Cestování

Tradiční Korsika a město Sarténe

Jeden z nejkrásnějších ostrovů ve Středomoří byl kdysi proslulý jako země banditů. Vydejte se s námi mimo malebné korsické pláže a seznamte se se zdejší komplikovanou minulostí a jejím dědictvím.

Nádherný francouzský ostrov Korsika upoutá pozornost návštěvníků mnoha atrakcemi, včetně opalování se na plážích a pochutnávání si na proslulém uzeném mase a uzeninách. Korsika patří k nejkrásnějším ostrovům ve Středomoří a kromě pobřeží nabízí také vesnice zbudované na kopcích uprostřed krajiny, která má poněkud temnou minulost. Takže na chváli zapomeňme na zářivé slunečné pláže, čisté pobřeží, krásné moře a tropickou atmosféru, díky kterým je tento čtvrtý největší ostrov Středomoří vyhledávaným místem pro dovolenou. Mimo oblíbené atrakce a malebná přímořská města, která vyhledávají turisté, je zde také nekonvenční, divoká a méně známá tvář Korsiky, která leží daleko od šílených davů.  Je to takzvaná „země banditů“, kde se po staletí ukrývali psanci, revolucionáři, separatisté i běžní darebáci v divoké vegetaci a v jeskyních, nacházeli útočiště v odlehlých vesničkách, bojovali proti útočníkům a umírali za nezávislost své země.

Místní mohou být horkokrevní, mají silný smysl pro národní identitu a jsou hrdí na to, že jsou Korsičané, nikoli Francouzi (natož Italové). Mají vlastní dialekt (který zní spíš jako italština) i vlajku. A přestože mají mnoho společného s Italy žijícími na nedalekém italském ostrově Sardinie (v dávných dobách byly tyto ostrovy spojené), Korsičané se v žádném případě necítí být Italy. Není se přitom čemu divit. Korsika prošla dlouhou historií okupace a násilí: útočili na ni piráti v době renesance, byla obsazena italským Janovským královstvím a pak „za babku“ prodána zpět Francouzům, aby pak byla za II. světové války okupována fašistickými vojsky.

Jak ostrov přeházel z jedné cizí nadvlády do druhé, mezi invazemi byli místní lidé navíc zataženi do územních sporů mezi znepřátelenými majiteli pozemků a jejich rody. Přitom měli na krveprolití svůj nemalý podíl – ještě dnes občas dojde na střelbu. Stále zde přežívá jakýsi svět mafie v menším rozsahu.

To jsou důvody, proč se moje první návštěva země banditů na Korsice proměnila v menší dobrodružství. Když jsem nechal za sebou nádherné pláže Bonifacio, Palombaggia a Santa Giulia hemžící se rodinami s dětmi a vyznavači kite-surfingu, cítil jsem se na trochu ticha a klidu. Proto jsem si jeden den v červnu vyhradil na návštěvu polopustého města se strašidlenými nápisy na stěnách v oblasti plné prastarých archeologických lokalit a miniaturních verzí Stonehenge.

Sartene, Korsika

Město Sarténe

Sartène, které má dlouhou historii spojenou s piráty a bandity, ztělesňuje identitu ostrova, který byl centrem banditů. V dřívějším „ráji gangsterů“ návštěvníky uvítá ospalá atmosféra působící dojmem místa, kde se zastavil čas. Hrbolatá silnice klikatící divokou vegetací středozemních křovin, obklopených mohutnými skalami s úžasnými výhledy na moře, vede do města Sartène, kterému se říká „nejkorsičtější z korsických měst“. I přes občasné akty vendety mezi zločineckými klany dnes zdejší obyvatelé tráví čas šťastnějším a výnosnějším způsobem: výrobou špičkového vína a pořádáním tradičních trhů s potravinami. Stará část Sartène se nazývá borgo a je fascinující. Je to labyrint kamenných uliček s hrubými nerovnými schody spojujícími vysoká obydlí zbudovaná z šedé žuly z nedalekých hor, uspořádaná pod strážní věží z 16. století, což je jediná část, která se dochovala ze starých obranných hradeb. Toulal jsem se v labyrintu klenutých chodeb s mohutnými vyčnívajícími kameny. Domy postavené z kamenů z vrcholu, na kterém stojí, působí jako součást krajiny. Vládne zde ticho. Během poledne šlo stěží někoho zahlédnout pod horkým sluncem, jen pár toulavých koček a psů. Město založené Janovany na zbytcích prastarých sídel působí jako idylické malebné město na kopci. Ale gangsterskou minulost je možné vidět i cítit dodnes. Hlavní náměstí lemované obchody a kavárnami je místem, kde kdysi stála gilotina. Popravy oběšením a stětím se odhrávaly veřejně, aby odradily další lidi od páchání zločinů.

V jednu chvíli jsem se dostal k mohutné zdi se separatistickým graffiti a s nápisem vyvedeným černým sprejem: „Smrt Italům“ (korsicky samozřejmě). Vyděsilo mě to: musel jsem se ohlédnout přes rameno a jen jsem doufal, že mě nikdo neslyšel, jak se bavím italsky s přáteli, kteří tuto cestu podnikli spolu se mnou. Podívali jsme se na sebe a pak na zeď. Evidentně zde někdo nemá rád Italy i přes všechno, co mají s Korsičany společného (korsický dialekt se velmi podobá italštině na Sardinii).

Ale proč vinit místní ? Italové Korsiku dobyli a založili právě toto město, které pak prodali vládě v Paříže; mnohem později tuto zemi znovu okupovali během války, takže chápu, proč zde Italy dodnes nemají v lásce. Začali jsme debatovat, zda bude nejlepší (člověk nikdy neví!) odjet hned a vrátit se na bezpečné pláže. Ale našim původním plánem bylo strávit noc v Sartène, takže i přes děsivý nápis na zdi a pocit, že jsme tu cizí a „vetřelci“, jsme se rozhodli zdržet a ještě si dát večeři ve městě. Nějakým způsobem se nás zmocnilo vzrušení ze situace a zlákala nás dramatická krása prostředí. Při procházení se uličkami jsem zahlédl, jak nás občas z okna pozoruje stará paní, nebo jiná zahalená v černém přehozu spěchá pryč uličkami. Nikdo z obyvatel, které jsme potkali, se neusmál ani nepozdravil.

Ale většina vesničanů je vstřícná a ochotná se seznamovat s návštěvníky. Přitom jim pronajímají své domy a pokoje, aby vydělali. Ubytovací zařízení B&B, kde jsme byli ubytováni, bylo součástí starého domu spojeného s hlavní budovou temnou klenutou chodbou, kde pobíhaly slepice a kachny. Kurník stál u předních dveří. Místnosti byly prosté, s malými postelemi a jen spoře vybavené nábytkem. Majitelkou byla poměrně příjemná paní, která se o vše starala sama, a která nám doporučila, abychom navštívili tradiční tavernu připravující místní speciality. Navíc to bylo jedno z mála míst, která ten večera měla otevřeno.

Ubytování:

V restauraci byli jen dva další místní hosté. Dřevěné stoly byly pokryté červenobílými papírovými ubrusy a výzdoba venkovská. Číšník s námi hovořil francouzsky se silným místním přízvukem a příliš se nezabýval obvyklou konverzací. Byli jsme hladoví a chtěli jsme ochutnat některé z jídel ikonických pro Sartène, takže jsme si objednali jídlo dne: lovecké maso. Bylo to dušené maso z divočáka s bylinkami, ke kterému jsme si dali sklenku dobrého místního červeného vína.

Zpátky do domu, kde jsme byli ubytováni, jsme šli v naprosté tmě, a vše působilo jako dokonalý návrat v čase. V každou chvíli jsem očekával, že nějaký bandita vyskočí za rohem, obličej zakrytý kapesníkem, a unese nás za výkupné. Ve skutečnosti je to legrační. V Sartène je zvláštní atmosféra tajemna prodchnutá folklorem, který zatahuje návštěvníka do zdejší temné minulosti. I přes strašidelný pocit, že skončím v rukou bandity, jsem se necítil ani trochu na odjezd.

alice

Share
Published by
alice
Tags: cestování

Recent Posts

Vyberte si nejlepší zážitky jednom místě – dárky pro muže i ženy

Zážitkové dárky a poukazy se staly velmi populárním způsobem, jak obdarovat naše blízké. Představte si,…

1 měsíc ago

Kolik stojí metro ve Valencii?

Pokud se zajímáte o to, kolik stojí metro ve Valencii, je důležité si uvědomit, že…

1 měsíc ago

Kolik stojí taxi ve Valencii?

Valencie, rozprostírající se na pobřeží Středozemního moře, je třetím největším městem Španělska a díky své…

1 měsíc ago

Jak se dostat z letiště Valencie do centra?

Po příletu na letiště ve Valencii, které je oficiálně známé jako Letiště Manises, se návštěvníci…

1 měsíc ago

Valencie: Vydejte se na historickou procházku

Valencie, toto nádherné španělské město nacházející se na pobřeží Středozemního moře, je místem, které oplývá…

1 měsíc ago

Valencie: Kostel svatého Mikuláše a Lonja de la Seda

Valencie, okouzlující město na východním pobřeží Španělska, je místem, které nabízí návštěvníkům nejen slunečné počasí…

1 měsíc ago