Syndrom vybuchující hlavy: Máte ho i vy?

Syndrom vybuchující hlavy: Máte ho i vy? 1

Když dnes budete usínat, dělejte tak s radostným pocitem, že vám při tom neexploduje hlava. Syndromem vybuchující hlavy totiž podle nejnovějších studií vědců z Washingtonské univerzity trpí až pětina populace. Co kvůli této diagnóze zažívají?

Možná jste si tím už někdy prošli. Těsně předtím, než upadnete do spánku, se vám v hlavě najedou ozve zvuk připomínající explozi či výstřel z pistole. Přestože nejde o nic bolestivého, mnoha lidem to nahání strach a způsobuje stres. „Moji pacienti si zpočátku mysleli, že jde o předzvěst záchvatu,“ tvrdí doktor.

 
d727c3a99b5c

Až donedávna si lékaři mysleli, že syndrom vybuchující hlavy je ojedinělý a vyskytuje se zejména u žen starších než 50 let. Opak je ale pravdou. Z 211 studentů, kteří se výzkumu zúčastnili, až 20 potvrdilo, že před usínáním slyší v hlavě různé zvuky.

Syndrom zatím nikdo podrobně nezkoumal, a proto se doktoři jen domnívají, co ho může způsobovat. Existuje však několik teorií, které se diagnózu snaží objasnit. „Zřejmě jde o poruchu části mozku, která odpovídá za přechod těla ze stavu bdělosti do spánku.

 
shutterstock_109804226

Místo toho, aby neurony, které analyzují zvuky, vypnula, vyšle do nich přesně opačný signál,“ míní Sharpless. Otázkou však zůstává, co stojí za touto poruchou. Jednou z příčin může být i nedostatečný a nekvalitní spánek, který se často vyskytuje zejména u studentů. Vzniku syndromu také napomáhají stres a úzkost.

Přestože je syndrom vybuchující hlavy zpočátku děsivý a nepříjemný, na zdraví nemá přímý škodlivý dopad. Nežádoucí účinky však může mít nedostatek spánku, který tato diagnóza způsobuje. Navíc na ni neexistují žádné léky, takže pacienti s touto diagnózou se s ní alespoň v nejbližší době budou muset naučit žít.