Skutečný Frankenstein: Mění hlavy zvířatům, chce to zkusit i na lidech

Skutečný Frankenstein: Mění hlavy zvířatům, chce to zkusit i na lidech 1

V roce 2013 provedl čínský doktor Xiaoping Ren významnou operaci: uřízl hlavu jedné myši a přišil ji k tělu druhé. Věřte či ne, ale zvíře ještě několik minut žilo: otevřelo oči a dokonce samo dýchalo. Od té doby již chirurg provedl více než tisíc podobných transplantací a nyní se chce zaměřit i na lidi.

Doktor Ren se snaží s každou operací zlepšovat. Využívá systém trubic, které přenášejí okysličenou krev z těla do hlavy, ten ale ještě ani zdaleka není dokonalý. Ani po tisícovce transplantací myší kromě otevření očí, dýchání a několika pohybů nedokáží vykonávat jiné činnosti a každá z nich nejpozději do 24 hodin zemřela.

 
717515-fa4e123a-0d5d-11e5-af1d-2ec575a6f2f6

Ačkoli to zní krutě a neeticky, chce lékař v této činnosti pokračovat a vyzkoušet zákrok i na jiných zvířatech. Připravuje se na transplantaci opičí hlavy, aby se tak stal prvním člověkem, kterému se podařilo vyměnit hlavy u primátů.

Ren kdysi pracoval pro Univerzitu v Cincinnati v americkém Ohiu, přestěhoval se ale zpět do Číny, protože mu tamní vláda nabídla na jeho výzkum grant ve výši 38,087 milionu Kč. Kolegové z oblasti medicíny však Renovi nevěří a nazývají ho „Doktorem Frankensteinem“.

 
01082009_arthurcaplan_003

Profesor medicínské etiky Arthur Caplan například řekl: „Celý ten nápad je absolutně směšný.“ Čínská vláda ale na kritiku nedbá a chce, aby se ze země stala vědecká velmoc. I samotný Ren tvrdí, že úřady podpoří kohokoliv s dobrým nápadem, který je zároveň i užitečný.

Cílem vlády je samozřejmě zisk Nobelovy ceny, a je v podstatě jedno, v jaké oblasti. Doktor Ren si myslí, že čas, kdy bude možné transplantovat i lidské hlavy, je nedaleko. Sám by rád něco podobné vyzkoušel a pozorně sleduje případ kontroverzního chirurga Sergia Canaveral. Ten se již k provedení první transplantace hlavy připravuje . Pokud by se mu to podařilo, medicína by udělala obrovský krok vpřed.