Fantazijní příběhy o napůl lidech, napůl robotech, nemusí být jen záležitostí fikce. Věděli jste, že na světě existuje první cyborg? Tento status mu dokonce uznala vláda! Jde o Neila Harbissona, Brita, který vyrůstal ve Španělsku a narodil se s poruchou zvanou „achromatopsia“. Způsobuje, že člověk nerozlišuje barvy, ale pokud uvažujete o klasické barvosleposti, jste na omylu. Lidé s achromatopsiou totiž vidí jen černobíle, se záblesky šedé barvy.
Navzdory obrovskému handicapu si Harbisson už v mládí cvičil hudební sluch a v Katalánsku studoval umění, především hudbu a hru na piano. V městečku Mataró vylezl na strom, ve kterém žil tři dny. Důvod? Byl to protest vůči kácení stromů. Jeho aktivitu podpořilo petici více než 3000 lidí.
V roce 2001 se vrátil do rodného Irska a o rok později začal studovat v Anglii.Zlomovým v jeho životě byl hlavně rok 2004, kdy využil služby antény, díky které dokázal vnímat barvy. Obdivuhodný je ale fakt, že zařízení zvané „eyebord“ vynalezl samotný Harbisson, kterému pomáhal počítačový inženýr Adam Montandon. Šlo však „jen“ o první inkarnaci pomůcky. Byla to anténa, připojena k 5-kilogramové počítači a sluchátkům. Kamera na konci antény proměňovala každou barvu na 360 odlišných zvukových vln.
Ačkoli popis pasuje spíše na diagnózu s názvem „synestézie“ (schopnost vidět či cítit chuť barvy), v případě 33-letého génia jde o zdravotní stav, který musel získat zcela nové pojmenování – „sonochromatopsia“. Jedná se o nadmíru vyvinutý smysl, spojující sluch s barvami. Každý zvuk koresponduje s jinou barvou odlišným způsobem. Nešlo však o procházku růžovou zahradou. Harbisson trpěl během prvních pěti týdnů bolestmi hlavy a až po pěti měsících byl schopen rozeznávat barvy na zvukové bázi. Muka však přinesly ovoce a umělec dnes dokáže rozeznat například ultrafialovou barvu, která je zrakovému spektru běžného lidského oka nedostupná. Zajímavé je i jeho zjištění o barvách pletí jednotlivých lidských ras:
„Předpokládal jsem, že černoši jsou černí a běloši bílí. Není to tak. Černoši jsou tmavě -oranžový, zatímco běloši světle – oranžový „.
Harbisson se postupem času snažil udělat nástroj praktičtějším, omezil jeho hmotnost na jeden kilogram, později mu byl pod kůži vložen speciální čip a uplynulý prosinec došlo k významnému zákroku, po kterém mu byla anténa voperován přímo do lebky. Najít vhodného chirurga nebylo jednoduché, prakticky každý odborník jeho návrh odmítl. Až na jednoho. Ten však rozhodl zůstat v anonymitě. „Cyborgológ“ dnes žije normálním životem a věnuje se vedení své společnosti Cyborg Foundation, která pomáhá lidi s podobnými problémy.