TATO DRAHÁ PARFUMERSKÁ SUROVINA MÁ SKUTEČNĚ NECHUTNÝ PŮVOD

TATO DRAHÁ PARFUMERSKÁ SUROVINA MÁ SKUTEČNĚ NECHUTNÝ PŮVOD 1

Světoví výrobci parfémů jsou za tento beztvarý a ne zrovna lákavě vonící kus hmoty ochotni obětovat tisíce (dokonce až miliony) dolarů. Vyskytuje se totiž extrémně zřídka a jeho odporný pach se časem mění na příjemnou, trvanlivou vůni.

V parfémovém průmyslu hrají rostlinné aroma absolutní prim. Jednou z mála živočišných složek je ambra, která vzniká opravdu kuriózním způsobem. Tvoří se totiž v trávicím traktu vorvaňů. Přesný důvod, proč se tak děje, však není jasný. Vědci polemizují nad tím, že příčinou je konzumace olihní. Jejich nestravitelné části se v těle vorvaně obalují bílo-šedavě sekretem a následně se vylučují do oceánu spolu z trusem.

Potom si tato fekální zapáchající hromádka neidentifikovatelného tvaru plave na hladině a postupně mění své chemické vlastnosti. Kombinace slunce a slané vody se podepisuje na její konzistenci, barvě i vůni. Po měsících až letech se totiž stává tvrdší, získává voskovou texturu, tmavě šedou až černou barvu a unikátní pach. Aroma ambry bývá popisována jako nasládlá, zemitá, evokující živočišnost a dokonce prý připomíná moře.

Aby se z vás stal boháč, stačí, pokud narazíte na kousek ambry během procházky po pláži. Největší šanci máte na pobřeží jižní Afriky a Madagaskaru, Brazílie, Japonska, Indie či Austrálie a Nového Zélandu. Neradujte se však předčasně, obchodování s touto vzácnou surovinou je v některých zemích (USA a Austrálie) přísně zakázáno. Její výskyt je navíc natolik ojedinělý, že ji v parfémovém průmyslu, kde se používala k zajištění stálosti vůně, nahradila syntetická sloučenina ambroxan. Ta k nerozeznání nahrazuje vůni i funkci pravé ambry a ucítit ji můžete až v posledních tónech parfému, tedy v jeho bázi.

A fakt, že aroma ambry je skutečně nadčasová a jedinečná, dosvědčuje i to, že ji ve svých vůních využívají přední značky jako Dior, Givenchy, Burberry, Calvin Klein, Lancôme, Yves Saint Laurent či Fendi a Valentino.