Stavanger v Norsku

Novodobé bohatství Stavangeru pochází z ropy, to však na první pohled určitě nepoznáte: spatříte zde kamenné ulice, malebný přístav a scenérii patřící k nejkrásnějším v Norsku. Pouze vysoké ceny a Norské muzeum těžby ropy (Petroleum Museum) ve městě prozrazují jeho (dnes už ochabující) závislost na ropném sektoru. To však není hlavním důvodem, proč se sem turisté vydávají.

V čem Stavanger vyniká, je příroda, a mohutný vodopád Månafossen a slavná skála Kazatelna (obří blok žuly shlížející na úžasný Lysefjord) se nacházejí jen kousek cesty autem odtud. Přestože se mnoho lidí vydává na Kazatelnu pěšky, k dispozici je také autobus pro ty, kdo se na výstup necítí.

Stejně jako dramatická okolní krajina, také město nabízí mnoho zajímavého. Starobylé centrum uspořádané kolem přístavu je oázou s tradičními norskými štíhlými dřevěnými kostely, změtí domů a pár skutečně luxusními butiky. Městu dominuje nádherná Katedrála pocházející z 13. století, jejíž věže jsou symbolem města.

Ve Stavangeru naleznete také řadu muzeí a galerií. Muzeum těžby ropy, přestože to tak na první pohled vůbec nemusí vypadat, je ve skutečnosti zajímavé díky sérii interaktivních expozic, které Vás seznámí s tím, co je to ropa a proč se nachází jen v určitých regionech. Dále je zde Konzervárenské muzeum, které (spolu s velkou sbírkou retro konzerv) Vás provede historií zdejší konzervárny ryb; opět je mnohem poutavější, než se na první pohled zdá.

Díky ropě samozřejmě dnes sardinky téměř nikoho nezajímají – kromě kuchařů v řadě zdejších vynikajících restaurací. To však neznamená, že zde nespatříte rybáře táhnoucí svůj úlovek na některé z krásných písečných pláží ve městě a jeho okolí. Takový je Stavanger: částečně městský, částeční přírodní a celý krásný.

Stavanger v Norsku 1

Cestování do Stavangeru

Letecky

K aeroliniím nabízejícím přímé lety z Velké Británie do Stavangeru patří British Airways, Norwegian, SAS a Widerøe. Nejrychlejší trasa z USA je přes Oslo či Kodaň. Levné letenky do Stavangeru seženete v zimě, v období od listopadu do března. V Norsku bývají chladné zimy a patrná je také zeměpisná šířka.

Doba letu: z Londýna 1 hodina 50 minut, z New Yorku 9 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z Los Angeles 16 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 11 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 27 hodin (včetně mezipřistání).

Po silnici

Pravidla pro řízení ve Stavangeru jsou přísná: jezdí se vpravo, povinná jsou tlumená přední světla a bezpečnostní pásy musí používat řidič i všichni cestující. Maximální povolená rychlost je 30 km/h v obytných oblastech a až 100 km/h na dálnicích. V zimě jsou vyžadovány sněhové řetězy a/nebo zimní pneumatiky. Mnoho silnic včetně hlavních bývá uzavřeno, když napadne sníh.

Všechny ŘP vydané v EU/EHP jsou v Norsku platné, u jiných zemí je potřeba mít mezinárodní ŘP. U cizinců se neuznává žádná forma dočasného ŘP. Pokud přicestujete vlastním autem, je nutné mít registrační dokumenty vozidla, odpovídající pojištění, lékárničku a varovný trojúhelník. Zelená karta (kterou Vám může vydat pojišťovna nebo motoristická organizace) není povinná, ale je dobré ji mít. Minimální věk pro řízení je 18 let.

Norská automobilová federace (NAF) provozuje poruchovou službu, kterou může využít každý, kdo je členem významné mezinárodní motoristické organizace. 

Trasy: existuje několik možných silničních tras z metropole Osla do Stavangeru: nejzajímavější vede po silnici 40 a pak E134. Druhá z nich vede údolími a horami a pak zamíří k západnímu pobřeží, kde odbočíte na jih po krásné dálnici 13 (Fjordvegen) až do Stavangeru. Nejrychlejší trasa je po E18 do města Kristiansand, a dále po E39. Z Bergenu a Haugesundu je nejlepší jet po pobřežní silnici E39 na jih do Stavangeru, ačkoli to zahrnuje plavbu trajektem.

Autobusy: hlavní norská autobusová společnost Nor-Way Bussekspres provozuje pobřežní autobusy Kystbusse mezi městy Bergen, Haugesund a Stavanger, a také autobusy Sørlandsekspressen (jižní expres) mezi městy Stavanger, Flekkefjord a Kristiansand, odkud je spojení do/z Osla.

Doba cesty: z Osla 8 hodin, z Kristiansandu 3 hodiny, z Bergenu 5-6 hodin.

Vlakem

Stavanger je poslední vlaková stanice na Jižní železniční trase (Sørlandsbanen), která vede přes jižní Norsko a spojuje města Oslo a Kristiansand. Vlakové nádraží ve Stavangeru je nachází v samém srdci centra města. Denně jezdí 4-5 spojů v každém směru, vlaky jsou efektivní a dobře udržované. Není k dispozici vlakové spojení ze Stavangeru na sever.

Lodí

Trajekty z přístavního města Hirtshals v Dánsku kotví v mezinárodním přístavišti trajektů na západní straně hlavního přístavu v Stavangeru.

Místní trajekty a osobní expresní čluny Hurtigbåt používají převážně terminál Fiskepiren na východní straně centra města. Oba terminály jsou vzdáleny jen kousek pěšky od hlavního náměstí Torget.

Jediné mezinárodní trajektové spojení funguje mezi Hirtshalsem v Dánsku a Stavangerem (a Bergenem), a provozuje společnost Fjordline.

 

Některé atrakce Stavangeru:

  • katedrála ve Stavangeru
  • starý Stavanger
  • Námořní muzeum ve Stavangeru
  • Muzeum umění ve Stavangeru
  • Norské konzervárenské muzeum
  • Klášter Utstein – dnes luxusní hotel
  • Norské dětské muzeum
  • Památník Tří mečů u Hafrsfjordu
  • Norské muzeum těžby ropy (Petroleum Museum)
  • Broken Column – sochy v ulicích