Skopje: průvodce metropolí Severní Makedonie

Skopje: průvodce metropolí Severní Makedonie 1

Skopje prošla v nedávné době mnoha změnami. Chtě nechtě v nedávných pěti letech absolvovala metropole Severní Makedonie velmi nákladnou (a podle některých absurdní) přestavbu. Když se však podíváte za nově postavené nápadné fasády a výstřední výzdobu, naleznete zde více historie, atmosféry a pohostinnosti, než byste tušili.

V relativně chudé zemi vydala její vláda odhadem 200-500 mil. EUR na zdaleka ne nezbytnou přestavbu metropole, což bylo vysoce sporné, ale přesto k tomu došlo. Projekt „Skopje 2014“ znamenal stavbu a úpravu desítek nových státních budov, muzeí a Národního divadla (nemluvě o triumfálním oblouku a dvou mostech) ve stylu, který by se dal popsat jako kombinace baroka, neoklasicismu a stylu Las Vegas. Součástí projektu byla instalaci velkého počtu nových památníků a bronzových soch, kdy je 22 m vysoký Bojovník na koni (i s fontánou a hudební a světelnou show) na Náměstí Makedonie pouhou „třešinkou na dortu“.  

Účelem projektu měla být podpora národní hrdosti a turistiky. Ačkoli v tom druhém určitě projekt zaznamenal úspěch, nejspíše je to z nesprávného důvodu: nový vzhled Skopje zastiňuje původní atrakce ve městě, které je významným sídlem více jak 1500 let, a v současnosti je také jednou z ekonomicky nejvýhodnějších destinací v Evropě.

 

Osmanské a byzantské dědictví  

Skopje byla založena už ve 3. stol. př.n.l. a stala se významným centrem obchodu v době rozmachu byzantského a ortodoxního křesťanství kolem 6. stol.. Tehdy byly také položeny základy pevnosti Kale, která je jednou z nejpůsobivějších památek města.  

Co by kamenem dohodil směrem dolů k řece Vardar se nachází další památka z 6. století a pro mnohé symbol města, nápadný Kamenný most. Je hlavním pěším spojením mezi oběma břehy, moderním městem a osmanskou Skopjí včetně Čaršije, staré čtvrti s největším bazarem na Balkáně. Jedná se o nejhistoričtější část města, která vzkvétala pět staletí během osmanské nadvlády, a také nejatraktivnější díky její přehlídce mešit, lázní hamam a karavanserájů. Některé z nich byly proměněny v muzea a galerie, jako je Městská galerie umění nebo lázně Čifte Hamam.

Zajímavý kontrast pak představuje jeden z nejvýznamnějších ortodoxních kostelů ve Skopji, kostel Sveti Spas ze 14. století, který se rovněž nachází v této části města; stojí za to do něj vstoupit a prohlédnout si nákladnou vyřezávanou stěnu ikonostasis.

 

Zemětřesení a jeho následky  

Není to však poprvé, kdy Skopje musela projít přestavbou. Ničivé zemětřesení 27. července 1963 srovnalo se zemí tři čtvrtiny města, takže hodiny na starém vlakovém nádraží, ze kterého je dnes Muzeum města Skopje, stále ukazují čas 5,17 hod., když zemětřesení udeřilo. Skopje byla přestavěna z pověření jugoslávského prezidenta Tita, výsledkem čehož je jakási přehlídka staveb ve stylu modernismu a brutalismu. Vynikající příklady architektury z té doby se nacházejí na různých místech ve městě, k nejvýznamnějším však patří budova Centrální pošty (podobající se trochu jakémusi obrácenému hmyzu) a Cyrilometodějská univerzita ve Skopji.

Dalším kulturním dědictvím zemětřesení je Muzeum současného umění postavené v letech následujicích po tragédii a pravděpodobně jedno z nejlepších svého druhu na Balkáně, díky přílivu darů od umělců a sbírek z celého světa. Zvláštním a jedinečným zážitkem bývá návštěva Pamětního domu Matky Terezy, kde vzdáte vzdát hold nejslavnější rodačce ze Skopje, vlastním jménem Agnes Gondzha Bojaxhiu.

                            

Útočiště z městského ruchu   

Můžete spatřit Skopje ze zcela odlišné perspektivy, když vystoupíte na horu Vodno; snadno se tam dostanete městským autobusem a pak lanovkou, anebo po vyznačených pěších stezkách, pokud patříte k aktivnějším jedincům. Na vrcholu na Vás bude čekat neuvěřitelný pohled na město, a také Milenijní kříž vysoký 66 m (který je největší na světě); dále se zde nachází restaurace, dárkový obchod a pěkná místa, kde si můžete udělat piknik. Nedaleko odtud pak můžete obdivovat další nádherný výhled a byzantské umění v klášteře Sveti Pantelejmon ze 12. století.  

Když pojedete 15 km na jihozápad od Skopje, dostanete se k jezeru Matka, jednomu z nejkrásnějších míst v zemi, kde můžete strávit skvělý den plaváním, pikniky nebo prohlídkou jeskyní a klášterů.

 

Restaurace a noční život  

Na hlavní město země má Skopje velmi levné jídlo v restauracích ve srovnání s jinými zeměmi Evropy, proto byste toho měli využít a poznat zdejší kuchyni, která nepatří k příliš známým. Jídelní lístek v Makedonii zahrnuje mnoho obvyklých pokrmů, které najdete i jinde na Balkáně, jako je všudypřítomné grilované maso (skara), i speciálně národní jídla, jako je tavče gravče (pokrm z fazolí) a pastrmajlija (slaný koláč se sušeným masem).

Skvělé místo, kde tohle všechno můžete ochutnat, je Pivnica An sídlící ve starém osmanském hostinci v okrsku Čaršija, zatímco La Tana na druhé straně řeky je rušný podnik oblíbený místními, kde každý víkend hraje živá hudba.

Co se týče nočního života, ten soustřeďuje se v okrsku Debar Maalo, kde najdete řadu barů, avšak nejdéle otevřeno (tj. i po půlnoci) mívají podniky v Čaršije. Také můžete ochutnat nejlepší makedonská vína ve Vinoteka Temov, stylovém vinném baru, kde často vystupují hráči na kytaru.

 

Jak na to   

Letiště Alexandra Velikého ve Skopji se stalo cílem nízkonákladových letů až v posledních letech, takže je tím snadnější se sem dostat z ostatních částí Evropy. Kromě toho je do Skopje dobré autobusové spojený z jiných významných měst na Balkáně, jako je srbský Bělehrad, řecká Soluň (Thessaloniki) nebo bulharská Sofie, i když totéž nelze říct o vlakové dopravě. Možnosti ubytování zahrnují všechny cenové skupiny. Nedávno otevřený Hotel Solun je prvním ekohotelem na Balkáně. Pro ekonomické cestovatele je dobrou volbou Shanti Hostel, který je vzdálen pouze 3 minuty chůze od autobusového nádraží. 

Přírodní rezervace Jasen v Makedonii