Nedávná studie zveřejněná na předtiskovém serveru Research Square hodnotila dlouhodobé onemocnění covid–19, neboli dlouhý covid, a trajektorii příznaků onemocnění v reprezentativním vzorku v USA.
Různé studie uvádějí, že mnoho pacientů infikovaných SARS-CoV-2 trpí dlouho po nástupu příznaků řadou zdravotních problémů. Není však příliš jasné, když jde o prevalenci, projevující se symptomy a rizikové faktory spojené s dlouhým covidem. Studie použila data z průzkumu dospělých v USA k odhadu prevalence dlouhého covidu upraveného podle výchozích příznaků k hlášení běžně pozorovaných dlouhodobých příznaků covidu a identifikaci dlouhodobých rizikových faktorů. Data byla získána z amerického národního vzorku covid-19 Understanding America Study (UAS), což je národní průběžný internetový panel založený na pravděpodobnosti s téměř 9000 neinstitucionálními dospělými v USA. Účastníci byli náhodně vybráni z domácností na seznamu poštovních adres v zemi. V průzkumu odpovídali online na libovolném zařízení podle svého výběru. Od 1. dubna 2020 byly každé 2 týdny prováděny následné průzkumy, během kterých byli účastníci požádáni o vyplnění dotazníku. Účastníci byli považováni za covid pozitivní po pozitivním testu na SARS-CoV-2 nebo pozitivní diagnóze zdravotnickým pracovníkem. Dále byl účastníkovi diagnostikován dlouhý covid, pokud v době diagnózy vykazoval příznaky, které chyběly 4 týdny před diagnózou covid-19 a byly přítomny 12 týdnů poté. Samostatně hlášené symptomy byly monitorovány 4 týdny před diagnózou covid-19, v době diagnózy a 12 týdnů poté. Studie sledovala výskyt horečky, rýmy, tlaku na hrudníku, kašle, bolestí v krku, kýchání, bolestí těla nebo svalů, bolestí hlavy, únavy, dušnosti, břišních potíží, zvracení, vypadávání vlasů, suché kůže, tělesné teploty nad 38 °C, průjmu, ztráty čichu a kožní vyrážky.
Účastníci odpovídali na otázky související se symptomy odpověďmi „ano“, „ne“ a „nejsem si jistý“. Tým poté vygeneroval proměnnou počtu symptomů v rozmezí od 0 do 18 sečtením počtu hlášených symptomů na vlnu pro každého účastníka. Tým zvažoval proměnné, jako je věk, pohlaví, rasa, úroveň vzdělání a kouření/nekouření všech účastníků. Zkoumali také již existující zdravotní stavy spojené s vyšším rizikem dlouhodobého covid-19, jako je cukrovka, rakovina, srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak, astma, chronická plicní onemocnění (např. chronická obstrukční plicní nemoc CHOPN nebo rozedma plic), onemocnění ledvin, autoimunitní poruchy (jako je revmatoidní artritida) a obezita.
Průzkum proběhl v období od 10. března 2020 do 31. března 2021. Skládal se z 8425 účastníků, včetně 872 jedinců pozitivních na covid-19, z nichž tým analyzoval 308 účastníků s diagnostikovaným onemocněním covid-19. Studovaná kohorta měla střední věk 46 let, kdy 57 % byly ženy, 22 % lidé hispánského původu, 61 % nehispánských bílých a 12 % nehispánských černochů. Kromě toho 18 % účastníků mělo cukrovku, 9 % mělo srdeční onemocnění, 5 % rakovinu, 29 % vysoký krevní tlak, 5 % chronické onemocnění plic, 19 % astma, 4 % onemocnění ledvin, 24 % bylo obézních a 5 % mělo autoimunitní poruchu. Celkem 40 % pacientů infikovaných covid-19 hlásilo alespoň 1 symptom 12 týdnů po diagnóze. Po zohlednění přítomnosti předinfekčních příznaků však 23 % zaznamenalo minimálně 1 příznak covidu-19 po 12 týdnech od diagnózy. V době infekce mělo 45 % účastníků bolesti těla, 43 % únavu, 41 % kašel, 40 % bolesti hlavy, 37 % horečku, 35 % rýmu nebo ucpaný nos, 33 % ztráta čichu, 29 % průjem, 28 % bolest v krku, 25 % dušnost a 25 % tlak na hrudníku. Celkem 80 % účastníků hlásilo symptomy a jejich průměrný počet byl 6. Podíl hlášených symptomů dosáhl vrcholu během infekce s následným snížením, přičemž podíly zůstaly vyšší než v předinfekčním stádiu.
Ve srovnání s předinfekčním stádiem byl také podíl účastníků uvádějících obtíže v oblasti břicha (břišní diskomfort), bolest v krku, ztrátu čichu a tělesnou teplotu nad 38 °C vyšší po infekci. Navíc příznaky hlášené většinou účastníků na postinfekční úrovni byly únava, suchá kůže, rýma nebo ucpaný nos, bolest hlavy a kýchání. Ve fázi před infekcí byly nejčastěji hlášenými příznaky bolest hlavy, rýma nebo ucpaný nos, břišní diskomfort, únava a průjem. Je pozoruhodné, že pacienti s dlouhým covidem měli vyšší počet příznaků než ostatní pacienti. Také měli pacienti s dlouhým covidem větší pravděpodobnost, že budou obézní a údajně pociťovali více bolesti hlavy, trpěli vypadáváním vlasů a bolestí v krku v době infekce. Je zajímavé, že lidé, kteří zaznamenali tlak na hrudníku, měli nižší riziko dlouhého covidu. Celkově by tato zjištění mohla sloužit jako základ pro budoucí výzkum k rozsáhlé analýze prevalence, rizikových faktorů a přetrvávajících příznaků dlouhého covidu.
Zážitkové dárky a poukazy se staly velmi populárním způsobem, jak obdarovat naše blízké. Představte si,…
Pokud se zajímáte o to, kolik stojí metro ve Valencii, je důležité si uvědomit, že…
Valencie, rozprostírající se na pobřeží Středozemního moře, je třetím největším městem Španělska a díky své…
Po příletu na letiště ve Valencii, které je oficiálně známé jako Letiště Manises, se návštěvníci…
Valencie, toto nádherné španělské město nacházející se na pobřeží Středozemního moře, je místem, které oplývá…
Valencie, okouzlující město na východním pobřeží Španělska, je místem, které nabízí návštěvníkům nejen slunečné počasí…