Testy z kožních stěrů mohou představovat budoucnost testů na covid-19

Testy z kožních stěrů mohou představovat budoucnost testů na covid-19 1

Vědci vyvinuli novou metodu testování na covid-19, která používá kožní stěry. Nový test je ve srovnání se současnými testovacími metodami méně invazivní. Test analyzuje kožní maz, což je mastná látka produkovaná mazovými žlázami. Studii vedli vědci z University of Surrey ve Velké Británii.

Je tomu víc jak rok, co Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila covid-19 za globální pandemii. V té době se virem nakazilo více než 121 mil. lidí a 2,6 mil. zemřelo. Vědci za poslední rok vyvinuli několik vakcín, které se podávají po celém světě. V poslední době v některých regionech počet nových případů covid-19 klesl. Testování je však životně důležité, protože umožňuje zdravotníkům vědět, kdo má virus, a rychle reagovat karanténou kvůli ostatním, kteří by mohli být vystaveni riziku. Tým vedený vědci z University of Surrey v Guildfordu v Anglii vyvinul novou metodu pro testování covid-19. Test využívá neinvazivní postup, stěry z pokožky.

 

Testování na covid-19

Existují dva typy diagnostických testů, které dokážou zjistit, zda má člověk virus, který způsobuje covid-19: molekulární testy a antigenní testy. Molekulární testy detekují genetický materiál z viru a antigenní testy detekují proteiny z viru. Tyto testy diagnostikují případy aktivní infekce a lékaři je provádějí odběrem vzorků hlenu od jednotlivců. Protože oba typy testů obnášejí použití dlouhé tyčinky pro odběr z krku nebo nosní dutiny, většina lidí je považuje za nepříjemné a invazivní. Molekulární testy obvykle zahrnují výtěr z nosohltanu, z nosu či z krku. Odborníci považují molekulární testy za vysoce přesné, ale získání výsledků může trvat dny. Výsledky antigenních testů trvají kratší dobu, ale jsou obecně méně přesné. Antigenní testy mohou mít vyšší míru falešně negativních výsledků ve srovnání s molekulárními testy. Lékaři také pomocí testování protilátek zjišťují, jestli osoba nedávno prodělala infekci; tento typ testu vyžaduje vzorek krve.

Současné metody testování mají určitá omezení – molekulární testy mohou trvat déle, testy na antigeny mohou být méně citlivé, a obojí mohou být invazivní. Výzkumníci se však nadále snaží zlepšit testování na covid-19. Vylepšené metody testování mohou lidi motivovat, aby se nechali testovat, a navíc také přesné výsledky mohou snížit šíření viru.

 

Testování z kožního mazu

Tým vedený vědci z University of Surrey ve Velké Británii nedávno publikoval článek, který popisuje novou metodu testování na covid-19. Článek se objevil v odborném časopise v The Lancet-EClinicalMedicine. Namísto použití vzorků hlenu nebo krve k testování na virus používá jejich metoda kožní stěry na testování ze sekrece kožního mazu. Test analyzuje sekrece kožního mazu přítomné na pokožce. Kožní maz je mastná látka produkovaná mazovými žlázami, které se nacházejí pod kůží. Kožní maz se skládá ze směsi lipidů, včetně triglyceridů a mastných kyselin. Hlavní autor studie Matt Spick říká: „Covid-19 poškozuje mnoho oblastí metabolismu. V této práci ukazujeme, že do seznamu lze přidat kožní lipidom, který by mohl mít vliv na bariérovou funkci kůže a být detekovatelným příznakem samotného onemocnění. “

Testování ze stěru kožního mazu funguje na základě analýzy možných změn, které virus v těle způsobuje.

„Odběr vzorků mazu má potenciál odpovídat na obě potřeby tím, že bude sledovat, co s námi virus dělá, spíše než aby hledal virus samotný,“ píší autoři.

Testování sekretů kožního mazu na nemoc není nic nového. Předchozí studie identifikovaly změny v profilech sekrece kožního mazu u lidí s Parkinsonovou chorobou a s diabetem 1. typu.

„Zkoumání nových diagnostických metod a sledování u nového onemocnění, jako je covid-19, které má tak zničující účinek na svět, je zásadní,“ říká spoluautor studie dr. George Evetts, konzultant v oblasti anestezie a intenzivní péče v nemocnici Frimley Park v Surrey ve Velké Británii.

„Odběr vzorků mazu je jednoduchá, neinvazivní metoda, která slibuje jak diagnostiku, tak monitorování nemoci ve zdravotnickém i ne-zdravotníckém prostředí.“

 

Výsledky kožních stěrů

Tým získal vzorky od 67 hospitalizovaných účastníků. Z účastníků bylo 37 testů negativních a 30 pozitivních na covid-19. Vědci sbírali vzorky tamponem gázy z kůže v horní části zad účastníků.

„Vzorek lze snadno a neinvazivně odebrat jemným tamponem z oblastí pokožky bohatých na maz, jako je obličej, krk nebo záda,“ píší autoři.

Profily lipidů ukázaly, že hladiny určitých lipidů byly nižší u účastníků, kteří měli pozitivní test na covid-19, než u lidí, kteří měli negativní test. Autoři studie poznamenali, že triglyceridy byly nejvíce redukovaný lipid u účastníků s covid-19. Autoři studie poznamenávají, že vzorek ve výzkumu byl malý a důkazy jsou stále předběžné. Spoluautorka studie dr. Melanie Baileyová si však myslí, že by zdravotničtí pracovníci mohli v budoucnu v podobných situacích použít tuto formu testování. Dodává: „Přízrak budoucích pandemií je bohužel stále na vrcholu agendy vědecké komunity. Naše studie naznačuje, že v budoucnu můžeme být schopni použít neinvazivní prostředky k testování nemocí, jako je covid-19. To je vývoj, který jistě všichni uvítají. “