Správné použití barvy je jedním z nejjednodušších a nejméně nákladných způsobů, jak změnit jakoukoli místnost, a nikde to není snazší než v malé kuchyni. Malé kuchyně mají omezené možnosti pro přestavbu, přičemž pečlivá manipulace s barvou a její dopad na osvětlení může kuchyň vizuálně rozšířit a způsobit, že bude vypadat mnohem větší. To může být zvláště důležité, pokud připravujete dům k prodeji.
Nechte dominovat neutrální barvy
Pokud máte malou kuchyň, bílá a neutrální barvy mohou být záchranou. Bílá barva odráží světlo, způsobí, že stěny opticky ustoupí a zvýší dojem prostoru. Když jí použijete na stěny, pracovní desku, skříňky a strop, vytvoříte soudržný prostor s několika vizuálními hranicemi nebo hranami. Abyste se vyhnuli pocitu, že je místnost příliš bílá, použijte různé odstíny bílé nebo přidejte různé textury pomocí látek či tapet. Můžete použít mírně odlišný odstín barvy, abyste zvýraznili horní lištu u stropu (pokud ji máte) a skříňky s členitými dvířky, čímž dodáte místnosti na zajímavosti a zabráníte jejímu přílišnému „vymytí“. Je ale také důležité vytvořit ve Vaší kuchyni určitý kontrast a zajímavost.
Natřete tmavé skříňky
Skříňky z tmavého dřeva v malé kuchyni pohlcují světlo, vypadají maličké a působí v prostoru klaustrofobicky. Přitom můžete v kuchyni vytvořit úplně jiný pocit jednoduše tím, že tmavé skříňky natřete světlejší barvou. Moření a lakování skříněk vyžaduje trochu přípravy, ale snadno tím můžete docílit, že budou vypadat jako nové, a zcela změnit vzhled Vaší kuchyně. Pokud jsou skříňky ve špatném stavu, zvažte jejich renovaci tím, že je obložíte světlejší dýhou a nainstalujete nová lehčí dvířka a čela zásuvek.
Vyberte si správné barvy
Populární návrháři interiérů udávají trendy, a pokud chcete, aby Vaše kuchyně ohromila kupující, měli byste věnovat pozornost jejich nápadům. Zde je několik triků pro malování, které interiéroví designéři používají ve svých vlastních projektech.
Přidejte trochu světlé barvy: Mark McCauley, autor Interior Design for Idiots, navrhuje použít barevné čáry na neočekávaných akcentech, jako jsou parapety nebo vnitřní části polic. Když se ostré odstíny mísí se světlými odstíny stěn, vypadá kuchyně prostorněji jednoduše proto, že je pro oko zajímavější.
Vytvořte akcentovou zeď: podle Libby Langdon, která přispívá do Small Space Big Style v HGTV, byste se neměli bát výrazných barev. Vyzývá majitele domů, aby vymalovali jednu stěnu v kuchyni temnější barvou než ostatní. Tmavší odstín může způsobit, že zeď opticky ustoupí do pozadí a zvětší prostor.
Použijte stejnou barvu nátěru na stěny a lišty: majitelka Charlotte Lucas Interior Design radí majitelům, aby použili stejnou barvu nátěru na stěny a na lišty. V lištách nejsou žádné mezery, takže strop bude vypadat vyšší. Když kupci domů vstoupí do místnosti, získají pocit, že je větší, než ve skutečnosti je.
Minimalizujte kontrast s pracovní deskou a skříňkami: při natírání stěn, pracovní desky, skříní a polic používejte barvy, které se liší od barev stěn, ale bez velkého kontrastu. Užitečná strategie je volba barev ve stejné skupině. Bez náhlých přechodů ze světlé do tmavé bude Vaše kuchyně vypadat prostorně a klidně. Ostré kontrasty na druhé straně vytvářejí vizuální hranice, které zastavují pohled a dělají prostor pocitově menší.
Strop nechejte bílý: zatímco aktuální designový trend směřuje k používání barev na stropech v různých místnostech, nedoporučuje se to pro malé kuchyně. Jasně bílý strop se bude zdát vyšší, díky čemuž bude místnost působit prostorněji. Bílé stropy také odrážejí světlo a maximalizují tak účinky jakéhokoli přirozeného denního světla přítomného v místnosti.
Vyhněte se barvám s matovým leskem: smalty se saténovým leskem vytvářejí mírně reflexní povrchy, které umožňují odrážení světla, takže se místnost může zdát větší. Dřevo a obložení lze natřít středně lesklým emailem. Vyhněte se však nátěrům s matným leskem, které mají tendenci absorbovat světlo a způsobovat, že místnost působí menší. Smalty mají do kuchyně ještě jednu důležitou výhodu: jsou lépe omyvatelné než matné barvy.
Přiveďte přirozené světlo, pokud je to možné
Přirozené osvětlení má schopnost rozšířit jakýkoli prostor, takže vypadá větší a jasnější. I pokud má Vaše kuchyně pouze jedno okno, světlo můžete optimalizovat výběrem úprav oken nebo použitím žaluzií, které dokážou okno „obléknout“, aniž by bránily světlu. Neprůhledné stínidlo může propouštět světlo a zároveň zachovávat soukromí. Pokud to Váš rozpočet na přestavbu dovolí, přidání okna nebo trubkového světlíku může být v malé kuchyni záchranou. Tam, kde okna nejsou možná, může pomoci nepřímé osvětlení pod skříňkami.