Střela, se kterou můžete nahánět veleryby

Střela, se kterou můžete nahánět veleryby 1

Společnost DeepFlight, která se zaměřuje na námořní technologie, představila během Monacké jachetní show svou novou vlajkovou loď. Přesněji řečeno, jde o ponorku, která svým majitelům nabízí dobrodružství hluboko pod vodní hladinou.

Firma se sama prezentuje snahou úspěšně vyslat člověka do oceánů. Nejnovější model je průnikem konceptů velmi výkonných lodí a tradičních ponorek, díky čemuž se stává ideálním Apollem 11 ve světě moří a oceánů.

Má označení Super Falcon Mark II. Oproti jiným civilním ponorkám na podmořské dobrodružství je o něco dražší, ale za těch 13 milionů eur majitel dostane nadstandardně vybavenou a komfortní ponorku, její úplný servis do konce života a výcvik.

Se svou nosností unese dva pasažéry a zásobu vzduchu na půl dne. Má elektrický motor, který dosáhne maximálně 6 uzlů (cca 12 km/h). To garantuje, že i ve vodě se budou dít věci. Pohonný šroub regulují řídící ploutve ve třech osách. Pomocí výjimečně aerodynamického tvaru má Falcon výborné manévrovací schopnosti. Právě volnost v pohybu je jednou z priorit společnosti DeepFlight.

Výhled na velryby zaručený

Důležité je, aby se majitel cítil v malé kabině dobře. Na to mají sloužit polohovatelná sedadla z uhlíkových vláken a leštěné ušlechtilé oceli, kterou je potažen celý interiér. Přestože je Falcon navržen tak, aby byl co nejhospodárnější, pokud jde o využití prostoru, pocit klaustrofobie by neměl mít nikdo. Z trupu nad sedadly vyčnívají leštěné polyakrylové polokulové výřezy. Výhled na svět pod hladinou je tak zaručen; stačí si to namířit k zajímavým objektům.

Na to, aby Falcon vydržel obrovský hydrostatický tlak v hloubce sto dvaceti metrů, což je jeho maximální ponor, výrobci na stavbu trupu a vnějších komponentů použili směs uhlíku a oceli.

Za průzorem příroda, v kabině samý displej.

Každé sedadlo je obklopeno kontrolními a řídícími konzolemi. Několik obrazovek monitoruje okolí, orientuje dobrodruha, kde je hladina a břeh. Pokud jde o komunikaci, Aquacom bezchybně spojí každý podobný objekt pod hladinou. Konstruktéři vybavili palubu i VHF rádiem, které využívají námořníci a armáda ke kontaktu se suchozemskými základnami. I když se tedy kolem Falcon nacházejí miliony tun vody, není odříznut od pobřeží a techniků, kteří dohlížejí na bezpečnost a správné směrování výpravy. A pokud majitel potřebuje soukromí, může využít uzavřený rádiový okruh.

Technika je stále jen technika. Kontrolní počítače, ale i dispečer na souši může něco přehlédnout a stane se nehoda. Například v hloubce osmdesáti metrů pod hladinou se přestane točit pohonná vrtule. Systém MA USBL okamžitě pošle informaci o poloze Falcon a z nádrží začne vypouštět vodu. To mu umožní okamžitě se vynořit na hladinu. Pak stačí počkat na záchrannou loď od společnosti. Komplexní osvětlovací systém si dobrodruzi oblíbí okamžitě. V temnotách hlubin si budou moci posvítit i na velrybí zuby.

DeepFlight v ceně Falcon nabízí výcvik a pilotování těchto luxusních podmořských mašin, jejich úplnou údržbu a servis. A kdybyste si při koupi usmysleli, že chcete změnit lak či vybavení, stačí to říci výrobcům.