Starověké stavby postavené z dokonale tvarovaných kamenů

Starověké stavby postavené z dokonale tvarovaných kamenů 1

Není žádným tajemstvím, že starověké kultury po celém světě dokázaly už před tisíciletími pohybovat obrovskými kamennými bloky a s velkým umem je skládat na sebe. Přestože neměli k dispozici moderní nástroje, uměli stěhovat kamenné bloky o hmotnosti až 1000 tun z lomů na místo určení při stavbě chrámů, pyramid a dalších monumentů.

Proč ale stále nedokážeme zjistit, jak to dávní stavitelé dělali, i když na různých místech planety objevujeme další neuvěřitelné starověké památky? Ty jsou jednoznačným důkazem, že o svých předcích zdaleka nevíme vše.

Můžeme si prohlédnout obrázky z různých archeologických lokalit po celém světě, kde spatříme velký počet megalitů, které byly před tisíciletími vytěženy a přemístěny. Kromě skutečnosti, že dávní stavitelé dokázali přemístit kameny o hmotnosti až 1000 tun, to byli také velmi nadaní architekti a technici. Některé kameny, jako ty nalezené v Údolním chrámu faraona Racheva v Egyptě, mají mimořádně přesné řezy a kameny jsou poskládány takovým způsobem, že k sobě přesně pasují. Toho všeho přitom bylo dosaženo bez použití malty!  

Kuriózní je, že při srovnání chrámů v Egyptě se stavbami v Bolívii či Peru (jako je Pumapunku, Sacsayhuaman nebo  Ollantaytambo), můžeme vidět úžasnou podobnost. Vypadá to téměř, jakoby kultury používaly stejné techniky, postupy a principy.

Zůstává otázka, o jaké nám neznámé techniky se jedná a jak byly používány. A také – co se s nimi stalo a kam se poděly? Proč jsme o nich dosud nenašli žádné doklady i přes únavnou a zdlouhavou práci archeologů?

Mohli toho všeho dávní stavitelé dosáhnout pouze pomocí klacků a kamenů? Nebo je zde možnost, že jsme dosud nezjistili vše o starověkých civilizacích, a že se někde dosud skrývá poslední článek celé skládačky, který čeká na své objevení?