna ryb, a také pestré korály. Mezi korálovými zahrádkami plavou želvy, ryby ploskozubci, trubkotlamky a barakudy a lokalita nabízí dobré potápění k podmořské stěně a k vrakům. Také se sem můžete z pevniny vydat na kajaku.
Pláž Sainte-Anne, Grande-Terre
Sainte-Anne lemovaná palmami je jedna z nejoblíbenějších pláží na Guadeloupe. Promenáda kolem pobřeží je příjemné místo k procházkám, zatímco pláž je rušná, ale krásná, s bílým pískem a mělkou vodou v něžných odstínech modré. Opalování se na pláži patří k hlavním a nejlepším aktivitám na Grande-Terre. Jedná se o dobré místo pro plavání s obvykle klidnou vodou. Nedaleko pláže se nachází výběr restaurací a tržních stánků prodávajících místní řemeslné výrobky. Západně odtud před resortem Club Med La Caravelle leží Plage Caravelle, další krásná pláž s podmořským útesem nedaleko pobřeží. Dáváte-li přednost většímu klidu, Plage de Bois Jolan východně odtud je méně přelidněná než Sainte-Anne, ale musíte si přinést vlastní jídlo a občerstvení, protože pláž postrádá zařízení.
Hotel Le Rotabas 3*, Sainte Anne
.
Zoo de Guadeloupe, Parc des Mamelles, Basse-Terre
S NP Guadeloupe sousedí Zoo de Guadeloupe, oblíbená zahrada na kopci a přírodní rezervace na břehu kanálu Rivière aux Hérbes. Je zde zastoupeno asi 85 druhů zvířat včetně mnoha vzácných a ohrožených druhů. Mimořádné je však tohle zoo díky svému prostředí: pěší stezky se zavěšenými můstky se vinou tropickým deštným pralesem, takže vyvolávají pocit, že jste hluboko v džungli. K mnoha druhům zvířat patří suchozemské želvy, mývalové, opice, jaguáři, hadi a papoušci; kromě toho budete obklopeni zelenými palmami a rostlinami včetně pestrých tropických květů. Provazové mosty nabízejí pozoruhodné výhledy na hornatý terén.
Adresa: Route de la traversée, D23
Botanická zahrada v Deshaies, Basse Terre
Botanická zahrada (Jardin Botanique de Deshaies) překypující krásnou tropickou flórou a mnoha druhy pestrých ptáků je klidná zahrada na severozápadním pobřeží Basse-Terre. Stezky lemované pestrými bugenvileemi se vinou areálem, kde se můžete procházet mezi vodopády, leknínovými jezírky a altány. Děti mohou krmit ryby, a také papoušky lori horské, kteří si sedají na natažené paže. Restaurace na kopci skýtá krásné výhledy na zahradu a moře.
Adresa: Deshaies 97126, Basse Terre
Muzeum Mémorial ACTe, Grande-Terre
Každý, kdo chce důkladně porozumět historii Guadeloupe, a vlastně historii otroctví a kolonialismu ve světě vůbec, by měl navštívit muzeum Mémorial ACTe. Budovu nemůžete minout: na žulové základně spočívá kovová změť a celá nápadná stavba stojí na nábřeží v Pointe-a-Pitre, kde představuje jednu z hlavních atrakcí města. V noci je budova působivě nasvícená a barevná světla se odrážejí ve vodě. Muzeum se snaží pokrýt celou historii otroctví, od otroctví na plantážích přes dobu po zrušení otroctví až do současnosti. Audioprůvodce v několika jazycích skýtá kontext a detaily k působivým expozicím, zatímco dočasné expozice přinášejí pohled karibských umělců na otroctví prostřednictvím obrazů, soch, filmu a fotografie. Pokud byste nevěděli, co dělat během plavby po Guadeloupe, navštivte toto muzeum, které se nachází jen kousek od přístaviště osobních lodí, a nechejte si min. 2-3 hodiny na prohlídku jeho expozicí.
Adresa: Darboussier, 97110, Pointe-à-Pitre
Ostrov Terre-de-Haut, Les Saintes
Ostrov Terre-de-Haut, východní ostrov skupiny Les Saintes, vyzařuje více evropský charakter než jeho západní soused Terre-de-Bas. Zdejší terén a klima nebyly vhodné pro pěstování cukrové třtiny, takže zde žili převážně rybáři. Dnes domky v pastelových barvách a pestře natřené rybářské čluny (saintoises) skýtají malebné příležitosti k fotografování a ostrov je klidným místem, kde se můžete jednoduše procházet a nasávat něco z místního života. Většina návštěvníků se sem vydá trajektem (30 minut) z Point-a-Pitre nebo z přístaviště Trois-Rivière na Basse-Terre a vypůjčí si skútr či golfový vozík na průzkum ostrova. V největší vesnici na ostrově, Bourg des Saintes, shlíží vulkanický kopec ve tvaru cukrové homole na oblou zátoku s modrým mořem lemovaným bílým pískem. Zdejší domy mají evropský charakter s nabílenými zdmi, střechami z červených tašek a pestrými zahradami s tropickými květinami. Po procházce po vesnici se zastavte v boulangerii (pekařství) a dopřejte si něco dobrého. Pokud jsou Vaším hlavním cílem pláže, Plage de Pompierre je klidná zátoka s lavičkami na pikniky a houpajícími se palmami, zatímco pláž Crawen působí více přírodním, divokým dojmem. Na kopci nad zátokou se zvedá Fort Napoléon ze 17. století s historickým muzeem a exotickou zahradou, jedna z hlavních turistických atrakcí na ostrově. Výstup na kopec Morne du Chameau, nejvyšší bod na ostrově, Vám zabere asi 2 hodiny, když půjdete z vesnice Terre-de-Haut. Za zátokou leží Ilet a Cabrit, ostrůvek s ruinami pevnosti Fort Joséphine z 19. století.
Ostrov Terre-de-Bas, Les Saintes
Terre-de-Bas, mnohem větší, ale přitom ospalejší než Terre-de-Haut, je západní ostrov ve skupině Les Saintes. Bývá považován za jeden z nejvíce přírodních, divokých ostrovů v souostroví Guadeloupe, kdy zahrnuje rybářské vesničky, pláže vhodné na plavání a zelené pěší stezky. Na pláži Grande Anse na Terre-de-Bas najdete kostelík ze 17. století, pěknou zátoku a pláž s přístřešky pro návštěvníky věnující se plavání a šnorchlování. Vyznavači pěší turistiky se rovněž mohou vydat po stezce k mysu Grande Montagne (273 m). Gros-Cap je největší vesnice na ostrově Terre-de-Bas s přístavištěm pro trajekty, restauracemi a ubytováním v okolí, a také s počátkem silnic a pěších turistických stezek. Mnoho návštěvníků sem připlouvá trajektem při jednodenním výletu z ostrova Terre-de-Haut.
Ostrov Marie-Galante
Marie-Galante, kterému místní říkají Velká placka, je kulatý plochý ostrov s nádhernými plážemi. K hlavním oborům zde patří pěstování cukrové třtiny & výroba cukru a turistika, přičemž na ostrově můžete vidět ruiny mnoha větrných mlýnů. K oblíbeným aktivitám na Marie-Galante patří opalování, plavání a pěší turistika; stojí za to také nasávat místní atmosféru a navštívit nějakou místní akci. Château Murat (1839) byla největší cukrová plantáž na Guadeloupe a zdejší eko-muzeum vzdává hold umění a kultuře na ostrově včetně historie výroby cukru. Na místě rovněž stojí zrenovované koloniální sídlo (velký dům), tělo větrného mlýna, ruiny továrny na cukr a zahrada s léčivými rostlinami. Feuillere a Anse Canot jsou nejlepší pláže na ostrově, s měkkým bílým pískem a tyrkysově modrým mořem.
Jednodenní výlet na ostrov La Désirade
La Désirade (francouzsky „žádoucí“) jistě odpovídá svému jménu pro jde o cestovatele, kteří chtějí uniknout davům turistů. Klidný ostrov je vzdálen asi 45 minut plavby člunem z vesnice Saint-Francois na jihovýchodním pobřeží Grande-Terre. La Désirade tvořený tabulárními skalami představuje nejstarší ostrov Malých Antil a kdysi se zde nacházela kolonie pro malomocné (leprosárium); dnes je to geologická přírodní rezervace. Ostrov obklopují lákavé pláže lemované palmami, jako je Fifi a Souffleur, přičemž břehy jsou chráněny podmořskými korálovými útesy. K oblíbeným aktivitám patří šnorchlování , plavání a potápění, zatímco pěší stezka na kopec Le Morne du Souffleur skýtá pozoruhodné výhledy na moře. kromě toho zde spatříte spoustu leguánů a koz. Nedaleko od La Désirade leží dva neobydlené ostrovy Iles de la Petite-Terre, což jsou přírodní rezervace známé svojí biodiverzitou.
Pláž Souffleur, Grande-Terre
Jedna z nejhezčích pláží na Grande-Terre, Plage du Souffleur, lemuje pobřeží u Port-Louis, rybářské vesničky na severozápadním pobřeží ostrova. Malebný úsek bílého písku a modrého moře obklopují stromy hroznatce a kokosové palmy a nabízejí spoustu stinných míst, kde si můžete lehnout na ručník. V závislosti na aktuálních podmínkách zde můžete najít vlny vhodné na bodysurfing, a když je moře klidné, můžete se věnovat šnorchlování. Pojízdné prodejny nabízejí kreolské jídlo a občerstvení. Pestře natřené dřevěné domy a vintage železné stojany lamp dávají městečku Port-Louis ležícímu nedaleko odtud radostný dojem. Po 20 minutách jízdy autem oblastí pouštní vegetace se dostanete k Pointe de la Grande Vigie, nejsevernějšímu místu na Guadeloupe, s dalekými výhledy na moře a za jasných dní až na sousední ostrovy.
Nakupování v Pointe-a-Pitre
Zájemci o nakupování najdou nejlepší výběr v největším městě souostroví, Pointe-a-Pitre. Francouzské parfémy, šperky, kosmetika, křišťál a móda lákají nakupující v Centru Saint-John Perse a v obchodech na ulicích Frébault, Nozières a Schoelcher. Trh Saint-Antoine nabízí ochutnávku kreolských chutí a místních výrobků. Pestré venkovní trhy představují zajímavé místo k návštěvě, jak kvůli svému prostředí, tak kvůli zboží, kdy se mnozí prodejci oblékají do barev stejně zářivých jako tropické ovoce, které nabízejí. Trh u přístavu prodává koření, květiny, řemeslné výrobky a oděvy, a také zde kotví rybářské lodě nabízející své úlovky.
Akční nabídka ubytování
- Marina Seven Villa Loft, Pointe-á-Pitre
- The Green Hostel, Pointe-á-Pitre
- Maison du soleil 3*, Les Abymes