Jeho jméno je sice poněkud obyčejné (Stone Town=Kamenné město), je to však staré město a kulturní srdce Zanzibaru, které se v posledních 200 letech změnilo jen minimálně. Najdete zde klikatící se uličky, rušné bazary, mešity a velkolepé arabské domy, jejichž původní majitelé spolu soupeřili v extravaganci svých obydlí. To se projevuje především na bohatě vyřezávaných dřevěných dveřích s mosazným kováním – ve městě najdete více jak 500 různých příkladů této řemeslné práce. Můžete strávit řadu hodin i dní pouhým potulováním se fascinujícím labyrintem úzkých uliček a zákoutí. Město Stone Town bylo nedávno zaslouženě uznáno jako památka chráněná UNESCO.
Většina budov, které zde můžete spatřit, však byla postavena v 19. století, kdy byl Zanzibar jedním z nejvýznamnějších obchodních center v oblasti Indického oceánu. Korálová skála z okolního moře představovala dobrý stavební materiál, který však snadno eroduje. To je patrné na velkém počtu domů, které jsou dnes ve zchátralém stavu. Několik budov už bylo zrenovováno a byl zřízen „Úřad památkové péče ve Stone Townu“, aby koordinoval opravy a rekonstrukce města do jeho původní krásy. Tak byla zrenovovaná např. budova Old Dispensary. Výsledkem této ohleduplné politiky je skutečnost, že téměř všechny významné hotely ve Stone Town sídlí v opravených budovách.
K hotelům v Stone Town patří Zanzibar Serena Inn, Tembo House Hotel, Dhow Palace Hotel a Hotel International.
Když budete procházet městem, nezapomínejte na to, že Stone Town je živá komunita, kde bydlí a pracují jeho obyvatelé. Není to muzeum ani tematický park pro turisty, proto byste měli projevovat ohledy k místním lidem. Pokud se budete chtít o Stone Town dozvědět více, existují různé způsoby. Můžete se sami procházet úzkými ulicemi vyzbrojeni mapou, anebo se připojit v prohlídce, které nabízí řada místních turistických operátorů.
Kam se podívat ve Stone Town:
Old Dispensary („Stará lékárna“), dnes známá jako Kulturní centrum Stone Town, je velkolepá čtyřposchoďová budova s řadou dekorativních balkonů. V koloniálních dobách sloužila jako lékárna, ale v 70. a 80. letech 20. století značně zchátrala. Je jednou z budov ve Stone Townu, které byly opraveny, v tomto případě díky financování z Aga Khanova kulturního trustu. Budovu naleznete na nábřeží Mizingani Road.
Tržiště je skvělým místem k návštěvě, i když nechcete nic kupovat. Je to živé místo, kde se dá koupit či prodat cokoli pod sluncem. Lidé z celého ostrova sem nosí své zemědělské produkty a jiní lidé je od nich kupují spolu s věcmi, které ve své vesnici neseženou. Za pozornost stojí obrovský výběr pestrobarevných ženské oděvů khangas a pravidelné aukce.
Livingstonův dům byl postaven kolem roku 1860 pro sultána Majida a posloužil v začátcích mnoha misionářům a objevitelům. Především zde však bydlel cestovatel David Livingstone předtím, než se vydal na cestu do vnitrozemí Afriky.
Muzeum a památník míru představuje zajímavý pohled na historii Zanzibaru. Muzeum je rozděleno na sekce o archeologii, raném obchodování, otroctví, palácích, mešitách, sultánech, objevitelích (včetně lékařské bedny dr. Livingstona), misionářích, koloniálních úřednících, tradičních řemeslech a předmětech do domácnosti, o známkách, mincích, rybolovu a pěstování hřebíčku.
Palácové muzeum je velká bílá budova s hradbami a cimbuřím postavená na samém konci 19. století pro členy sultánovy rodiny. Původně byla v roce 1911 pojmenována „Sultánův palác“ a stala se oficiální rezidencí sultána Zanzibaru, avšak po revoluci v roce 1964 bylo její jméno změněno na „Lidový palác“. V roce 1994 byl palác proměněn v muzeum věnované historii zanzibarských sultánů, což vyžadovalo už třetí změnu názvu na „Palácové muzeum“. Návštěvníci zde mohou spatřit většinu sultánova nábytku a dalšího majetku, který přečkal revoluci.
The House of Wonders („Dům divů“) je obrovská budova čtvercového půdorysu o několika patrech obklopená řadami pilířů a balkonů a završená velkou věží s hodinami. Postavena byla v roce 1883 jako obřadní palác pro sultána Barghaše a byla první na Zanzibaru vybavená elektrickým osvětlením a elektrickým výtahem. Není proto divu, že v době postavení ji místní lidé nazvali Beit el Ajaib – dům divů. I dnes je to jednou z největších budov na Zanzibaru a existují plány na její využití pro Národní muzeum země.
Arabská pevnost se nachází vedle „Domu divů“ a byla postavena v letech 1698-1701 busaidskou skupinou ománských Arabů. Je to velká budova s vysokými tmavě hnědými zdmi nahoře zakončenými hradbami a cimbuřím. Pevnost je přístupná návštěvníkům a dnes se v ní nacházejí různé obchody a divadlo pod širým nebem.
Kromě toho všeho však ve Stone Town naleznete také spoustu dalších zajímavých míst, takže je skvělým místem pro objevování.