Strašidelná města, hotely duchů, děsivé atrakce a příběhy

Strašidelná města, hotely duchů, děsivé atrakce a příběhy 1

Moderní města a velkoměsta představují ruch a koncentraci života, od hojně navštěvovaných barů a restaurací až po moderní mrakodrapy plné pilně pracujících lidí. Ale pod ruchem na povrchu má každé město svoji temnou stranu. Může to být děsivá historie místa, strašidelné budovy nebo třeba neklidní duchové.

 

Paříž, Francie

Město světel má také svou temnou stránku. Ponořte se do podzemí pařížských Katakomb, tunelů plných lebek a kostí. Náměstí Place de la Concorde, kde byl v roce 1793 Ludvík XVI. jako první popraven gilotinou za Francouzské revoluce, je dnes rušné náměstí, ale můžete si prohlédnout žaláře v původně gotickém paláci ze 14. století, který byl proměněn ve věznici La Conciergerie a tisíce lidí (včetně Marie Antoinetty) zde čekali, až přijdou o hlavu.

Na co dál se podívat: spisovatel Oscar Wilde je mezi těmi, kdo byli pohřbeni na slavném hřbitově Père Lachaise; můžete se ubytovat v L‘Hôtel v pokoji č. 16, kde zemřel poté, co předtím údajně poznamenal „Moje tapeta a já bojujeme souboj na život a na smrt. Jeden z nás bude muset jít.“

 

Havana, Kuba

Připravte se na to, že budete mít husí kůži při komentované prohlídce hřbitova Necropolis de Colon v Havaně, kde nejslavnější občané země (údajně) odpočívají v pokoji. Když budete procházet sítí mauzoleí a hrobek, všimněte si květy pokrytého hrobu Amelie Goyri de la Hoz. Bývá nazývána La Milagrosa („Zázračná“) a zemřela v roce 1901 po porodu (mrtvého) syna; později bylo její tělo exhumováno a podle pověstí se se zjistilo, že se dítě přesunulo z místa u jejích nohou do její náruče.

Na co dál se podívat: ubytovat se můžete v hotelu Ambos Mundos v okolí pokoje č. 511, kde mnoho hostů prý uprostřed noci slyšelo tiché kroky spisovatele E. Hemingwaye; možná je také uslyšíte, pokud je ovšem nepřehluší zvuky starého rozvrzaného výtahu.

 

Benátky, Itálie                             

Úzké postranní uličky a slabě osvětlení průchody, o mlhavém příkrovu v zimě nemluvě, činí z italských Benátek v noci jedno z nejstrašidelnějších měst na světě. Nachází se zde Calle degli Assassini („Ulice vrahů“), palác Ca’ Dario u Velkého kanálu a ulička u kostela sv. Zachariáše, kde byl zavražděn dóže;  je vlastně s podivem, že tolik lidí považuje Benátky za romantické místo…  

Na co dál se podívat: na místě luxusního hotelu San Clemente Palace Kempinski Hotel byl kdysi blázinec a drží se zde něco z atmosféry filmového hororu Osvícení (1980), když se v zimě procházíte po zdejších chodbách, zatímco zbytek Benátek se ztrácí v mlze.

 

Šanghaj, China

Pod okázalým zevnějškem Šanghaje a jejími moderními divy se skrývá spousta strašidelných událostí. K nejzajímavějším místům patří nápadný Dračí sloup zdobený postavami 9 zlacených draků, který údajně označuje obří dračí doupě. Trh duchů, který zahajuje provoz velmi brzy před rozedněním, a komplex budov Plaza 66 je prý postaven na místě, kde se ukrývá dávná bohyně. Lovci duchů a skeptici se mohou vydat za paranormálními jevy v Šanghaji s Newman Tours, jejichž průvodci vyprávějí účastníkům pověsti o různých zjeveních. Můžete slyšet např. o pomstychtivém poltergeistovi a přízračných ještěrkách.

Na co dál se podívat: pokud byste chtěli neobvyklý zážitek z Šanghaje, ubytujte se v Astor House Hotelu; postaven byl v roce 1846 a je přeplněný starožitnými předměty a starými fotografiemi, což vhodně doplňují vrzající dřevěné podlahy.

 

Dublin, Irsko

Halloween má svůj původ v Irsku, takže není divu, že Dublin je plný morbidních báchorek. Můžete se vydat za nejprostopášnějšími gentlemany do zbytků Hellfire Clubu; založen byl v hostinci Eagle Tavern (než byla na jeho místě postavena radnice) a pak se klub přesunul do chaty v Dublinských horách. Podle pověstí se zde konaly zvířecí oběti a hrály karty s Ďáblem, než klub v 16. století shořel i s několika členy. A pokud byste chtěli něco více fantastického, jako jsou hororové filmy, temná představení a tematický průvod, to vše nabízí Bram Stoker Festival, který na konci října probíhá na několika místech v centru města.

Na co dál se podívat: Darkey Kelly, první irská sériová vražedkyně a bordelmamá, prý straší v okolí Harding Hotelu; byla upálena na hranici v roce 1761 poté, co bylo ve sklepení jejího podniku nalezeno 5 mrtvol mužů.

 

Los Angeles, Kalifornie, USA

Tematické parky v okolí Los Angeles mají halloweenskou nabídku jako nikdo jiný. Zábavní park Knott’s Berry Farm („Knottova ovocná farma“) se promění v „Knottovu děsivou farmu“ s programy plnými nestvůr a strašidelných bludišť, které doplňují obvyklé adrenalinové jízdy na atrakcích a tematický park ve stylu Divokého Západu. Halloweenský program Halloween Horror Nights v Universal Studios Hollywood zahrnuje atrakce vytvořené podle filmů a pořadů (např. American Horror Story, Osvícení, Živí mrtví) a panenka Chucky přebírá vedení zdejší legendární tramvaje. Oba parky nabízejí „zóny strachu“, kde působí zaměstnanci placení za to, aby návštěvníky pořádně vystrašili.

Na co dál se podívat: duch Marilyn Monroe prý straší v hotelu Hollywood Roosevelt; zřejmě se stále zdržuje v apartmánu 1200, kde kdysi 2 roky bydlela, a zjevuje se kolemjdoucím v zrcadlech v celém hotelu.

 

Fremantle, Austrálie

Město Fremantle se může chlubit lokalitami s největším množstvím duchů v Austrálii. Zdejší věznice (UNESCO) postavená trestanci v 50. letech 19. století je prý domovem duchů těch, kteří zde byli popraveni, což je mrazivá představa, když se sem vydáte na prohlídku po setmění ve svitu baterek. Zkombinujte to s číháním na zdejším hřbitově při strašidelné prohlídce (Ghostly Tour), při které se podíváte také do centra Fremantle Arts Centre, kdysi blázince; návštěvníci zde mívají zlé předtuchy, slyší podivné zvuky a cítí studené doteky na tvářích, když absolvují prohlídku této gotické budovy po setmění.

Na co dál se podívat: přenocujte v chladné kamenné vězeňské cele v hostelu Fremantle Prison YHA (zážitkový hotel); můžete si prohlédnout původní blok cel, kde spí asi 40 lidí, ale nejprve se musíte zapsat do „seznamu vězňů“.

 

New York City, USA

New York, místo mnoha zlých skutků v historii, nabízí spoustu strašidelných a děsivých míst. Muzeum Merchant’s House Museum, údajně nejvíce duchy zatížený dům na Manhattanu, pořádá během října večerní prohlídky za svitu svíček. Připravte se na příběhy o vraždách a neklidných duchách při noční prohlídce hřbitova Green-Wood v Brooklynu nebo se nechte postrašit při Sleep No More, pohlcujícím představení Macbetha, které se odehrává na 5 poschodích fiktivního McKittrick Hotelu v Chelsea.

Na co dál se podívat: dejte si pozor na poltergeisty, kteří o půlnoci řádí ve výtazích v Bowery Hotelu; seznamte se s duchy některých literátů New Yorku 20. let, jako byla básnířka Dorothy Parker, v Algonquin Hotelu; a mějte oči na stopkách, když si budete dávat jídlo v podniku Old Bermuda Inn na Staten Islandu, kde můžete zahlédnout vznášejícího se ducha Marthy Mesereau (ženy, která zde zemřela za podivných okolností v době Americké občanské války).

 

Kapské město, JAR

Díky své bouřlivé historii je Kapské město místem opředeným několika skutečně děsivými příběhy. Kvílející duchy a zvonici, kde straší, naleznete v Hradu Dobré naděje (Castle of Good Hope), který je nejstarší budovou v zemi. Pochází z dob, kdy vznikla i pověst o Bludném Holanďanovi, což byla loď potopená v bouři roku 1641. Proto mějte oči na stopkách, jestli nezahlédnete stín této lodi, až se pojedete podívat na Mys Dobré naděje. Zpátky ve městě pak navštivte muzeum Rust en Vreugd, kde Vám na rameno může někdo poklepat, zatímco si budete prohlížet staré obrazy – ale když se otočíte, neuvidíte nikoho…

Na co dál se podívat: pokud byste se v noci chtěli setkat s duchem, zavítejte do Glencairn Hotelu nedaleko blízkého města Simon’s Town, k jehož dlouhodobým obyvatelům patří duchové matky a syna, kteří zde zahynuli.

 

Portland, Oregon, USA

Portland má bohatou historii strašidel a duchů. Hosté restaurace Old Town Pizza, kde byl dříve Merchant Hotel postavený v roce 1880, za sebou cítili něčí přítomnost nebo zahlédli ženu v černém. To je Nina, místní duch a kdysi nedobrovolná prostitutka. Misionáři nabídli Nině možnost útěku výměnou za informace, ona spolupracovala, ale později byla nalezena mrtvá na dně výtahové šachty (výtah jezdí dodnes a je hojně používaný). Vydejte se na prohlídku tzv. Šanghajských tunelů, strašidelné podzemní sítě města, která byla inspirací pro mnoho strašidelných příběhů.

Na co dál se podívat: pokud Vás živá hudba v podniku White Eagle neudrží vzhůru dlouho do noci, pak totéž může učinit skupina duchů, kteří se objevují v 11 pokojích nad historickou hospodou; je jich tu hned několik, jen se zeptejte v baru.