Thingvellir na Islandu

Národní park a místo zlomu tektonických desek.   

Thingvellir (také známý jako Þingvellir), je jedna z nezbytných zastávek pro všechny návštěvníky Islandu. Dostanete se sem snadno, ať už při organizovaném výletu nebo samostatně.

Thingvellir je jeden ze tří národních parků na Islandu. Je to místo významné jak pro svoje přírodní prostředí, tak pro kulturní dědictví této země. Bylo to místo, kde se scházel první islandský parlament, sněm Alþingi, a to od roku 930 n.l.. Na místě zvaném Lögberg („Nízká skála“) byly proneseny zásadní projevy, které ovlivnily běh historie Islandu, a byly schvalovány a uplatňovány zákony po více jak 800 let. Dnes je místo vyznačeno tyčí. Není divu, že bylo prohlášeno za památku chráněnou UNESCO.

Národní park Vatnajökull

Hranice mezi tektonickými deskami  

Hranice mezi severoamerickou a euroasijskou tektonickou deskou protíná Island úhlopříčně a leží právě v Thingvelliru. Projděte se úzkou zlomovou roklí Almannagjá, kde se nad Vámi budou tyčit strmé skalní stěny, za nimiž leží úžasná islandská krajina. Tu si můžete nejlépe prohlédnout z vyhlídky Hakið. I přes nespočet vulkanických erupcí nikdy nedošlo k tomu, že by láva zaplnila mezeru, která zůstává ve stále se rozšiřující zlomové linii – desky se od sebe vzdalují stálým tempem asi 2 cm za rok.

Zlom Almannagjá také ukrývá temnou minulosti: v 16. a 17. staletí zde byli trestáni odsouzenci. Když se podíváte z mostu dolů, zdá se to být idylické místo. Ale v letech 1602 – 1750 bylo v jezeře Drekkingarhylur utopeno celkem 18 žen; kromě toho v Thingvelliru proběhlo 30 poprav stětím, 15 oběšením a 9 upálením, jak říká historická statistika. Také zde můžete najít jezírko Peningagjá a hodit do něj minci pro štěstí.

 

Co dalšího si nesmím nechat ujít?

Pokud Vám rokle Almannagjá připadne známá, může to být proto, že se objevila v oblíbené filmové sérii Hra o trůny. Ve filmu sloužila jako úzká pasáž vedoucí ke Krvavé bráně, starému opevnění střežícímu vstup do hrozivé Eyrie. V Thingvelliru toho však můžete spatřit více než jen tuto rokli.

Vodopád Öxarárfoss se nachází na řece Öxará a spadá ze skalního výčnělku. Původ jeho jména je odvozen ze výrazu pro sekeru (angl. axe). Někteří historikové si myslí, že dávní příchozí zde v zimě našli zamrzlou řeku, vrazili sekeru do ledu a prohlásili zemi za svou. Dnes je to krásné místo, avšak za větrného dnes zde snadno můžete promoknout. Namočit se ale můžete také dobrovolně při potápění v trhlině Silfra. Voda je zde křišťálově čistá, přefiltrovaná přes kamení při tom, jak se sem dostává z ledovce Langjökull, ale také ledová. Proto si s sebou přineste teplý suchý oděv a rezervujte si výlet u turistického operátora. 

V Thingvelliru se nachází kostel, který pochází z poloviny 19. století, i když se těchto místech stával kostel už více jak tisíc let. Věž je pozdější doplněk, vybudována byla v roce 1907 a ukrývá tři zvony různého stáří. Nedaleko odtud se nachází rezidence islandského premiéra.

Vikingové

Nejlepší doba pro návštěvu

Thingvellir můžete navštívit po celý rok. V létě zde však bývá rušno, především ve dnech, kdy přijedou skupiny turistů. Je dobré si načasovat návštěvu na časné ráno nebo na večer, abyste se vyhnuli největším davům.

 

Jak se tam dostat

Lokalita se nachází jen 45 minut cesty autem z Reykjavíku; návštěvníci by měli jen po Dálnici 1 a pak zahnout na 36. V jiném případě se můžete řídit podle dalších skupin; zeptejte se, jak se dostat na trasu Zlatý okruh, jejíž je Thingvellir součástí.

 

Kolik to bude stát?

Návštěva Thingvelliru je zdarma, ale platí se za parkování. Nedaleko vyhlídky se nachází Návštěvnické centrum, kde naleznete zajímavou expozici o historii a přírodě NP Thingvellir (platí se menší vstupné). Také je zde obchůdek, kavárna a toalety.

Island z koňského sedla