Legendární albánský národní hrdina a vůdce boje proti Osmanské říši Skanderbeg, od kterého úmrtí uplyne 17.1.2018 již 550 let, je jedním z nejznámějších Albánců historie. Muž, který na čas dokázal narušit nadvládu Osmanské říše nad Albánií, přitom původně sloužil na dvoře osmanského sultána a bojoval dokonce v řadách jeho armády.
Narodil se jako Gjergj Kastrioti Skanderbeg v rodině vlivného feudálního velmože. V průběhu druhého desetiletí 15. století se ale jeho otec musel podvolit osmanskému sultánovi Muradovi II. a své syny poslat na jeho dvůr. Gjergj si brzy získal na sultánově dvoře dobrou pověst díky svým vojenským schopnostem a charismatu, přestoupil i na islámskou víru. Zdálo se, že o jeho kariéře a dalším životě je rozhodnuto. V několika bitvách dokonce bojoval proti armádám křesťanských zemí.
Později se ale se svým bratrem a dalšími členy své družiny „odtrhl“ od osmanské armády a vrátil se na albánské území. Zmocnil se tehdy osmanské pevnosti v Krujë, kde se narodil, i dalších bývalých držav svého rodu. Když v roce 1443 pevnost dobyl, zavlála nad hradbami červená vlajka jeho rodu, která se i s jeho legendární přilbou s hlavou kozla později stala základem pro albánskou vlajku. Skanderbeg dal příkaz svým lidem přestoupit na katolickou víru a vypověděl poslušnost sultánovi. Navíc se mu podařilo sjednotit albánskou šlechtu, získal podporu Benátčanů a papeže.
V červnu 1450 se turecký sultán rozhodl skoncovat s albánským odbojem jednou provždy a vydal se s přibližně 100-tisícovou armádou dobýt Skanderbegovo sídlo na hradě v Krujë. Skanderbeg nechal na hradě malou posádku, zatímco s jezdectvem se vydal rušit turecké zásobovací linie a napadat karavany. 100 tisíc Turků brzy nemělo co jíst a pít a morálka se velmi zhoršila. Turecký sultán proto upustil od počátečního plánu vyhladovět hrad a rozhodl se dobýt hrad, jenže do té doby se už Skanderbeg vrátil na hrad a odehnal Turky od hradeb s velkými ztrátami. Sultán se proto rozhodl obléhání zrušit a vrátit zpět do Edirne (tehdejšího hlavního sídla sultána, neboť Konstantinopol ještě nebyl dobyt) se vrátila necelá polovina a bez sultána, který zemřel cestou.
Turecký sultán se načas vzdal úmyslu dobýt Albánii a vydal se dobýt Konstantinopol, který padl roku 1453. Přestože Skanderbeg obležení Krujë prorazil a odehnal Turky, situace v Albánii byla špatná. Turci za sebou zanechali jen spáleniště a proto byla v Albánii slabá úroda a vypukl hladomor v zemi. Skanderbeg požádal o finanční pomoc Svatou Stolici, ale ta se také zmítala v potížích a proto mohla poskytnout jen malou částku. Stav v Albánii se velmi zhoršil a Skanderbega začali opouštět šlechtici, kteří procházeli na stranu Turků s vidinou bohatství.
Úspěšně však bránil nezávislost své země až do své smrti 17.1. 1468. Po Skanderbegově smrti se celá Albánie stala na více než 400 let opět součástí Osmanské říše a většina obyvatel země byla islamizovaná.
Po celém Albánsku má postavené sochy, má své muzeum i mauzoleum, v Tiraně je po něm pojmenované náměstí a jeho jméno nese i uznávaná albánská brandy.
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…